Toshkent viloyatida 2 mln dollar «ishlab olmoqchi» bo‘lgan shaxslar qo‘lga olindi
Joriy yilning 19-aprel kuni fuqaro S.X. va X.S Ichki ishlar vazirligiga ariza bilan murojaat qiladi. Ular o‘z arizasida «Muhammadjon» ismli shaxs, Bo‘stonliq tumani «Navobod» mahallasi hududida joylashgan «AL-INOBAT» MChJga tegishli oromgoh va baliqchilik ko‘li tashkil qilish uchun – Bo‘stonliq tuman hokimining 2017-yil 25-oktyabrdagi 620-son qarori bilan investitsiya kiritish sharti bilan ajratilgan 10 gektar yer maydonini 1 mln 900 ming AQSh dollariga hokimlik orqali hujjatlashtirib berish sharti bilan sotmoqchi ekanligini, hozirda esa aytilgan pulning 50 ming AQSh dollari berishini talab qilayotganligini ma’lum qilgan va unga nisbatan qonuniy chora ko‘rishni so‘ragan.
Mazkur arizaga asosan, 2021-yil 23-aprel kuni Vazirlik JQBB Korrupsiya va iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish boshqarmasi xodimlari hamda Bosh prokuratura huzuridagi IJQK Departamenti Toshkent viloyati boshqarmasi xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan tezkor tadbir davomida, P.P., N.M., S.V., T.A., Sh.K. hamda D.A.lar Toshkent shahar Chilonzor tumani, 4-mavze 65-uy oldidagi avtoturargohda nazoratdagi ariza mualliflaridan S.X. va X.S.dan 50 ming AQSh dollari olgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlanganlar.
Mazkur holat yuzasidan Bosh prokuratura huzuridagi IJQK Departamenti Toshkent viloyati boshqarmasi tomonidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi 4-qismi «a» bandi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilib, dastlabki tergov harakatlari olib borilmoqda.

В Ташобласти задержаны граждане, пытавшиеся продать 10 гектаров земли за почти 2 млн долларов
19 апреля в МВД с заявлением обратились граждане С.Х. и Х.С. и просили принять законные меры в отношении гражданина по имени М., который предложил им купить 10 гектаров земли, принадлежащей ООО AL-INOBAT, выделенный постановлением хокима Бостанлыкского района от 25 октября 2017 года с целью привлечения инвестиций, за 1 млн 900 тысяч долларов США, для создания зоны отдыха и рыбного озера с оформлением через хокимият. Мужчина потребовал от них задаток из указанной суммы в размере 50 тысяч долларов.
23 апреля сотрудниками Управления борьбы с экономическими преступлениями и коррупцией ГУУР МВД и Управления Ташкентской области Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре было проведено совместное оперативное мероприятие, в ходе которого были задержаны граждане П.П., Н.М., С.В., Т.А., Ш.К. и Д.А. при получении 50 тысяч долларов от вышеуказанных граждан в массиве Чиланзар-4 города Ташкента.
По данному факту возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 4 статьи 168 (Мошенничество, совершенное в особо крупном размере) Уголовного кодекса, ведутся доследственные действия.