Aholi iste’moli uchun berilayotgan tabiiy gaz hajmi oshirilishi sabab «Uzbekistan GTL» zavodida ishlab chiqarish kamaytirildi – «O‘zbekneftgaz»
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» kuz-qish mavsumida olib borilayotgan ishlar va sintetik yoqilg‘i mahsulotlarni ishlab chiqarish, ishlab chiqarish uchun berilayotgan gaz hajmi kamaytirilishi bo‘yicha tashkillashtirilayotgan ishlar holatini o‘rganish maqsadida «Uzbekistan GTL» zavodida bo‘ldi.
2022-2023 kuz-qish mavsumi davomida Respublikada aholi va ijtimoiy soha ob’yektlarida tabiiy gaz iste’moli oshishi hisobiga, GTL zavodiga berilayotgan gaz hajmini 50% ga kamaytirligani sababli, qurilmalarning barqaror va xavfsiz ishlashini ta’minlash, ishlab chiqarish hajmi kamaytirilishi aholining sintetik dizel mahsulotlariga bo‘lgan talab hamda ehtiyojlariga salbiy ta’sir qilmasligi yuzasidan zaruriy topshiriqlar berildi.
Qo‘shimcha ravishda, «Uzbekistan GTL» zavodida bug‘ generatorlari orqali elektr energiyasi ishlab chiqarilishi va zavod avtomonom elektr energiya ta’minotida ekspluatatsiya qilinishini inobatga olib, ishlab chiqarish jarayonida foydalanishidan ortib qoladigan elektr energiyasi «O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari» AJ tizimiga uzatish ko‘rsatkichlari ko‘paytirish yuzasidan topshiriqlar berildi.
Tashrif mobaynida, «Uzbekistan GTL» zavodning asosiy ishlab chiqarish qurilmalarida amalga oshirilayotgan ishlar hamda qurilmalarning bugungi holati, ishlab chiqarish hajmi kamaytirilishi jarayonlarida amalga oshirilishi ko‘zda ishlarning joriy holati o‘rganildi.
Qurilmalarda ekspluatatsiya davrini uzaytirish uchun o‘rganishlar olib borish va qurilmalarda faoliyat yuratayotgan xodimlarni doimiy ravishda bilim va malakalarini oshirib borishga qaratilgan ko‘rsatmalar berildi.
Boshqaruv raisi tomonidan «Uzbekistan GTL» zavodida bugungi kunga qadar umumiy hisobda 200 ming tonnadan ortiq sintetik yoqilg‘i mahsulotlari ishlab chiqarilganligini va uzluksiz ravishda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xom ashyo birjasi savdosi platformasi orqali realizatsiya qilinayotganligi va ist’yemolchilarga yetkazib berilayotganligini alohida e’tirof etdi.
Tashrif yakunida «Uzbekistan GTL» zavodining ishchilar shaharchasida kompaniyaning xodimlariga yashash, mehnat faoliyatlari va dam olish uchun yaratib berilgan sharoitlari bilan tanishib chiqildi.

«Узбекнефтегаз»: В связи с увеличением объемов поставляемого населению природного газа, производство на заводе «Uzbekistan GTL» сократилось
«Рабочая группа» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетила завод «Uzbekistan GTL» с целью изучения состояния работ, проводимых в зимний период, и организуемых работ по сокращению объемов поставок синтетического топлива для производства продукции.
В течение осенне-зимнего сезона 2022-2023 годов в Республике за счет увеличения потребления природного газа населением и объектами социальной сферы, и сокращения на 50% объема газа, поставляемого на завод GTL, даны необходимые поручения по обеспечению стабильной и безопасной работы установок, чтобы сокращение объемов производства не оказало негативного влияния на спрос и потребности населения в синтетической дизельной продукции.
Учитывая, что на заводе «Uzbekistan GTL» производится электроэнергия через парогенераторы и завод эксплуатируется в автономном электроснабжении, даны поручения по увеличению коэффициентов передачи излишков электроэнергии, используемых в производственном процессе, в систему АО «Национальные электрические сети Узбекистана».
В ходе визита были изучены работы, выполняемые на основных производственных установках завода «Uzbekistan GTL», а также текущее состояние оборудования, предусматривающее выполнение работ в процессах сокращения объемов производства.
Даны указания проводить изучения на установках для продления эксплуатационного периода и постоянно повышать знания и квалификацию работников, работающих на этих установках.
Председатель Правления особо отметил, что на заводе «Uzbekistan GTL» на сегодняшний день произведено в общей сложности более 200 тыс. тонн синтетического топлива, которое непрерывно реализуется через торговую платформу Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржи и поставляется потребителям.
По итогам визита ознакомились с условиями, созданными в рабочем городке завода «Uzbekistan GTL» для проживания и досуга работников.
Следует отметить, на заводе будет производиться 1,5 миллиона тонн готовой жидкой продукции на сумму более 1 миллиарда долларов в год. В частности, 307 тыс. тонн авиакеросина, 724 тыс. тонн дизельного топлива, 437 тыс. тонн нафты, 53 тыс. тонн сжиженного газа.