BFQlarni raqamli markirovkalash: nazorat va ishonchning yangi bosqichi
O‘zbekistonda 2025 yil 1 martdan biologik faol qo‘shimchalarni (BFQ) ixtiyoriy raqamli markirovkalash loyihasi ishga tushdi. Bu tashabbus farmatsevtika va nutritsevtika bozorlaridagi nazoratni kuchaytirish, shuningdek, kontrabanda va soxta mahsulotlar bilan bog‘liq xavflarni kamaytirishga qaratilgan. Loyiha iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va tovarlar aylanmasining shaffofligini oshirishga qaratilgan bo‘lib, sohada halol va xavfsiz raqobatni rivojlantirish uchun sharoit yaratadi.
Ixtiyoriy markirovkalash doirasida ishlab chiqaruvchilar, importyorlar va BFQ bozorining boshqa ishtirokchilari tizimning yangi versiyasiga ulanib, mahsulotlarni DataMatrix kodlari bilan bepul markirovkalashlari mumkin.
Bugungi kunga qadar loyihaga 284 ta mahsulotni markirovkalovchi 63 ta ishtirokchi qo‘shildi. XTrace platformasining yangilangan shaxsiy kabineti va funksiyalari nafaqat qulayroq, tushunarli va tezkor bo‘ldi, balki kengaytirilgan imkoniyatlarga ham ega bo‘ldi. Bular qatoriga xodimlarni shaxsiy kalit orqali avtorizatsiya qilish, kirish huquqlarini moslashuvchan sozlash, qulay qidiruv, filtrlar, agregatsiya haqida batafsil ma’lumot, transport qadoqlarining tarkibi va boshqalar kiradi.
Bu afzalliklardan foydalanish va BFQlarni majburiy markirovkalash boshlanishidan oldin ishlab chiqarish jarayonlarini yo‘lga qo‘yishga "GLORIOUS HEALTHY NUTRITION" MChJ qaror qildi. Kompaniya 2023 yildan beri NOW, JARROW FORMULAS, Doktor More, SWANSON, Childlife kabi taniqli jahon brendlarining BFQlari, sport ozuqalari va shaxsiy gigiyena vositalarini tarqatish bilan shug‘ullanadi. U O‘zbekistondagi eng yirik FMCG kompaniyalaridan biri bo‘lib, mamlakatning yetakchi beshta distribyutori qatoriga kiradi.
Biz "GLORIOUS HEALTHY NUTRITION" MChJ direktori Viktoriya Vasilevadan markirovkalash jarayoni qanday amalga oshirilayotgani va bugungi kungacha nimalar qilinganligi haqida so‘radik:
— Hozirgi bosqichda bizda markirovkalash jarayoni to‘liq yakunlandi. Biz "Asl belgi"sida ro‘yxatdan o‘tdik, mahsulot tavsifi yozilgan kartochkalarni to‘ldirdik, zarur uskunalarni xarid qildik va omborimizda markirovkalash jarayoni allaqachon yo‘lga qo‘yildi.
— Sizningcha, nima uchun BFQlarni markirovkalashni majburiy qilish kerak?
— BFQlar bozori juda katta va tez rivojlanmoqda. Ayniqsa, import qismi. Ammo importning katta qismi «kulrang» yo‘l bilan kirib kelmoqda. Bu esa, o‘z navbatida, soliq to‘lovlarining yo‘qligiga va mahsulotlarning noto‘g‘ri olib kirilishi hamda saqlanishiga olib keladi. Shuningdek, tarkibiy qismlari SanQvaN normalari yoki Sog‘liqni saqlash vazirligi tomonidan cheklangan yoki taqiqlangan BFQlar ham mavjud. Afsuski, «kulrang» importda bunday holatlar tez-tez uchraydi. Raqamli markirovka bozorni tartibga solish, uni shaffof qilish va iste’molchilarga sertifikatlangan, sifatli mahsulotlar yetkazib berishga imkon yaratadi.
Ta’kidlash joizki, BFQlarni ixtiyoriy raqamli markirovkalash loyihasida nafaqat mahalliy ishlab chiqaruvchilar, balki yirik importyorlar va distribyutorlar ham ishtirok etmoqda. Buning foydasi aniq:
1. Brendga bo‘lgan ishonchni mustahkamlash: raqamli markirovkali mahsulotlar rasmiy, sifatli va xavfsiz deb qabul qilinadi.
2. Ixtiyoriy markirovka bosqichida bepul kodlar: ishtirokchilar loyiha sinov rejimida amalga oshirilayotganda bepul markirovka kodlarini olishadi.
3. Soxta va «kulrang» importdan himoya: raqamli markirovkalash mahsulotning qonuniyligini nazorat qilishga yordam beradi.
4. Shaffof logistika va hisob: mahsulotni ishlab chiqarishdan to yakuniy sotuvgacha bo‘lgan butun zanjir bo‘ylab kuzatish osonlashadi.
5. Majburiy markirovkaga tayyorgarlik: ixtiyoriy ishtirok etish talablarga oldindan moslashish, XTrace platformasining imkoniyatlarini o‘rganish va ichki biznes jarayonlarini sozlash imkonini beradi.
