«O‘zmilliybank» AJ va Fransiyaning Société Générale banki 50 million yevrolik kelishuvga erishdi
Shu yilning 18-noyabr kuni, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining rasmiy tashrifi arafasida «MEDEF International» Fransiya tadbirkorlari harakatining Parij shahridagi qarorgohida ikki mamlakat ishbilarmon doiralari ishtirokida O‘zbekiston-Fransiya biznes-forumi bo‘lib o‘tdi.
Biznes-forumda Fransiya va O‘zbekistonning qishloq xo‘jaligi, aviatsiya sanoati, temir yo‘l transporti, logistika va kommunikatsiyalar, energetika, tog‘-kon sanoati, servis va konsalting, qurilish kabi sohalardagi yetakchi kompaniyalari, bank va moliya institutlari rahbarlari ishtirok etdi.
O‘zbekiston–Fransiya biznes-forumining muhim voqealaridan biri — «O‘zbekiston Respublikasi Tashqi iqtisodiy faoliyat milliy banki» AJ va Fransiyaning Société Générale S.A.moliyaviy konglomerati o‘rtasida50 million yevro miqdorida kredit liniyasini jalb etishni nazarda tutuvchi hamkorlik shartnomasining imzolanish marosimi bo‘ldi.
Shartnoma ikki bank o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirish imkonini beradi:
1. Loyiha va savdoni moliyalashtirish sohasidagi hamkorlik ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy munosabatlarni rivojlantirish shu jumladan texnologik asbob-uskunalar, xomashyo yetkazib berish, shuningdek, keyinchalik yuqori qo‘shimcha qiymatga ega mahalliy ishlab chiqaruvchilar mahsulotlarni ishlab chiqarish uchun Fransiyadan xizmatlar ko‘rsatishni ko‘paytirish:
2. G‘aznachilik operatsiyalari soxasida, shu jumladan xalqaro kapital bozorlaridagi maxsulotlar va valyutaviy svop, forvard, opsion kabi xosilaviy moliyaviy vositalar:
3. Ikki mamlakat o‘rtasida uzoq muddatli o‘zaro manfaatli sheriklikni rivojlantirish va bank sektorini o‘zgartirish bo‘yicha O‘zbekiston hukumati tomonidan ilgari surilgan bank faoliyatining boshqa sohalaridaga islohotlarni amalga oshirish:
4. Bank xodimlarining malakasini oshirish maqsadida tajriba almashish qo‘shma tadbirlarni o‘tkazish:
Yuqoridagi muzokaralar doirasida tomonlar Fransiyada ishlab chiqariladigan ATR 72-600 rusumli samolyotlarni yetkazib berishni nazarda tutuvchi transport sohasida loyihani moliyalashtirish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
Loyiha O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 26-oktyabrdagi «Respublikada mahalliy aviaqatnovlarni rivojlantirishga oid qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi PQ-412-son qaroriga muvofiq amalga oshirilmoqda. Ushbu loyiha O‘zbekiston ichida mintaqaviy yo‘lovchi tashish hajmini kengaytirish imkonini beradi, ichki turizm va mintaqaviy havo qatnovini rivojlantirish uchun qulay sharoitlar yaratishga xizmat qiladi.
Ta’kidlash joiz-ki, «O‘zmilliybank» AJ va Société Générale S.A. o‘rtasida, 2003-yildan boshlab, uzoq muddatli strategik hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, 20 yillik davr mobaynida tomonlar o‘rtasida 700 mln. AQSh dollari miqdorida 9 ta loyiha amalga oshirilgan. Bu esa, o‘z navbatida, mamlakatning barcha hududlarida ko‘p sonli yangi ishchi o‘rinlarini yaratish imkonini berdi. Vakillik aloqalari sohasida yaqin hamkorlik yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, bu Fransiya va O‘zbekiston o‘rtasida hisob-kitob biznesini rivojlantirish va xalqaro to‘lovlarga xizmat ko‘rsatish imkonini bermoqda.
