1-noyabrdan ayrim korxonalarga tabiiy gaz bo‘yicha o‘rnatilgan cheklovga izoh berildi
Toshkent shahrining mavsumiy iste’molchilariga (g‘isht, gips ohak va boshqa ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lmagan yirik sanoat korxonalari) tabiiy gaz yetkazib berish 1 noyabrdan to‘xtatilishi to‘g‘risida xabar berilgandi. O‘zbekiston Respublikasi Energetika vazirligi ushbu cheklovlarga izoh berdi.
«Kuz-qish davrida O‘zbekistonda tabiiy gaz ta’minotida aholi va ijtimoiy soha ob’yektlariga ustuvor ahamiyat beriladi.
Gaz ta’minoti quvvatlarini oshirish maqsadida gaz ta’minoti korxonalari tomonidan mavjud gaz ta’minoti infratuzilmasini modernizatsiya qilish bo‘yicha faol ish olib borilayotganini, bu esa hozirgi vaqtda iste’molni oshirish paytida tabiiy gazni teng taqsimlash imkoniyatiga ega emasligini ma’lum qilamiz. Shu munosabat bilan, tabiiy gaz taqsimotini muvozanatlashtirish bo‘yicha maxsus vaqtinchalik choralar ko‘rilmoqda. Bu esa, uylar, xonadonlar, maktablar, bolalar bog‘chalari va shifoxonalarni tabiiy gaz bilan barqaror ta’minlash imkonini beradi.
Barcha faoliyat yuritayotgan tadbirkorlik sub’yektlari O‘zbekistonda so‘nggi yillarda ularning muqobil yoqilg‘i turlariga (suyultirilgan gaz, ko‘mir va boshqalar) bosqichma-bosqich o‘tish dasturi amalga oshirilayotganidan xabarlari bor.
Xo‘jalik yurituvchi sub’yektlarning amaldagi shartnomalarida kuz-qish davrida gaz yetkazib berishga cheklovlar kiritilishi ko‘zda tutilgan bo‘lib, shuning uchun ham ular muqobil yonilg‘i manbalariga ega bo‘lishlari kerak.
Qisqa muddatlarda kuz-qish mavsumida muqobil yoqilg‘i turlaridan foydalanishni amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Shu munosabat bilan 2020-yilning 1-noyabridan joriy etilgan xo‘jalik yurituvchi sub’yektlar, jumladan, umumiy ovqatlanish korxonalari (restoran, kafe) uchun tabiiy gazdan foydalanishga doir cheklovlar tabiiy gaz sotib olish bo‘yicha shartnomalarda ko‘zda tutilgan zarur chora hisoblanadi.
Shunday qilib, o‘tgan yillarda joriy etilgan muqobil yoqilg‘i manbalariga o‘tishning davlat dasturiga muvofiq, ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lmagan yuridik iste’molchilar 2020-2021-yillar kuz-qish davri boshlanishi arafasida tegishli bildirishnomalarni oldilar.
Xususan, shu kunlarda poytaxtning yuqori bosimli gaz quvurlariga ulangan yirik ulgurji iste’molchilar «Hududgazta’minot» AJdan aholi va ijtimoiy soha ob’yektlariga gaz yetkazib berish barqarorligiga ta’sir ko‘rsatmaslik uchun ularni «sanoat kollekttori»ga o‘tkazish to‘g‘risida xabarnoma oldilar. Barcha korxonalar joriy yil boshida «sanoat kollektori»ga o‘tkazish zarurligi to‘g‘risida xabarnoma oldilar.
Toshkent shahrining mavsumiy iste’molchilariga (g‘isht, gips ohak va boshqa ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lmagan yirik sanoat korxonalari) tabiiy gaz yetkazib berish 1-noyabrdan to‘xtatilishi to‘g‘risida xabar berildi.
Shunday qilib, kuz-qish davrida tabiiy gaz yetkazib berilishi kafolatlanmagan ulgurji iste’molchilar, shu jumladan umumiy ovqatlanish korxonalari muqobil yoqilg‘idan foydalanishga o‘tish uchun faol choralar ko‘rishlari kerak. Oldinda yilning sovuq mavsumi turibdi, shuning uchun tabiiy gaz ta’minoti uzilishlarsiz va kerakli hajmda, birinchi navbatda, aholi xonadonlar, shifoxonalar va ta’lim muassasalariga yetkazib berilishi kerak», deyiladi vazirlik xabarida.

Минэнерго объяснило введение ограничений на использование газа для предприятий
Министерство энергетики опубликовало официальное заявление касательно принудительного отключения некоторых предприятий от газоснабжения с 1 ноября.
В осенне-зимний период приоритет в снабжении природным газом в Узбекистане отдается населению и социальным объектам, сообщили в Минэнерго.
«Хотим проинформировать, что в целях увеличения пропускной способности предприятия газоснабжения ведут активную работу по модернизации существующей инфраструктуры газоснабжения, которая, на данный момент, не имеет возможности равномерного распределения природного газа во время интенсификации потребления. В связи с этим принимаются специальные временные меры по уравновешению распределения природного газа, что даст возможность стабильно снабжать природным газом дома, квартиры, школы, дошкольные детские учреждения, больницы.
Все действующие субъекты предпринимательства хорошо осведомлены, что в Узбекистане на протяжении последних лет действует программа по их поэтапному переходу на альтернативные виды топлива (сжиженный газ, уголь, и т.д.)»,- говорится в сообщении.
Отмечается, что в существующих договорах хозяйствующих субъектов оговорены введения ограничений на поставки газа в осенне-зимний период, в связи с чем они также должны иметь альтернативные источники топлива.
В недалекой перспективе, использование альтернативных видов топлива будет предусмотрено уже не только в осенне-зимний период.
В этой связи, вводимые с 1 ноября 2020 года ограничения на использование природного газа для хозяйствующих субъектов, в том числе предприятий общественного питания (ресторанов, кафе), являются необходимой мерой, предусмотренными договорах на приобретения природного газа.
Согласно внедряемой на протяжении последних лет государственной программе по переходу на альтернативные источники топлива, юридические потребители, не являющиеся социально значимыми объектами, в преддверии начала осенне-зимнего периода 2020-2021 годов, получили соответствующие уведомления.
В частности, крупные оптовые потребители, подключенные к столичным газопроводам высокого давления, в эти дни получили уведомление от АО «Худудгазтаъминот» об их переводе в «промышленный коллектор», чтобы также не влиять на стабильность поставок газа населению и социальным объектам. Уведомление о необходимости перевода в «промышленный коллектор» все предприятия получили в начале этого года.
«Сезонные потребители города Ташкента (предприятия по производству кирпича, извести гипса и другие крупные промышленные предприятия, не представляющие социальное значение) уведомлены о том, что с 1 ноября им будет прекращена поставка природного газа.
Таким образом те оптовые потребители, которым не гарантирована поставка природного газа в осенне-зимний период, в том числе предприятия общественного питания, должны предпринять активные меры по переходу на пользование альтернативным топливом. Впереди – холодный период года, когда поставки природного газа должны быть без перебоев и в необходимом объеме обеспечены в первую очередь семьям, больницам, образовательным учреждениям»,-говорится в заявлении.