6. Davlat idoralari bilan hamkorlikni soddalashtirish: ma’lumotlarning shaffofligi tekshiruvlardan o‘tishni osonlashtiradi va hujjat aylanishini soddalashtiradi.
7. Ichki va tashqi bozorlarda raqobatbardoshlikni oshirish: markirovkaning mavjudligi xalqaro standartlarga moslik belgisidir.
BFQlarni ixtiyoriy markirovkalashning dastlabki yakunlari haqida CRPT TURON tajriba loyihalari bo‘limi mutaxassisi Gaziyeva Alisha so‘zlab berdi:
— O‘tgan davr mobaynida biologik faol qo‘shimchalarni ixtiyoriy markirovkalash loyihasi doirasida sezilarli natijalarga erishdik. Bugungi kunga kelib loyihada 76 ta tadbirkorlik sub’yekti ro‘yxatdan o‘tgan, bu esa mahsulotlar shaffofligi va kuzatuviga biznesning yuqori qiziqishidan dalolat beradi. Markirovkalanayotgan mahsulotlar reestrida (MMR) uch yuzdan ortiq tovar ro‘yxatga olingan bo‘lib, bu bozor ishtirokchilari va iste’molchilarga mahsulot haqida to‘liq va ishonchli ma’lumot olish imkonini beradi. Bundan tashqari, qisqa vaqt ichida ishlab chiqaruvchilar 3 milliondan ortiq markirovka kodlarini shakllantirgani kompaniyalarning markirovkalash jarayonida faol ishtirok etayotgani va mahsulot aylanmasiga raqamli yechimlarni joriy etishga tayyorligini tasdiqlaydi. Bu ko‘rsatkichlar jarayonning barcha ishtirokchilari hamjihatlikda ishlayotganining natijasi bo‘lib, ixtiyoriy bosqich hozirdanoq BFQlarning shaffof va madaniy bozori uchun poydevor yaratayotganini ko‘rsatmoqda.
Ekspertlar baholashicha, O‘zbekiston hududida sotilayotgan biologik faol qo‘shimchalarning aksariyati noqonuniy aylanmoqda. Ushbu toifadagi mahsulotlar aylanmasi va xavfsizligini nazorat qilishning samarali mexanizmlari yo‘qligi iste’molchilar salomatligi uchun jiddiy xavf tug‘diradi, shuningdek, davlat uchun sezilarli iqtisodiy yo‘qotishlarga sabab bo‘ladi.
BFQlarni raqamli markirovkalashni joriy etish iste’molchilarni soxta mahsulotlardan himoya qilishga, mahsulot aylanmasini hisobga olish va nazorat qilishning shaffof tizimini yaratishga, noqonuniy bozor ulushini kamaytirishga, shuningdek, qonuniy ishlab chiqaruvchilar va import qiluvchilarga bo‘lgan ishonchni mustahkamlashga qaratilgan.
Loyihaga qo‘shilishni xohlagan tashkilotlar tizimda ro‘yxatdan o‘tish bo‘yicha batafsil yo‘riqnoma bilan quyidagi havola orqali tanishishlari mumkin: https://help.crpt-turon.uz/hc/ru/articles/32039062914193.
Barcha qo‘shimcha savollar bo‘yicha murojaat qilishingiz mumkin:
• elektron pochta orqali: support@crpt-turon.uz
• Telegram-bot orqali: @aslbelgisiuz_bot
• mijozlarga xizmat ko‘rsatish xizmati telefoni orqali: +998 71 203-88-72.
BFQlarni raqamli markirovkalash bozor shaffofligini oshirish, iste’molchilarni himoya qilish va qonuniy ishlab chiqaruvchilar hamda import qiluvchilarga ishonchni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar yaratadi. Loyihaga qo‘shilish nafaqat mahsulot nazorati va sifatini yaxshilash uchun qadam, balki raqobatbardoshlikni oshirish va brendingizni himoya qilish imkoniyatidir.

С 1 марта 2025 года в Узбекистане стартовал проект по добровольной цифровой маркировке биологически активных добавок (БАДов). Эта инициатива призвана усилить контроль на фармацевтическом и нутрицевтическом рынках, а также минимизировать риски, связанные с контрабандой и фальсификатом. Проект направлен на защиту прав потребителей и повышение прозрачности товарооборота, создавая условия для развития честной и безопасной конкуренции в отрасли.
В рамках добровольной маркировки производители, импортеры и другие участники рынка биологически активных добавок могут подключиться к обновленной версии системы и осуществлять маркировку продукции DataMatrix кодами на безвозмездной основе.
На сегодняшний день к проекту уже присоединились 63 участника, осуществляющих маркировку 284 товаров. Обновленный личный кабинет и функционал платформы xTrace не только стал удобней, понятней и оперативней, но также получил расширенные возможности, такие как: авторизация сотрудников по индивидуальному ключу, гибкие настройки прав доступа, удобный поиск, фильтры, детальная информация об агрегации, составе транспортных упаковок и многое другое.
