Bir kishiga nechta karta? Markaziy bank axborot berdi
Markaziy bank ijtimoiy tarmoqlarda bitta jismoniy shaxsga bitta bank kartasi berilishi bo‘yicha me’yorlar o‘rnatilayotganligi to‘g‘risida axborot haqiqatga to‘g‘ri kelmasligini hamda bu borada noto‘g‘ri ma’lumotlar tarqatilayotganligini ma’lum qildi.
Qayd etilishicha, bank kartalari bilan bog‘liq shubhali (frod) operatsiyalarning oldini olish, firibgarlik sxemalarida jismoniy shaxslarga tegishli hisobvaraqlar va bank kartalari ishtirokini kamaytirish maqsadida banklar tomonidan bitta jismoniy shaxsga (bitta JShShIRga) kartalar sonini (virtual va kobeydjing kartalarini inobatga olgan holda) vaqtinchalik bitta bankda 5 tagacha, barcha banklarda 20 tagacha belgilash masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
Bunda ushbu talab chet el valyutasida ochilgan bank kartalariga nisbatan tatbiq etilmasligi ko‘zda tutilmoqda.
Bugungi kunda bank kartalariga ega jismoniy shaxslarning qariyb 97 foizida (22 mln.ta) 5 tagacha, 3 foiz (770 mingta) jismoniy shaxsda 5-20 gacha hamda 0,03 foizda yoki 7 mingta jismoniy shaxsda 20 tadan oshiq kartalar rasmiylashtirilgan.
Jismoniy shaxslar nomiga ko‘p miqdorda ochilgan bank kartalarini tahlil qilish jarayonida, ushbu bank kartalarining bir qismidan (aksariyat holatlarda karta egasining xabari yo‘q) firibgarlik maqsadlarida foydalanilayotganligi aniqlangan.
Muhokama qilinayotgan me’yorlar aholining bank kartalari orqali to‘lovlarni amalga oshirishda noqulayliklar keltirib chiqarmaydi va ushbu talablar tijorat banklarining bank kartalarini emissiya qilish faoliyatini tartibga solishga qaratilgan.
O‘z navbatida, Markaziy bank bu borada vaziyatni muntazam kuzatib borishini ma’lum qiladi.
Shuningdek, ushbu talablar to‘liq tayyor bo‘lgandan keyin jurnalistlar va keng jamoatchilik muhokamasiga havola qilinadi, deyiladi axborotda.

Центральный банк рассказал, сколько банковских карт можно будет открыть на одного человека
В соцсетях распространились сообщения о том, что физическим лицам будет разрешено открывать только одну банковскую карту. В Центральном банке опровергли данную информацию.
Как сообщили в пресс-службе регулятора, в настоящее время рассматривается вопрос о введении временного ограничения на количество карт, которые могут быть оформлены на одно физическое лицо, до пяти в одном банке и до 20 во всех банках в совокупности (включая виртуальные и кобейджинговые).
Это делается с целью предотвращения подозрительных (мошеннических) операций с банковскими картами и снижения их использования в схемах мошенничества.
Отмечается, что данное требование не будет распространяться на банковские карты, открытые в иностранной валюте.
Согласно статистике, в настоящее время около 97% физических лиц (22 млн человек) имеют до пяти карт, 3% (770 тысяч человек) — от пяти до 20, 0,03% (7 тысяч человек) — свыше 20.
В ходе анализа было выявлено, что часть карт используется в мошеннических целях без ведома владельца.
Сообщается, что меры не создадут неудобств для граждан при осуществлении платежей с использованием банковских карт. Они направлены на регулирование эмиссионной деятельности коммерческих банков в отношении банковских карт.
После окончательной доработки этих требований они будут представлены на обсуждение широкой общественности.