Voyaga yetmagan mahkumlarning ota-onasi bilan uchrashuvlarida cheklovlar bekor qilindi
«O‘zbekiston Respublikasining Jinoyat-ijroiya kodeksiga mahkumlarning huquqlari va qonuniy manfaatlari ishonchli himoya qilinishini ta’minlashga qaratilgan o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida»gi Qonun Prezident tomonidan imzolandi.
Qonun bilan kiritilgan o‘zgartishlarga ko‘ra, jumladan, voyaga yetmagan mahkumlarning ota-onasi yoki ularning o‘rnini bosuvchi shaxslar bilan uchrashuvlarida cheklovlar bekor qilindi.
Mahkuma ayollarning voyaga yetmagan farzandlari bilan uchrashuvlarining alohida tartibi belgilandi.
Jumladan, mahkuma ayollarga voyaga yetmagan bolalari bilan bir yil ichida 4 marta muddati 5 sutkagacha bo‘lgan uzoq muddatli uchrashuv, shuningdek, manzil- koloniyalarda saqlanayotganlarga esa muassasa hududidan tashqarida yashash imkoniyati bilan uzoq muddatli uchrashuvlar cheklanmagan miqdorda beriladi.
Shuningdek, mahkumlarni jazo o‘tashi davrida adolatli mezonlar asosida rag‘batlantirish choralarini qo‘llash tartibi hamda rag‘batlantirish choralarini qo‘llash komissiyasining ish faoliyati va ularning aniq vazifalari belgilandi.

Отменяется ограничение свиданий несовершеннолетних осужденных с родителями
Президент подписал Закон «О внесении изменений и дополнений в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Узбекистан, направленных на обеспечение надежной защиты прав и законных интересов осужденных».
Согласно внесенным Законом изменениям, отменяется ограничение свиданий несовершеннолетних осужденных с родителями или лицами, их заменяющими, сообщает Министерство юстиции.
Устанавливается отдельный порядок свиданий осужденных женщин с несовершеннолетними детьми.
В частности, осужденным женщинам предоставляются в течение года 4 длительных свидания с несовершеннолетними детьми продолжительностью до 5 суток, а содержащимся в колониях-поселениях длительные свидания предоставляются без ограничения, с возможностью проживания за пределами территории учреждения.
Кроме того, определены порядок применения мер поощрения на основе справедливых критериев, а также деятельность комиссии по применению мер поощрения и ее конкретные задачи.