Tibbiyot xodimiga tajovuz qilganlik uchun jinoiy javobgarlik kuchaytirilishi mumkin
2019-yil 29-yanvar kuni Sog‘liqni saqlash vazirligi tashabbusi bilan tayyorlangan «O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat kodeksiga qo‘shimcha kiritish to‘g‘risida»gi Qonun loyihasi O‘zbekiston Respublikasi Normativ-huquqiy hujjatlar loyihalari muhokamasi portaliga joylashtirildi. Unga ko‘ra o‘z xizmat vazifasini bajarib turgan tibbiyot xodimiga g‘ayriqonuniy ravishda tajovuz qilinishi yoki ularga tan jarohati yetkazilishini Jinoyat kodeksining 277-moddasi (bezorilik) bilan kvalifikatsiya qilish hamda ushbu harakatlarni og‘irlashtiruvchi holat sifatida baholash taklif etilmoqda.
Nega?
Keyingi paytlarda bemorning o‘limi yoki sog‘lig‘i holati yomonlashishida shifokorni (ayniqsa, «Tez yordam» shifokorlarini) ayblash, hatto ularga tajovuz qilish holatlari ko‘payib bormoqda.
Ruslan Muhammadiyev
— Tahlillar shuni ko‘rsatyaptiki, amaldagi jinoyat qonunchiligida xizmat vazifasini bajarib turgan tibbiyot xodimlariga nisbatan tajovuz qilish, ularga bu jarayonda tan jarohati yetkazish uchun javobgarlik choralari nisbatan yengil hisoblanadi, — deydi Sog‘liqni saqlash vazirligi yuridik bo‘lim boshlig‘i Ruslan Muhammadiyev. — Oqibatda xizmat vazifasini o‘tab turgan tibbiyot xodimlarining sog‘lig‘iga hattoki tiklab bo‘lmaydigan jarohat yetkazgan aybdor shaxslar ayrim hollarda vaziyatdan oson qutulib ketishmoqda. Bu esa tibbiyot xodimlarida o‘zlariga nisbatan qilingan tajovuzlardan huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat etishdan hech qanday naf yo‘q, degan tushuncha paydo bo‘lishiga sabab bo‘lmoqda. Kuzatuvlar bunday g‘ayriqonuniy tajovuzga uchragan shifokorlarning beshtadan faqat bittasigina huquqni muhofaza qiluvchi organlarga murojaat etayotganini ko‘rsatmoqda.
O‘tgan yil 3-avgust kuni Farg‘ona viloyatining Oltiariq tumanida fuqaro M.M. tez tibbiy yordam xodimlari kech yetib kelgani, ular kelgunga qadar bobosi vafot etganini aytib, shifokor Sh.Sirojiddinovga o‘rtacha og‘ir darajadagi tan jarohati yetkazgani ko‘pchilikka ma’lum. Vaholanki, ayni holatda shifokor bemorning yashash manziliga 10 daqiqa ichida yetib borgan, bungacha nuroniy vafot etgan bo‘lgan edi.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Farg‘ona viloyati Oltiariq tuman sudining hukmiga ko‘ra, sudlanuvchi M.M. Jinoyat kodeksining 105-moddasi birinchi qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etganlikda aybdor deb topilib, 2 yilga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan, lekin jazo shartli hisoblanib, 1 yil sinov muddati belgilangan. Mazkur shaxsga nisbatan dastlabki tergov jarayonida munosib xulq-atvorda bo‘lish to‘g‘risida tilxat ehtiyot chorasi qo‘llanilgan. Oddiyroq aytganda, hech qanday aybi bo‘lmagan, bemorga yordam berish istagida o‘z vaqtida yetib kelgan shifokorning sog‘lig‘iga tiklab bo‘lmaydigan jarohat yetkazgan shaxs amalda hech qanday jazo o‘tamagan.
Bu yerda e’tiborli jihat nimada?
Deylik, o‘z xizmat vazifasini bajarayotgan, tegishli jismoniy va maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan hamda yonida o‘qotar quroli ham bo‘lgan ichki ishlar xodimiga mushtumzo‘rlik qilinsa, bu bezorilik deb baholanadi va aybdorga nisbatan ozodlikdan mahrum etish jazosi tayinlanadi. Lekin u kabi xalqqa xizmat qilayotgan oddiy shifokorga nisbatan tajovuz qilib, jarohat yetkazgan shaxslar esa o‘ta yengilroq jazo bilan qutulib ketaveradi.
— Jamiyatimizda ko‘payib ketayotgan bunday illatning oldini olishning eng samarali yo‘li — shifokorga qilingan asossiz tajovuzlarga nisbatan javobgarlikni kuchaytirishdir, bunday harakatlarni bezorilik sifatida kvalifikatsiya qilish lozim, — deydi Ruslan Muhammadiyev. — Sababi O‘zbekiston Respublikasi Oliy sudi Plenumining 2002-yil 14-iyundagi 9-sonli «Bezorilikka oid ishlar bo‘yicha sud amaliyoti haqida»gi qarorining 13-bandiga muvofiq, basharti, shaxs o‘z xatti-harakatlari bilan ayni vaqtda jamoat tartibini buzayotganligini va jamiyatga nisbatan ochiqdan-ochiq hurmatsizlik qilayotganligini ham yaqqol anglagan bo‘lsa, qilmish bezorilik sifatida kvalifikatsiya qilinishi lozim.
