Toshkent viloyatida Ukraina va Ozarbayjon fuqarolari qo‘lga olindi — DXX
Giyohvandlik vositalarining noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashish doirasida Davlat xavfsizlik xizmati xodimlari tomonidan bojxona hamda ichki ishlar idoralari bilan hamkorlikda Toshkent shahri va Toshkent viloyatida tezkor tadbirlar o‘tkazildi.
Xususan, 1998 y.t. Ukraina fuqarosi va 2001 y.t. Ozarbayjon  fuqarosi vaqtincha istiqomat qilayotgan Yuqori Chirchiq tumanidagi xonadonda 411 gr. «Alfa-PVP» sintetik giyohvandlik vositasi, 7 kg.ga yaqin yarim tayyor narkotik moddalar hamda 237 kg. prekursorlar borligi aniqlanib, protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi.
Ma’lum bo‘lishicha, ular ushbu manzilda yashirin narkolaboratoriya tashkil etib, xorijdan keltirilgan xom-ashyolar yordamida sintetik giyohvandlik vositalarini tayyorlash va sotish bilan shug‘ullanishgan.
Sergeli tumanida qayd etilgan holatda, qo‘shni respublikadan xalqaro yo‘lovchi tashuvchi avtobus orqali yuborilgan 4 kg. 799 gr. «Alfa-PVP» sintetik narkotikni qabul qilib olgan vaqtida mazkur tumanda yashovchi, 1985 y.t. shaxs qo‘lga olindi. Aniqlanishicha, u «Telegram» messenjerida faoliyat yurituvchi narkodo‘kon uchun ombor vazifasini bajarib kelgan.
Boshqa holatda esa, Yunusobod tumanida istiqomat qiluvchi, 1999 y.t. tug‘ilgan shaxs o‘zining yashash xonadoni yaqinida joylashgan elektr transformatori ostiga kelgusida sotish maqsadida 584 gr. «gashish» moddasini yashirib qo‘yganligi aniqlanib, ushbu giyohvandlik vositasi protsessual tartibda rasmiylashtirib olindi. Mazkur fuqaro «Telegram» messenjerida narkodo‘kon tashkil qilib, xorijdan olib kelingan giyohvandlik vositalari savdosi bilan shug‘ullangan.
Hozirda uchala holat yuzasidan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilib, qonunbuzarlarga nisbatan qamoqqa olish tarzidagi ehtiyot chorasi qo‘llanilgan.

В Ташкентской области задержаны граждане Украины и Азербайджана, организовавшие нарколабораторию
В рамках борьбы с незаконным оборотом наркотических средств сотрудниками Службы государственной безопасности во взаимодействии с органами таможни и внутренних дел проведены оперативные мероприятия в городе Ташкенте и Ташкентской области.
В частности, по месту проживания гражданина Украины 1998 г.р. и гражданина Азербайджана, 2001 года рождения в Юкоричирчикском районе Ташкентской области были обнаружены наркотические средства. В том числе, 411 г синтетического наркотика «Альфа-ПВП», около 7 кг полуфабрикатов и 237 кг прекурсоров было установлено и оформлено в процессуальном порядке.
Выяснилось, что данные граждане создали в этом месте подпольную нарколабораторию, занимались изготовлением и продажей синтетических наркотиков с использованием сырья, доставленного из-за границы.
В случае, выявленном в Сергелийском районе Ташкента житель этого района, 1985 года рождения был задержан при получении 4 кг 799 г синтетического наркотика «Альфа-ПВП», отправлено международным пассажирским автобусом из соседней республики. Выяснилось, что он выполнял функции «магазина наркотиков», организованного в мессенджере Telegram.
В другом случае - житель Юнусабадского района, 1999 года рождения под электротрансформатором, расположенным возле его дома хранил 584 г гашиша с целью дальнейшей продажи. Данный гражданин также в мессенджере Telegram занимался продажей наркотиков.
В настоящее время по всем трем случаям возбуждены уголовные дела, к подозреваемым применена мера пресечения в виде лишения свободы.