Bir yoshga to‘lgan «Tadbirkorlar maktabi»ga bir nazar
Yurtimizda qurilish materiallari industriyasini rivojlantirish, sohada biznesni zamonaviy shaklda tashkil qilishda «Tadbirkorlar maktabi» o‘quv markazi o‘z oldiga katta maqsad qo‘ygan.
Xususan, ilg‘or va zamonaviy texnologiyalar, ishlanmalar, bilimlar va ilm-fan yutuqlaridan foydalangan holda qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi tadbirkorlarni tayyorlash, korxonalarda yashil iqtisodiyotni joriy etish, mahsulotlarni xalqaro sifat standartlari doirasida ishlab chiqarilishiga ko‘maklashish, bo‘lajak tadbirkorlarning moliya, soliq, marketing va huquqiy savodxonligini oshirishdan iborat.
O‘zsanoatqurilishbank tomonidan «O‘zsanoatqurilishmateriallari» uyushmasi bilan hamkorlikda mazkur maqsad yo‘lida keng ko‘lamli ishlar amalga oshirildi.
O‘quv jarayoni dual ta’lim dasturi asosida yo‘lga qo‘yildi. Unga ko‘ra, mashg‘ulotlar nazariy ta’lim, amaliy mashg‘ulot, laboratoriya va mustaqil ta’lim tarzida olib borilmoqda.
Yigirmadan ziyod yuqori malakali pedagog-o‘qituvchilar jalb qilindi. Ular orasida Turkiyaning Maltepe universiteti hamda Budapesht texnologiyalar va iqtisodiyot universiteti professorlari ham o‘rin olgan.
Qurilish materiallari ustida tajriba va sinov ishlarini amalga oshirish maqsadida 73 turdagi laboratoriya uskunasi olib kelib, o‘rnatildi.
Tinglovchilar uchun amaliy mashg‘ulotlar o‘tkazish maqsadida «Oxangaronsement» AJ, «Farg‘ona yasin qurilish mollari» MChJ, «Namangansement» MChJ, «Texnopark» MChJ, «Sanfa products» MChJ, «Orient-ceramic» MChJ kabi qator yirik korxonalar bilan hamkorlik o‘rnatildi.
O‘quv markaziga qabul tadbirkormaktab.uz sayti orqali onlayn tarzda ham yo‘lga qo‘yildi.
Markazning Samarqand (Samarqand davlat arxitektura qurilish instituti qoshida) hamda Xorazm (Urganch davlat universiteti qoshida) viloyat filiallari faoliyat boshladi.
Barcha amalga oshirilgan ishlar natijasida 2022 yilda markazda korxonalar rahbarlari, injener-texnologlar, yakka tartibdagi tadbirkorlar, doktorant va mustaqil izlanuvchilar, oliy ta’lim muassasalari hamda boshqa manfaatdor aholi vakillaridan iborat 484 nafar tinglovchi tahsil olib, maxsus sertifikatga bo‘ldi.
«Tadbirkorlar maktabi» bitiruvchilari fikri:
G‘ulom Shodiyev,
Samarqand viloyati
Kattaqo‘rg‘on tumanidagi
«Binokor-miyonkor» MChJ rahbari:
– O‘quv markazining tashkil etilishi biz, tadbirkorlar uchun juda muhim, manfaatli ish bo‘libdi.
Markaz haqida ommaviy axborot vositalari orqali xabar topib, o‘quv kursining 7-mavsumida qatnashdim. Unda jahon qurilish materiallari bozoridagi o‘zgarishlar, ilg‘or texnologiyalar, eksport talablari, sinov-laboratoriya ishlarining ahamiyati kabi tarmoqqa oid yo‘nalishlarda ko‘p yangiliklarga ega bo‘ldik.
Faoliyatimiz bino va inshootlarning yo‘lak qismi uchun bruschatka ishlab chiqarishga qaratilgan. Orttirgan bilim va ko‘nikmalarimni ishga solib mahsulotlarimiz turi va sifatini oshirishni niyat qildim. Bunda xom ashyo sifatida sanoat chiqindilaridan foydalanamiz.
Humoyun Jonibekov,
Toshkent viloyatidagi
«Humo stroymix invest» MChJ muhandisi:
– Qurilish materiallari ishlab chiqarishda Turkiya eng yetakchi davlatlardan biri hisoblanadi. O‘quv jarayoniga Turkiyaning Maltepe universiteti professor-o‘qituvchilari ham jalb qilingani bizni juda quvontirdi.
Xom ashyoni tanlashda mavjud standartlarga e’tibor qaratish, texnologiyalardan foydalanishda ular yo‘riqnomasida keltirilgan parametrlardan chetga chiqmaslik, ayniqsa, bizning faoliyatimizda (quruq qurilish qorishmalari ishlab chiqarishda) muhim bo‘lgan jihatlar xususida zarur ma’lumotlar oldik.
Buning natijasida, hozirda korxonamizning ishlab chiqarish quvvati 10-15 foizga oshdi. Ularni eksport qilish borasida xorijiy hamkorlar bilan dastlabki muzokaralar olib borilmoqda.
Nasimula Nodirov,
Jizzax viloyatidagi
«Agrokvant» MChJ menejeri:
– Faoliyatimiz eshik, romlar, metall listlardan turli buyumlar hamda suv bashnyalari va metall sig‘imlar ishlab chiqarishga qaratilgan.