Shu maqsadda, Jinoyat kodeksining bezorilik uchun javobgarlikni ko‘zda tutuvchi 277-moddasi uchinchi qismiga qo‘shimcha band (jinoyatning o‘z xizmat yoki fuqarolik burchini bajarishi munosabati bilan shaxsga yoki uning yaqin qarindoshlariga nisbatan sodir etilishi) kiritish taklif etilmoqda. Ushbu bandda nazarda tutilgan jinoyatni sodir etishda aybdor, deb topilganlar uch yildan besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish bilan jazolanishi mumkin bo‘ladi. Bu me’yor o‘z o‘rnida katta profilaktik ta’sir kuchini ko‘rsatadi.

В Узбекистане могут усилить уголовную ответственность за нападение на медиков
29 января нынешнего года для общественного обсуждения в Единый портал интерактивных государственных услуг размещен подготовленный по инициативе Министерства здравоохранения проект Закона «О внесении дополнения в Уголовный кодекс Республики Узбекистан». Данным проектом предлагается поступки неправомерного нападения на выполняющего свои служебные обязанности медицинского работника со стороны больного и его близких родственников и нанесения ему ими телесных повреждений квалифицировать статьей 277 Уголовного кодекса, предусматривающей ответственность за хулиганство, и оценивать эти действия в качестве отягчающего обстоятельства.
С сожалением стоит отметить, что сегодня становится больше случаев, когда в смерти или ухудшении состояния больного обвиняют ни в чем не повинного в этом врача и совершают на него незаконное нападение. В последнее время в социальных сетях увеличивается количество видео и изображений, где отражаются подобные неправомерные нападения.
– Анализы показывают, что в действующем уголовном законодательстве относительно легкими считаются меры ответственности за нападение на выполняющих свои служебные обязанности медицинских работников, нанесение им в этом процессе телесных повреждений, – говорит начальник юридического отдела Министерства здравоохранения Руслан Мухаммадиев. – В результате, наносящие на выполняющих свои служебные обязанности медицинских работников даже не поправимые ранения виновники иногда остаются без какого-либо наказания. А это становится причиной того, что у медицинских работников появляется понятие о безполезности обращения в правоохранительные органы по поводу совершения нападений на них. Наблюдения показывают, что только один из пяти врачей, попавших в такие ситуации, обращается в правоохранительные органы с просьбой призвать виновника к ответственности.
Недавно в средствах массовой информации и сетях Интернет широко распространилась информация о вынесении судом приговора по отношению к водителю, применившему насилие по отношению к сотруднику службы безопасности дорожного движения возле здания «Ипотека банк», расположенного в Мирзо Улугбекском районе города Ташкента, ему назначили наказание лишением свободы.
Известно, что 3 августа прошлого года в Алтыарыкском районе Ферганской области гражданин М.М., сказав, что работники скорой медицинской помощи приехали с опозданием, и пока они приехали его дедушка скончался, врачу скорой медицинской помощи Ш. Сирожиддинову нанес средней степени телесные повреждения. На самом деле в данном случае врач приехал по вызову в течение 10 минут и выяснилось, что больной уже давно был мертв.
Согласно приговору Алтыарыкского районного суда Ферганской области, подсудимый М.М. был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного частью 1 статьи 105 Уголовного кодекса, его присудили к двухлетнему лишению свободы, но назакание было условным и установлен испытытательный срок на один год. До вынесения приговора для меры предосторожности у этого лица была взята расписка о соблюдении достойного поведения. Словом, человек, который нанес непоправимое повреждение здоровью ни в чем не повинного, своевременно привыбшего на место с целью оказания помощи больному врача, в действительности не понес никакого наказания.
На что стоит обратить внимание?
Действия применившего силы нарушителя закона по отношению к исполяющему свои обязанности сотруднику внутренних дел, который проходил соответствующую физическую и специальную подготовку и имел при себе огнестрельное оружие, оцениваются как хулиганство и виновник судебным приговором отпрявляется в место лишения свободы. А действия человека, нанесшего без какой-либо причины непоправимые повреждения здоровью служащему народу обычному врачу, не считаются хулиганством и он осуждается предусматривающей более легкое наказание соответствующей статьей Уголовного кодекса, тем самым спасается от наказания.
– В качестве основных и самых эффективных путей предотвращения увеличивающихся в нашем обществе подобных случаев необходимо усилить ответственность за такие незаконные действия, квалифицировать их как хулиганство, – сказал Руслан Мухаммадиев. – Согласно пункту 13 постановления Пленума Верховного суда Республики Узбекистан «О судебной практике по делам о хулиганстве» под № 9 от 14 июня 2002 года, действия могут квалифицироваться как хулиганство, если лицо своими действиями одновременно нарушает общественный порядок и выражает явное неуважение к обществу.
С этой целью, как было сказано выше, в проекте, подготовленном по инициативе Министерства здравоохранения, предлагается внести дополнительный пункт (совершение преступления по отношению к лицу или его близким родственникам в отношении выполнения своей службы или гражданского долга) к части 3 статьи 277 Уголовного кодекса, предусматривающей ответственность за хулиганство. Признанные виновными в совершении предусмотренного в этом пункте преступления могут был наказы лишением свободы от трех до пяти лет и это, в свою очередь, окажет огромное профилактическое влияние.