Turkiyada yana ikki o‘zbekistonlik ushlandi
O‘zbekiston va Turkiya Ichki ishlar vazirliklari hamkorligida o‘tkazilgan navbatdagi tezkor tadbir davomida yana ikki nafar shaxs ushlangani haqida ma’lumot berildi.
Qayd etilishicha, fuqarolarning ko‘p miqdordagi pul mablag‘larini firibgarlik yo‘li bilan o‘zlashtirishda ayblanib, 2022 yildan buyon O‘zbekiston Respublikasi IIV tomonidan qidiruvda bo‘lgan, 1965 y.t. Faxriddin Shakarboyev hamda o‘zlashtirish yoki rastrata yo‘li bilan talon-toroj qilish aybi bilan 2018 yildan buyon qidiruvda bo‘lgan 1992 y.t. Xumoyunbek Mardonov joriy yilning 12 yanvar kuni Istanbul shahrida qo‘lga olingan.
Kuni kecha ushbu fuqarolar O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasi diplomatlari ishtirokida Istanbul aeroportidan O‘zbekistonga deportatsiya qilindi.
«Mazkur shaxslarning xatti-harakatlaridan jabr ko‘rgan fuqarolar O‘zbekistonning Istanbul shahridagi Bosh konsulxonasiga yoki O‘zbekiston Respublikasi IIVga murojaat qilishlari so‘raladi.

В Турции задержали двух объявленных в розыск узбекистанцев
В рамках совместного оперативного мероприятия, проведенного Министерством внутренних дел Узбекистана и Турции, были задержаны лица, обвиняемые в мошенническом хищении крупной суммы денежных средств у граждан. Об этом сообщили в Генеральном консульстве Узбекистана в Стамбуле.
В январе текущего года в Стамбуле были задержаны Фахриддин Ш., год рождения 1965, находившийся в розыске МВД с 2022 года, и Хумоюнбек М., год рождения 1992, объявленный в розыск в 2018 году по обвинению в хищении и растрате.
Накануне эти граждане были депортированы в Узбекистан из аэропорта Стамбула при участии дипломатов Генерального консульства Узбекистана в Стамбуле.
Лиц, пострадавших от противоправных действий указанных лиц, просим обратиться в Генеральное консульство Узбекистана в Стамбуле или в Министерство внутренних дел Республики Узбекистан.