Tergov hibsxonalariga kelgan shaxslar majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi
Ichki ishlar vazirligi tergov hibsxonalari va jazoni ijro etish muassasalarida saqlanayotgan shaxslarning tibbiy-sanitariya ta’minoti bo‘yicha qoidalarga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish rejalashtirilyapti.
Unga ko‘ra, tergov hibsxonalariga keltirilgan shaxslar umumiy kameralarga joylashtirilishidan avval (tranzit bilan kelayotganlar ham) ikki soat ichida tibbiyot xodimi tomonidan (atrofdagilarga epidemiologik xavf tug‘dirishi mumkin bo‘lganlarni, shoshilinch yoki kechiktirib bo‘lmaydigan tibbiy yordamga muhtoj bemorlarni zudlik bilan) tana ko‘rigi, antropometriya, termometriya tekshiruvlarini o‘tkazish hamda tan jarohati, shikastlanish darajasi va belgilarini aniqlash maqsadida majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Tekshiruv davomida tergov hibsxonasining u bilan bir jinsda bo‘lgan xodimi ishtirok etadi.
Majburiy tibbiy ko‘rikni o‘tkazishda qamoqqa olinganning roziligi bilan uning advokati ham ishtirok etishi mumkin.
Majburiy tibbiy ko‘rik natijasida aniqlangan kasalliklar yoki shikastlanishlar to‘g‘risidagi ma’lumotlar tibbiyot xodimi tomonidan jurnalga qayd etiladi.
Tergov hibsxonasiga joylashtirilgan qamoqqa olinganlar boshqa joyga o‘tkazilganda yoki protsessual harakatlar o‘tkazish uchun olib chiqilib, tergov hibsxonasiga qaytarilganda ular ushbu Qoidalarda nazarda tutilgan tartibda majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkaziladi.
Hibsxonaga olib kelingan shaxs majburiy tibbiy ko‘rikdan o‘tkazish vaqtida tanasida jarohatlar, shikastlanishlar va yaralar aniqlangan taqdirda, uch nusxada dalolatnoma tuzilib, tergov hibsxonasi boshlig‘ining yordamchisi – tezkor navbatchi va shaxsni olib kelgan qorovul boshlig‘i tomonidan imzolanadi.
Majburiy tibbiy ko‘rik davomida aniqlangan jarohatlar yuzasidan qamoqqa olinganga ma’lum qilinadi va zudlik bilan TH tezkor-qidiruv xizmati xodimlari tomonidan prokurorga xabar beriladi hamda holat yuzasidan tekshiruv o‘tkaziladi.
Qayd etilishicha, yuqoridagi yangi tartiblar orqali tergov hibsxonalarida saqlanayotgan shaxslarning huquq va erkinliklari kafolatlarini yanada kuchaytirishga, shu jumladan qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, g‘ayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini ko‘llash holatlarining oldini olishga erishiladi.

В Узбекистане введут обязательный медосмотр лиц, поступивших в следственные изоляторы
Планируется внесение изменений и дополнений в Правила медицинского и санитарного обеспечения лиц, содержащихся в следственных изоляторах и учреждениях исполнения наказаний Министерства внутренних дел.
Согласно проекту, лица, доставленные в следственные изоляторы (включая прибывших транзитом), до размещения в общих камерах в течение двух часов должны пройти обязательный медицинский осмотр медицинским работником. В ходе осмотра проводятся обследования: осмотр тела, антропометрия, термометрия, а также фиксируются телесные повреждения, травмы и их признаки. В случае выявления лиц, представляющих эпидемиологическую опасность, либо нуждающихся в неотложной медицинской помощи, им помощь оказывается незамедлительно.
Во время обследования присутствует сотрудник следственного изолятора одного пола с осматриваемым лицом.
С согласия задержанного в обследовании может участвовать его адвокат.
Информация о выявленных заболеваниях или повреждениях вносится медицинским работником в специальный журнал.
При переводе задержанных в другое место либо при возвращении их после процессуальных действий проводится повторный обязательный медицинский осмотр в порядке, предусмотренном Правилами.
Если при проведении осмотра на теле задержанного выявлены травмы или раны, составляется акт в трёх экземплярах, который подписывается дежурным помощником начальника изолятора — оперативным дежурным и начальником конвоя, доставившим лицо.
О факте выявления телесных повреждений задержанному сообщается, и оперативно-розыскная служба изолятора немедленно уведомляет прокурора для проведения проверки обстоятельств произошедшего.
Отмечается, что введение указанных новых правил направлено на дальнейшее усиление гарантий прав и свобод лиц, содержащихся в следственных изоляторах, а также на предотвращение пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания.