Sobiq o‘zbek diplomati «vatanga xoinlik qilish»da aybdor deb topildi
Bugun O‘zbekiston Respublikasi Harbiy sudida sobiq diplomat K.Yusupovga oid jinoyat ishi ko‘rib chiqildi. Bu haqda Oliy sud rasmiy saytida xabar tarqatdi.
Unga ko‘ra, bir necha oy davomida o‘tkazilgan yopiq sud majlisida sudlanuvchi va guvohlarning ko‘rsatmalari tinglanib tahlil qilindi.
DXX Tergov boshqarmasi tomonidan to‘plangan dalillarga baho berilib, sudlanuvchining vajlari tekshirildi.
Pirovardida, sud jinoyat ishi materiallarini har tomonlama va to‘liq o‘rganib, sudlanuvchi K.Yusupov davlatga xoinlik qilish (Jinoyat kodeksi, 157-modda) jinoyatini sodir etganlikda aybli deb topdi.
Sodir etilgan jinoyatning xususiyati va ijtimoiy xavflilik darajasi, sudlanuvchining shaxsi, oilaviy ahvoli kabi jazoni yengillashtiruvchi va og‘irlashtiruvchi holatlar e’tiborga olinib, K.Yusupovga 5 yil 6 oy muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi, deyiladi xabarda.

Бывший узбекский дипломат признан виновным в измене государству
Сегодня, 9 января, в Военном суде Республики Узбекистан завершился судебный процесс и состоялось оглашение приговора в отношении бывшего дипломата К. Юсупова, обвиняемого в совершении преступления, предусмотренного статьёй 157 Уголовного кодекса Республики Узбекистан. Об этом сообщила пресс-служба Верховного суда.
В ходе закрытого судебного процесса, проходившего несколько месяцев, заслушаны и проанализированы показания подсудимого и свидетелей. Дана оценка доказательствам, собранным Следственным управлением СГБ, проверены доводы подсудимого.
Суд, всесторонне и в полной мере исследовав материалы уголовного дела, признал К. Юсупова виновным в измене государству.
При определении меры наказания подсудимому суд также основывался на принципах гуманизма и справедливости, закрепленных в Конституции и уголовном законодательстве Республики Узбекистан.
В итоге, приняв во внимание такие смягчающие и отягчающие обстоятельства, как особенность и степень общественной опасности совершённого преступления, личность подсудимого, его семейное положение, суд назначил К. Юсупову наказание в виде 5 лет 6 месяцев лишения свободы.