Senat qonunni rad etdi
Senatorlar kun tartibidagi yana bir muhim «Qurol to‘g‘risidagi qonunchilik takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi O‘zbekiston Respublikasi Qonunini muhokama qilishdi.
Ta’kidlash joizki, qonunchilik tashabbusi huquqi sub’yekti va qonun loyihasi tashabbuskorlari tomonidan O‘zbekiston Respublikasida qurol va uning o‘q-dorilari muomilasi bilan bog‘liq munosabatlarni tartibga soluvchi «Qurol to‘g‘risida»gi Qonunning amaldagi ijrosi, uning normalarini qo‘llashda vujudga kelgan muammolar tahlil qilinmagan.
Jumladan, joylarda o‘tkazilgan o‘rganishlar mamlakatimizda «Qurol to‘g‘risida»gi Qonunning ijrosi va o‘qotar qurolning muomilasi bilan bog‘liq qator tizimli muammolar aniqlandi.
Xususan, hozirgi kunga qadar qurolga egalik qilishga to‘sqinlik qiluvchi kasalliklar ro‘yxati tasdiqlanmagan.
O‘qotar ov quroliga egalik qilish uchun fuqaroga nisbatan tibbiy cheklovlar mavjud bo‘lsa-da, uning spirtli ichimliklarga ruju qo‘yganligi, giyohvandlikka mubtalo bo‘lganligi tegishli ruxsatnoma olish uchun to‘sqinlik qilmaydi.
Shuningdek, qurol egalarini tibbiy cheklovlar bo‘yicha davriy ravishda tekshirish, ular bilan birga yashovchi fuqarolar orasida ruhiy kasallikka chalingan, spirtli ichimlikka ruju qo‘ygan, giyohvandlikka mubtalo bo‘lganlariga e’tibor qaratish mexanizmlari mavjud emas.
Shu bilan birga, o‘qotar ov qurollari hamda pnevmatik va o‘zini o‘zi himoya qilish qurollari bilan kirish ta’qiqlangan ob’yektlar uchun umummajburiy tartib o‘rnatilmagan.
Ushbu holatlar, o‘z navbatida turli salbiy oqibatlarga olib kelishi mumkin. Bunga misol qilib, so‘nggi yillarda dunyo mamlakatlarida qurol
va uning o‘q-dorilari muomilasi bilan bog‘liq ro‘y berayotgan salbiy holatlar, shu jumladan kuni kecha Rossiya Federatsiyasining Qozon shahrida maktabda sodir etilgan ayanchli holatni keltirish mumkin.
Yuqoridagilarni inobatga olib, senatorlar qonunchilik tashabbusi huquqi sub’yekti hamda qonun loyihasi tashabbuskorlari tomonidan sohada vujudga kelgan muammolarni kompleks tahlil qilib, so‘ngra amaldagi «Qurol to‘g‘risida»gi Qonun va boshqa qonunchilik normalarini tubdan takomillashtirish masalasini o‘rganib chiqish va shundan so‘nggina Jinoyat kodeksi, Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksda javobgarlik choralarini belgilash maqsadga muvofiq deb hisobladi.
Senatorlar tomonidan Qonunda tartibga solinadigan jamoatchilik munosabatlarining muhimligi va ahamiyatini e’tiborga olinib, «Qurol to‘g‘risidagi qonunchilik takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish haqida»gi Qonunni rad etish to‘g‘risida qaror qabul qilindi.

Сенаторы отклонили закон, регламентирующий владение оружием в Узбекистане
Сенаторы обсудили Закон Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства об оружии».
Отмечается, что субъектами права законодательной инициативы и инициаторами законопроекта не проанализированы проблемы, возникшие при исполнении, применении норм Закона «Об оружии», регулирующего отношения, связанные с оборотом в Республике Узбекистан оружия и боеприпасов к нему.
В частности, по итогам проведенных на местах изучений выявлен ряд системных проблем, связанных с исполнением в стране Закона «Об оружии» и оборотом огнестрельного оружия.
Так, до сих пор не утвержден перечень заболеваний, при наличии которых противопоказано владение оружием.
Хотя существуют медицинские ограничения на владение гражданином огнестрельным оружием, злоупотребление спиртными напитками, наркотиками не являются препятствием для получения соответствующего разрешения.
Отсутствуют также механизмы периодической проверки владельцев оружия по медицинским ограничениям, обращения внимания на лиц, проживающих с ними, страдающих психическими заболеваниями, злоупотребляющих спиртные напитки, наркотики.
При этом общегосударственный порядок не установлен для объектов, доступ к которым запрещен с огнестрельным охотничьим оружием, а также пневматическим и оружием для самообороны.
Эти факты, в свою очередь, могут привести к различным негативным последствиям. В качестве примера можно привести произошедшие в последние годы в странах мира негативные случаи, связанные с оборотом оружия и боеприпасов к нему, в том числе недавний печальный случай в школе города Казани Российской Федерации.
Учитывая вышеизложенное, сенаторы сочли целесообразным проведение субъектами права законодательной инициативы и инициаторами законопроекта комплексного анализа проблем, возникающих в данной сфере, изучение в дальнейшем вопроса о коренном совершенствовании действующего Закона «Об оружии» и других законодательных норм, и только после этого установление мер ответственности в Уголовном кодексе, Кодексе об административной ответственности.
Сенат, принимая во внимание важность и значимость регулируемых Законом общественных отношений, принял решение об отклонении Закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с совершенствованием законодательства об оружии».