«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya Londonda «Barclays» banki va «White & Case» tashkiloti rahbariyati bilan uchrashdi
«O‘zbekneftgaz» AJning xalqaro hamkorlar bilan ishlash samaradorligini oshirish, Jamiyatning xalqaro moliya institutlari bilan hamkorligini keyingi bosqichga olib chiqish maqsadida Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya a’zolari Angliyaning London shahrida «Barclays» investitsiya banki hamda «White & Case» yuridik tashkiloti vakillari bilan uchrashishdi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi boshchiligidagi delegatsiyaning Londonda «Barclays» investitsion banki bosh ofisi vakillari bilan uchrashuvda so‘nggi yillarda Jamiyat tomonidan erishilgan natijalar, amalga oshirilgan investitsion loyihalar, modernizatsiya va tabiiy gaz qazib olish, uni qayta ishlash yo‘lida samarali natijalarga erishilgani borasida ma’lumotlar berildi. Amalga oshirilayotgan transformatsiya jarayonlari, moliyaviy sog‘lomlashtirish masalalari va o‘zaro hamkorlik borasida fikr almashildi.
Ta’kidlash joizki, «Barclays» jamoasi «O‘zbekneftgaz» AJning umumiy qiymati 700 million AQSh dollariga teng debyut yevroobligatsiyalarining muvaffaqiyatli chiqarilishi erishgani, shuningdek, Qashqadaryo viloyatida GTL Uzbekistan zavodining ishga tushirilishi bilan bog‘liq amalga oshirilgan ishlarga katta qiziqish bildirishdi.
Bundan tashqari, «Barclays» tomoni «O‘zbekneftgaz» AJ bilan hamkorlik qilishdan manfaatdor ekanini bildirdi va kelgusida o‘zaro ishlash bo‘yicha qator yo‘nalishlarni taklif qildi.
«Barclays» investitsiya banki «Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining ishlab chiqarish quvvatlarini kengaytirish» loyihasini moliyalashtirishda ishtirok etish, shuningdek, «O‘zbekneftgaz» AJning salohiyatli kredit liniyalarini qo‘llab-quvvatlash masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv yakunida tomonlar doimiy muloqotda bo‘lishga va hamkorlikning barcha mavjud istiqbolli yo‘nalishlarini birgalikda ishlab amalga oshirishga kelishib oldilar.
Londondagi tashrif chog‘ida Tashrif chog‘ida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi boshchiligidagi delegatsiyasi a’zolari «White & Case» yuridik tashkiloti vakillari bilan o‘tgan uchrashuvda ham ko‘plba masalalar muhokama qilindi.
«White & Case» vakillari kompaniyaning umumiy faoliyati, hozirgi transformatsiya jarayonlari, shuningdek, keyingi yillarda erishilgan natijalar bilan tanishtirildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi hamkorlikni yanada rivojlantirishdan manfaatdorligini bildirdi va Jamiyatning yevroobligatsiyalarini chiqarish jarayonida samarali yuridik yordam ko‘rsatganligi uchun ularga yana bir bora minnatdorchilik bildirib o‘tildi.
Uchrashuvda tomonlar xalqaro bozorlardagi mavjud vaziyat va yuzaga kelishi ehtimoli bo‘lgan beqaror iqtisodiy vaziyatlar borasida ham fikr almashishdi.
Tomonlar qo‘shma loyihalarning bugungi holati, yangi istiqbolli yo‘nalishlar bo‘yicha dastlabki kelishuvlarga erishdilar hamda rejalashtirilgan loyihalar doirasida hamkorlikda ishlashga kelishib olindi.

«Узбекнефтегаз»: Делегация во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым встретилась в Лондоне с руководством банка «Barclays» и организации «White & Case»
В целях повышения эффективности работы АО «Узбекнефтегаз» с международными партнерами, выведения на новый уровень сотрудничества общества с международными финансовыми институтами члены делегации во главе с председателем правления Мехриддином Абдуллаевым встретились в Лондоне с представителями инвестиционного банка «Barclays» и юридической организации «White & Case».
На встрече делегации во главе с председателем правления АО «Узбекнефтегаз» с представителями головного офиса инвестиционного банка «Barclays» в Лондоне была представлена информация об итогах, достигнутых обществом за последние годы, реализованных инвестиционных проектах, модернизации и достижении эффективных результатов по добыче и переработке природного газа. Состоялся обмен мнениями по осуществляемым процессам трансформации, вопросам финансового оздоровления и взаимному сотрудничеству.
Стоит отметить, что у банкиров «Barclays» особенный интерес вызвал дебютный успешный выпуск еврооблигаций АО «Узбекнефтегаз» на общую сумму 700 млн. долларов США, а также недавний запуск завода GTL в Кашкадарьинской области.
Кроме того, сторона «Barclays» выразила заинтересованность в сотрудничестве с АО «Узбекнефтегаз» и предложила ряд направлений дальнейшего взаимодействия.
В рамках встречи, стороны также обсудили возможность участия «Barclays» в финансировании проекта «Расширения мощностей Шуртанского газохичиского комплекса», а также хеджирования потенциальных кредитных линий АО «Узбекнефтегаз».
По итогам встречи стороны договорились поддерживать постоянную коммуникацию и совместно проработать все имеющиеся перспективные направления сотрудничества.
В ходе визита члены делегации во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» также встретились с представителями юридической организации «White & Case».
Представители «White & Case» были ознакомлены с общей деятельностью компании, текущими процессами трансформации, а также достигнутыми результатами за последние годы.
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» выразил заинтересованность в дальнейшем развитии сотрудничества, что, в свою очередь, было поддержано представителями «White & Case».
В ходе встречи стороны также обменялись мнениями по текущей ситуации на международных рынках и возможной нестабильной экономической ситуации.
Стороны достигли предварительных договоренностей по текущему состоянию совместных проектов, новым перспективным направлениям и договорились о совместной работе в рамках запланированных проектов.