Опробовать эти преимущества и наладить производственные процессы до начала обязательной маркировки БАДов решила компания ООО GLORIOUS HEALTHY NUTRITION. С 2023 года она занимается дистрибьюцией БАДов таких известных мировых марок, как NOW, JARROW FORMULAS, Доктор Море, SWANSON, Childlife, спортивного питания и средств личной гигиены. Она входит в состав одной из крупнейших FMCG-компаний Узбекистана, которая занимает место в пятёрке ведущих дистрибьюторов страны.
Мы поинтересовались, как проходит отладка процесса маркировки у директора ООО GLORIOUS HEALTHY NUTRITION Виктории Васильевой и о том, что уже сделано на сегодняшний день:
— На данном этапе процесс маркировки у нас полностью завершен. Мы зарегистрировались в Asl Belgisi, заполнили карточки с описанием товара, приобрели необходимое оборудование, и уже сам процесс маркировки запущен на нашем складе.
— Как Вы считаете, почему стоит сделать маркировку БАДов обязательной?
— Рынок БАДов очень большой и динамично растущий. Особенно в части импорта. Но большая часть импорта является «серой». Что, в свою очередь, влечет за собой нулевые налоговые отчисления, а во-вторых, это ненадлежащий ввоз и хранение продукции. Также стоит отметить, что есть БАДы, компоненты которых либо ограничены, либо запрещены нормами СанПиНа [санитарные правила и нормы, которые являются государственными нормативными актами, устанавливающими требования к безопасным условиям для здоровья человека и окружающей среды], либо Министерством здравоохранения. К сожалению, в «сером» импорте подобные практики очень часто встречаются. Цифровая маркировка позволит урегулировать рынок, сделать его прозрачным, а также поставлять потребителю сертифицированную и качественную продукцию.
Стоит отметить, что в проекте по добровольной цифровой маркировке биологически активных добавок принимают участие не только местные производители, но и крупнейшие импортеры и дистрибьютеры.
Ведь выгода от этого очевидна:
1. Укрепление доверия к бренду: продукция с цифровой маркировкой воспринимается как официальная, качественная и безопасная.
2. Бесплатные коды на этапе добровольной маркировки: участники получают бесплатные коды маркировки, пока проект реализуется в тестовом режиме.
3. Защита от контрафакта и «серого» импорта: цифровая маркировка помогает контролировать легальность продукции.
4. Прозрачная логистика и учет: легче отследить товар по всей цепочке: от производства до конечной продажи.
5. Подготовка к обязательной маркировке: добровольное участие даёт возможность заранее адаптироваться к требованиям, изучить функционал платформы xTrace и настроить внутренние бизнес-процессы.
6. Упрощение взаимодействия с госорганами: прозрачность данных облегчает прохождение проверок и упрощает документооборот.
7. Повышение конкурентоспособности на внутреннем и внешнем рынках: наличие маркировки — признак соответствия международным стандартам.
О предварительных итогах добровольной маркировки БАДов рассказала специалист отдела пилотных проектов CRPT TURON Газиева Алиша:
— За прошедший период в рамках проекта по добровольной маркировке биологически активных добавок нам удалось достичь значительных результатов. На сегодняшний день в проекте зарегистрированы 76 субъектов предпринимательства, что говорит о высокой заинтересованности бизнеса в прозрачности и прослеживаемости продукции. В реестре маркируемых товаров (РМТ) уже зарегистрировано более трехсот товаров, что позволяет обеспечить доступ к полной и достоверной информации о продукции как для участников рынка, так и для потребителей. Кроме того, за небольшой период производители сформировали более 3 млн кодов маркировки, что подтверждает активное участие компаний в процессе маркировки и готовность к внедрению цифровых решений в оборот продукции. Эти показатели — результат слаженной работы всех участников процесса и демонстрация того, что добровольный этап уже сегодня формирует основы для прозрачного и цивилизованного рынка БАДов.
Согласно экспертным оценкам, большая часть биологически активных добавок, реализуемых на территории Узбекистана, находятся в нелегальном обороте. Отсутствие эффективных механизмов контроля за оборотом и безопасностью этой категории продукции создает значительные риски для здоровья потребителей, а также приводит к существенным экономическим потерям для государства.
Внедрение цифровой маркировки БАДов направлено на защиту потребителей от фальсификата, создание прозрачной системы учёта и контроля за оборотом продукции, снижение доли нелегального рынка, а также укрепление доверия к легальным производителям и импортёрам.
Организации, желающие присоединиться к проекту, могут ознакомиться с подробной инструкцией по регистрации в системе по ссылке: https://help.crpt-turon.uz/hc/ru/articles/32039062914193.
По всем дополнительным вопросам вы можете обратиться:
⦁ по электронной почте:support@crpt-turon.uz
⦁ через Telegram-бот: ⦁ @aslbelgisiuz_bot
⦁ по телефону службы клиентского сервиса: +998 71 203-88-72.
Цифровая маркировка БАДов открывает новые возможности для повышения прозрачности рынка, защиты потребителей и укрепления доверия к легальным производителям и импортёрам. Присоединение к проекту — это не только шаг к улучшению контроля и качества продукции, но и возможность повысить конкурентоспособность и защитить ваш бренд.