Ma’lumot o‘rnida: Société Générale S.A. Yevropadagi eng yirik fransuz moliyaviy konglomeratlaridan biri bo‘lib, u BNP Paribas, Crédit Agricole va Groupe BPCE bilan birgalikda fransuz bank bozorining «katta to‘rtligini» tashkil qiladi. Bank 1864 yil 4 mayda bir guruh sanoatchilar va moliyachilar tomonidan Société Générale pour favoriser le développement du commerce et de l’industrie en France (Fransiyada savdo va sanoatni rivojlantirish bo‘yicha umumiy jamiyat) nomi bilan tashkil etilgan.
Société Générale S.A. ning asosiy faoliyati chakana bank, moliyaviy xizmatlar, sug‘urta, global bank va investitsiyalar. Société Générale S.A. kapitali 73,7 mlrd. AQSh dollarini, aktivlari esa 1,6 trln. AQSh dollarini tashkil etadi. S&P (A), Fitch (A) va Moody’s (A1)tomonidan reytinglarga ega.

АО «Узнацбанк» и французский банк Société Générale заключили соглашение на сумму 50 миллион евро
18 ноября т.г. в штаб-квартире Движения предпринимателей Франции «MEDEF International» в г. Париже, в преддверии официального визита Президента Республики Узбекистан, состоялся Узбекско-Французский бизнес-форум, с участием деловых кругов двух стран.
В бизнес-форуме приняли участие ведущие компании Франции и Узбекистана в сфере сельского хозяйства, авиационной промышленности, железнодорожного транспорта, логистики и коммуникаций, энергетики, горнодобывающей промышленности, сервиса и консультаций, строительства, а также руководители банковско-финансовых учреждений.
Одним из значимых событий Узбекско-Французского бизнес-форума стало церемония подписания между АО “Национальный банк внешнеэкономической деятельности Республики Узбекистан” и французским финансовым конгломератом Société Générale S.A. Соглашения о сотрудничестве, предусматривающего привлечение кредитной линии на сумму 50 млн. евро.
Соглашение дает возможность развивать партнерские отношения двух банков:
1) в области проектного и торгового финансирования, что послужит стимулом развитию торгово-экономических отношений между двумя странами, в том числе увеличению поставок технологического оборудования, сырья и материалов, а также услуг из Франции для последующего производства товаров местного производства с высокой добавленной стоимостью.
2) в сфере проведения казначейских операций, в том числе по продуктам на международных рынках капитала и деривативных инструментов такие, как валютные СВОПы, форварды, опционы.
3) в других сферах банковской деятельности, с целью развития долгосрочного взаимовыгодного партнерства между двумя странами и реализации реформ, выдвинутых правительством Узбекистана для трансформации банковского сектора.
4) в проведении совместных мероприятий по обмену опытом, с целью повышения квалификации банковских сотрудников.
В рамках вышеуказанного соглашения сторонами достигнута договоренность о финансировании проекта в сфере транспорта, предусматривающего поставку самолетов французского производства модели ATR 72-600.
Проект реализуется в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 26.10.2022 г. №ПП-412 “О дополнительных мерах по развитию местных авиасообщений в республике», а также позволит расширить объемы региональных перевозок внутри Узбекистана, поспособствует созданию благоприятных условий для развития внутреннего туризма и региональных авиасообщений.
Необходимо отметить, что АО «Узнацбанк» налажено долгосрочное стратегическое партнерство с Société Générale S.A., начиная с 2003 года, и за 20-летний период сторонами реализовано 9 проектов на общую сумму более 700 млн. долларов США, что позволило создать большое количество новых рабочих мест во всех регионах страны. Установлено тесное сотрудничество в сфере корреспондентских отношений, что дает возможность развивать расчетный бизнес и обслуживать международные платежи между Францией и Узбекистаном.
Справочно: Société Générale S.A. – один из крупнейших французских финансовых конгломератов в Европе, составляющий вместе с BNP Paribas, Crédit Agricole и Groupe BPCE «большую четвёрку» банковского рынка Франции. Банк был основан группой промышленников и финансистов 4 мая 1864 г. под названием Société Générale pour favoriser le développement du commerce et de l’industrie en France (Генеральное общество содействия развитию коммерции и промышленности во Франции).
Основными направлениями деятельности Société Générale S.A. являются розничный банкинг, финансовые услуги, страхование, глобальный банкинг и инвестиции. Капитал Société Générale S.A. составляет 73,7 млрд. долларов США и активы - 1,6 трлн. долларов США. Имеет рейтинги от S&P (A), Fitch (A) и Moody’s (A1).