«Sardoba ishi» yopiq sudda ko‘riladigan bo‘ldi
21-dekabr kuni Oliy sudning Jinoyat ishlari bo‘yicha sudlov hay’ati tomonidan sudlanuvchilar M. Xolmatov («O‘zbekiston temir yo‘llari» AJ «Gidrotexnik inshootlar qurish direksiyasi» boshlig‘i lavozimida ishlagan) va boshqalar (jami 17 kishi) ga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha yopiq sud jarayoni boshlandi. Bu haqda Oliy sud matbuot xizmati xabar berdi.
«Ushbu jinoyat ishi bevosita davlat sirlari bilan bog‘liq bo‘lganligi sababli Jinoyat-protsessual kodeksining 19-moddasi 1-qismi talablariga muvofiq yopiq tarzda ko‘rilayapti.
Sudlanuvchilar Jinoyat kodeksining 167-moddasi (o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish), 203-moddasi (suv yoki suv havzalaridan foydalanish shartlarini buzish), 205-moddasi (hokimiyat yoki mansab vakolatini suiiste’mol qilish), 207-moddasi (mansabga sovuqqonlik bilan qarash), 209-moddasi (mansab soxtakorligi) va 258-moddasi (tog‘-kon, qurilish yoki portlatish ishlari xavfsizligi qoidalarini buzish) da nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda ayblanmoqdalar.

Начался закрытый суд по делу о прорыве Сардобинской плотины
Судебная коллегия по уголовным делам Верховного суда 21 декабря начала рассмотрение уголовного дела о прорыве плотины Сардобинского водохранилища. Обвинения предъявлены М. Холматову (работал начальником Дирекции строительства гидротехнических сооружений компании «Узбекистон темир йуллари») и еще 16 лицам.
Дело связано с государственными секретами, поэтому рассматривается в закрытом режиме согласно пункту 1 статьи 19 Уголовно-процессуального кодекса, сообщает пресс-служба Верховного суда.
Подсудимые обвиняются в совершении преступлений, предусмотренных статьями 167 (хищение путем присвоения или растраты), 203 (нарушение условий пользования водой или водными объектами), 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями), 207 (должностная халатность), 209 (должностной подлог) и 258 (нарушение правил безопасности горных, строительных или взрывоопасных работ) Уголовного кодекса.