Andijon viloyati, Marhamat tumani IIB boshlig‘i nomiga fuqaro 25 yoshli Nazokat T. ariza bilan murojaat qilib, tanishi 25 yoshli Moxiraxon T. uni sharmanda qiladigan uydirmalar tarqatish maqsadida uning surati ustiga go‘yoki «Nazokat 50 000 so‘m evaziga fohishalik bilan shug‘ullanadi» degan mazmunda yozuv, telefon raqami ko‘rsatilgan suratni «Telegram» ijtimoiy tarmog‘ining 1200 nafar obunachisi bo‘lgan guruhga joylab, tarqatib yuborishi natijasida uning sha’ni va qadr qimmatini kamsitgan.
Mazkur holat yuzasidan Marhamat tumani IIB huzuridagi Tergov bo‘limi tomonidan Moxiraxon T. ga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 139-moddasi 3-qismi «g» bandi (Tuhmat, ya’ni g‘arazgo‘ylik yoki boshqa past niyatlarda bila turib shaxsni sharmanda qiladigan uydirmalar tarqatish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, ayb e’lon qilingan.

25-летняя жительница Андижана, распространившая в сети фото своей знакомой, ответит перед судом
25-летняя жительница Мархаматского района Андижанской области Назокат Т., обратилась в районное ОВД и попросила принять меры в отношении 25-летней Мохирахон Т., которая из корыстных и низменных побуждений поместила заведомо ложную информацию в зарегистрированную в социальной сети «Telegram» группу с общей численностью 1.200 подписчиков ее фотографию с надписью «Назокат занимается проституцией за 50.000 сум» тем самым унизила и опозорила ее честь и достоинство. Об этом сообщает пресс-служба Следственного департамента.
По данному факту со стороны Следственного отдела при ОВД Мархаматского района в отношении Мохирыхон Т. было возбуждено уголовное дело по п. «г» ч.3 ст. 139 (клевета, совершённая из корыстных или иных низменных побуждений) Уголовного кодекса Республики Узбекистан и ей было предъявлено обвинение.
В настоящее время данное уголовное дело направлено в районный суд по уголовным делам для дальнейшего принятия решения по нему.