Samarqandda Agroinspeksiya xodimi qo‘lga olindi
Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Agrosanoat majmui ustidan nazorat qilish inspeksiyasi Samarqand viloyati boshqarmasining yetakchi mutaxassisi tezkor tadbirda qo‘lga olindi.
Xabar qilinishicha, avvalroq Samarqand tumanidagi qishloq xo‘jaligi mahsulotlari yetishtirishga ixtisoslashgan fermer xo‘jalikda o‘tkazilgan o‘rganish jarayonida xo‘jalikning 50 sotix yer maydonini ijaraga olib foydalanayotgan fuqaro tomonidan yerning unumdorligiga zarar yetkazilganligi aniqlangan. Inspeksiya xodimi esa holat bo‘yicha unga nisbatan chora ko‘rmaslik evaziga 3 ming AQSh dollari talab qilib, muqaddam 500 AQSh dollari oladi.
Davlat xavfsizlik xizmati hamda viloyat prokuraturasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbirda yetakchi mutaxassis qolgan 2500 AQSh dollarini olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Unga nisbatan Jinoyat Kodeksining 168-moddasi 3-qismi «v» bandi va 28,211-moddasi 1-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, «qamoqqa olish» tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanildi.

В Самарканде сотрудник Агроинспекции задержан с взяткой в 2500 долларов
Специалист Самаркандского областного управления Инспекции по контролю за агропромышленным комплексом при Кабинете Министров был задержан во время оперативного мероприятия.
По сообщению СГБ, в одном из фермерских хозяйств Самаркандского района, специализирующемся на выращивании сельскохозяйственной продукции, проводилась проверка. В ходе изучения выяснилось, что гражданин, арендующий 50 соток земельного участка, причинил ущерб плодородию земли.
Сотрудник инспекции потребовал от гражданина 3 000 долларов за то, чтобы не принимать к нему меры, и ранее получил 500 долларов.
Во время оперативного мероприятия, проведённого совместно сотрудниками СГБ и областной прокуратуры, ведущий специалист был задержан с вещественными доказательствами при получении оставшейся суммы — 2 500 долларов.
В отношении него возбуждено уголовное дело по пункту «в» части 3 статьи 168 и части 1 статьи 28,211 Уголовного кодекса, и в качестве меры пресечения избрано заключение под стражу.