Sobiq IIB xodimi, bankir, quruvchi... DXX bir guruh shaxslarni qo‘lga oldi
Qurilish faoliyati bilan shug‘ullanuvchi MChJning rahbari va yurist-konsulti 4 nafar jinoiy sheriklari bilan kelishgan holda, boshqa bir qurilish firmasi boshlig‘iga Mudofaa vazirligining Toshkent shahrida joylashgan harbiy qismlaridan birida rejalashtirilgan 65 mlrd. so‘mlik kapital ta’mirlash ishlarini olib berish evaziga, shartnoma qiymatining 4 foizi miqdorida pul berishini talab qilishadi va oldindan 30 ming AQSh dollari so‘rashadi.
DXXning Toshkent viloyati bo‘yicha boshqarmasi, viloyat prokuraturasi va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish Departamentining hududiy boshqarmasi xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda ular so‘ralgan pulni olgan vaqtlarida ashyoviy dalillar bilan ushlandi.
Dastlabki surishtiruv harakatlari davomida mazkur shaxslar Mudofaa vazirligining umumiy qiymati 110 mlrd so‘mni tashkil etuvchi boshqa qurilish ob’yektlarini surxondaryolik ikki mijozga olib berishni rejalashtirganliklari ham ma’lum bo‘ldi.
Toshkent viloyatida kuzatilgan yana bir shunga o‘xshash holatda esa 1973 yil Farg‘ona viloyatida tug‘ilgan shaxs va 1978 yil Qashqadaryo viloyatida tug‘ilgan fuqaro Chinoz tumanidagi xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlaridan birining rahbari bo‘lib ishlovchi 1975 y.t. ayol hamda muqaddam xususiy uy-joy mulkdorlari shirkatlari tizimida faoliyat yuritgan 1972 y.t. ayol bilan kelishgan holda, qurilish firmasi vakiliga ushbu hududdagi ko‘pqavatli uylarda umumiy qiymati 5 mlrd so‘mlik qurilish-montaj ishlarini olib berish evaziga undan 25 ming AQSh dollari talab qilishadi.
O‘tkazilgan tezkor tadbirda ular avans sifatida 10 ming dollar olgan vaqtlarida ushlandi.
Toshkent viloyatida yashovchi, muqaddam ichki ishlar idoralarida ishlagan shaxs jinoiy sherigi bilan kelishgan holda o‘zganing ishonchiga kirib, uning pul mablag‘ini o‘zlashtirishni reja qiladi.
U ichki ishlar organlaridagi mansabdor tanishlari orqali Toshkent shahrida yashovchi fuqaroni IIV Akademiyasi qoshidagi serjantlar tayyorlash maktabiga o‘qishga kiritib qo‘yish evaziga 13 ming AQSh dollari talab qiladi.
DXXning Toshkent shahar boshqarmasi xodimlari tomonidan Bosh prokuratura huzuridagi Departamentning shahar boshqarmasi xodimlari bilan hamkorlikda o‘tkazgan tezkor tadbirida firibgarlar so‘ralgan puldan 6 ming AQSh dollarini olgan vaqtlarida ushlandi.
Sirdaryo viloyatining Sardoba tumanida istiqomat qiluvchi fuqaro avtomobillarga texnik xizmat ko‘rsatish shahobchasini tashkil qilish maqsadida «Har bir oila tadbirkor» dasturi doirasida 240 mln. so‘m kredit olish uchun «Agrobank»ning tuman filialiga murojaat qiladi. Biroq bank xodimlari turli vajlar bilan unga kredit ajratishni kechiktirib keladi.
DXX va Departamentning hududiy boshqarmalari xodimlari tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda «Agrobank»ning Sardoba tuman filiali ish o‘rganuvchisi ushbu kreditni olib berish evaziga 24 mln. so‘m talab qilib, shundan 2 ming AQSh dollarini olgan vaqtida ushlandi.

Задержаны бывший сотрудник ОВД, банкир и строитель: СГБ пресекла факты, связанные с мошенничеством
В частности, руководитель и юрисконсульт общества с ограниченной ответственностью, занимающегося строительной деятельностью, в сговоре с 4 сообщниками, взамен на предоставление права проведения капитального ремонта, стоимостью 65 млрд. сумов, запланированного в одной из воинских частей Министерства обороны в Ташкенте, потребовали у начальника другой строительной фирмы денег в размере 4 процентов от суммы договора и запросили 30 тысяч долларов в качестве аванса.
Они были задержаны с поличным при получении запрошенной суммы в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками управления СГБ по Ташкентской области, областной прокуратуры и территориального управления Департамента по борьбе с экономическими преступлениями.
В ходе доследственной проверки было установлено, что указанные лица намеревались также предоставить двум клиентам из Сурхандарьи, возводимые по заказу Министерства обороны строительные объекты, общей стоимостью 110 млрд. сумов.
В аналогичном случае, зафиксированном в Ташкентской области, уроженец Ферганской области, 1973 г.р. и уроженец Кашкадарьинской области, 1978 г.р., вступив в сговор с женщиной, 1975 г.р., работающей руководителем одного из товариществ частных собственников жилья в Чиназском районе и женщиной, 1972, г.р., ранее работавшей в системе ТЧСЖ, потребовали у представителя строительной фирмы 25 тысяч долларов США за предоставление права проведения строительно-монтажных работ на 5 млрд. сумов в многоэтажных домах, расположенных в этом районе.
В ходе проведенного оперативного мероприятия они были задержаны при получении в качестве аванса 10 тысяч долларов США.
Житель Ташкентской области, ранее работавший в органах внутренних дел, в сговоре со своим сообщником, потребовал 13 тысяч долларов США за оказание, через своих знакомых, работающих в органах внутренних дел, содействия в поступлении жителя города Ташкента в Школу подготовки сержантов при Академии МВД.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления СГБ по городу Ташкенту и городского управления Департамента при Генпрокуратуре, мошенники были задержаны при получении 6 тысяч долларов США.
Житель Сардобинского района Сырдарьинской области обратился в районный филиал «Агробанка» для получения кредита в размере 240 миллионов сумов в рамках программы «Каждая семья - предприниматель» для организации пункта технического обслуживания автомобилей. Однако сотрудники банка под различными предлогами затягивали выдачу ему кредита.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками территориальных управлений СГБ и Департамента, стажер Сардобинского районного филиала «Агробанка» был задержан при получении 2 тысяч долларов США от затребованных им 24 миллионов сумов, за оказание содействия в выделении кредита.
В настоящее время в отношении данных лиц возбуждены уголовные дела по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведутся следственные действия.