To‘g‘risi, biz shu vaqtgacha hech bir nazariy-amaliy ishlanishlarsiz mahsulotimizning faqatgina dizayn qismiga e’tibor berib, tor doirada ish yuritganmiz.
O‘quv kursida sifat birlamchi omil, mahsulotlarni standartlashtirish esa, biznesning eng muhim sharti ekanligini bilib oldik.
Buni amaliyotda qo‘llab, qisqa muddatda natijaga kirdik. Mahsulotlarimizga qiziqish kuchaydi, buyurtmalar ko‘paydi.
Shuningdek, menga o‘quv markazida bitiruvchilarga keyinchalik ham amaliy yordam ko‘rsatilishi juda ma’qul keldi.
Mazkur barcha imkoniyatlarni hisobga olgan holda endilikda «Tadbirkorlar maktabi»da ishchi-xizmatchilarimizni ham o‘qitishni rejalashtirdik.

«Школе предпринимателей» – год
Учебный центр «Школа предпринимателей» поставил перед собой большие цели на пути развития в стране индустрии строительных материалов, организации бизнеса в сфере на основе современных форм.
В частности, это – подготовка предпринимателей, производящих строительные материалы с использованием передовых современных технологий, разработок, знаний и достижений науки, внедрение зеленой экономики на предприятиях, содействие выпуску продукции в соответствии с международными стандартами качества, повышение финансовой, налоговой, маркетинговой и правовой грамотности будущих предпринимателей.
Узпромстройбанком совместно с Ассоциацией «Узпромстройматериалы» осуществлена широкомасштабная работа на пути к этой цели.
Учебный процесс организован на основе программы дуального образования. Согласно этому, обучение ведется в форме теоретических лекций, практических занятий, лабораторной и самостоятельной работы.
Привлечены более двадцати высококвалифицированных педагогов-преподавателей. Среди них также есть профессора турецкого университета Малтепе, Будапештского университета технологий и экономики.
В целях осуществления опытно-испытательной работы над строительными материалами ввезены и установлены 73 вида лабораторного оборудования.
Для проведения практических занятий для слушателей установлено сотрудничество с рядом таких крупных предприятий, как АО «Ахангаранцемент», ООО «Farg`ona yasin qurilish mollari», ООО «Namangansement», ООО «Texnopark», ООО «Sanfa products», ООО «Orient-ceramic».
Прием в учебный центр организован в онлайн-режиме через сайт tadbirkormaktab.uz.
Начали функционировать Самаркандский (при Самаркандском государственном строительно-архитектурном институте) и Хорезмский (при Ургенчском государственном университете) областные филиалы Центра.
В результате всех осуществленных работ в 2022 году в центре обучились 484 слушателей, в их числе руководители предприятий, инженеры-технологи, индивидуальные предприниматели, докторанты и независимые соискатели, студенты высших образовательных учреждений и представители других слоев населения, им вручен специальный сертификат.
Мнения выпускников «Школы предпринимателей»:
Гулом Шодиев,
руководитель ООО «Бинокор-миёнкор»,
Каттакурганский район, Самаркандская область:
– Организация учебного центра очень важна и своевременна для нас, предпринимателей.
О Центре я узнал из средств массовой информации и участвовал в седьмом сезоне учебного курса. В ходе обучения мы получили подробную информацию и знания о тенденциях на мировом рынке строительных материалов, передовых технологиях, экспортных требованиях, значении лабораторно-испытательной работы и множестве новшеств касательно отрасли строительных материалов.
Наша деятельность направлена на производство брусчатки для тротуарной части территорий, прилегающих к зданиям и сооружениям. Полученные знания и навыки намерен задействовать в расширении ассортимента и повышении качества производимой нами продукции. При этом в качестве сырья мы будем использовать промышленные отходы.
Хумоюн Жонибеков,
инженер ООО «Humo stroymix invest»,
Ташкентская область:
– В производстве строительных материалов Турция является одной из самых передовых государств. Нас очень обрадовало, что к учебному процессу привлечены профессора-преподаватели Университета Малтепе Турции.
Мы получили необходимые сведения об имеющихся стандартах в выборе сырья, важности соблюдения параметров, приведенных в инструкции к использованию технологий, особенно актуальных в нашей деятельности (производстве сухих строительных смесей).
В результате этого в настоящее время производственная мощность нашего предприятия выросла на 10–15 процентов. Ведутся предварительные переговоры с зарубежными партнерами по экспорту продукции.
Насимула Нодиров,
ООО «Агроквант»,
Джизакская область:
– Наша деятельность направлена на производство дверей, рам, различных изделий из мeталлических листов, а также водных башен и металлических емкостей.
До настоящего времени мы не проводили каких-либо теоретико-практических изысканий, обращали внимание только на дизайн продукции, вели узкопрофильную деятельность.
В ходе учебного курса мы освоили, что качество является первостепенным фактором, а стандартизация продукции – важнейшим условием бизнеса.
Применив это на практике, за короткое время мы достигли результата. Возрос интерес к нашей продукции, увеличились заказы.
Также для меня очень важно, что в учебном центре слушателям и в будущем будет оказываться практическая помощь.