Bola tug‘ilganda beriladigan nafaqa va olimlarga ustama haq qayta hisoblandi
EKIH bekor qilinganligi munosabati bilan qonun hujjatlariga o‘zgartirishlar kiritish davom etmoqda (14.12.2019-yildagi PF-5894-son Farmonga qarang), deb xabar berdi «Norma».
Eslatib o‘tamiz, dekabr oyining boshlarida 50 dan ortiq qonunlarga tegishli tuzatishlar kiritilgan edi. Hozir Prezidentning 90 ta qaroriga (farmonlar va qarorlar) tuzatish kiritilmoqda.
Natijada qanday koeffitsiyentlar o‘zgartirilganini ko‘rib chiqamiz (MHEKM 634 880 so‘mni tashkil etadi):
a) 1994-yil 1-sentyabrdan boshlab to‘lanayotgan bola tug‘ilganda bir yo‘la beriladigan nafaqalar – 70,3% MHEKM (ilgari – 2 EKIH);
b) 2018-yil 1-yanvardan boshlab har oyda to‘lanadigan gonorarlar:
- Fanlar akademiyasining haqiqiy a’zolari hamda sobiq O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining haqiqiy a’zolariga – 4,22 MHEKM (ilgari – 12 EKIH);
- sobiq O‘zbekiston Qishloq xo‘jaligi fanlari akademiyasining muxbir a’zolariga – 2,81 MHEKM (ilgari – 8 EKIH);
v) ish haqi va unga tenglashtiriladigan to‘lovlar naqd pulda to‘lanishi uchun moddiy-mas’ul shaxs (kassir) funksiyasini amalda bajarishda umumta’lim maktablarining ma’muriy-xo‘jalik qismi bo‘yicha direktor o‘rinbosari yoki xo‘jalik mudirining lavozim maoshiga har oylik qo‘shimcha to‘lovlar – MHEKMning 35,2%i (ilgari – 1 EKIH);
g) 2008-yil 1-sentyabrdan o‘rta maxsus, kasb-hunar ta’lim muassasalari o‘qituvchilariga quyidagilar uchun to‘lanayotgan oshirilgan qo‘shimcha to‘lovlar:
- guruhga rahbarlik qilish – MHEKMning 35,2%i (ilgari – EKIHning 100%i);
- yozma ishlarni tekshirish – MHEKMning o‘rtacha 17,6%i (ilgari – EKIHning 50%i);
- o‘quv va laboratoriya xonalariga mudirlik qilish – MHEKMning 17,6%i (ilgari – EKIHning 50%i).
d) informatika xonasiga mudirlik qilgan umumta’lim maktablarining o‘qituvchilariga ustama haq – MHEKMning 17,6%i (ilgari – EKIHning 50%i);
e) 2018-yil 1-yanvardan O‘zbekiston Badiiy akademiyasining haqiqiy a’zolariga to‘lanayotgan, JShDS solinmaydigan har oylik gonorarlar – 1,41 MHEKM (ilgari – 4 EKIH);
j) 2018-yil 1-apreldan Geologiya davlat qo‘mitasi xodimlarining ish haqiga tuman (hududiy) koeffitsiyentlarni hisoblash uchun belgilangan cheklangan summa – 2,11 MHEKM (ilgari – 6 EKIH);
z) davlat organlarining rahbarlari va xodimlariga davlat xizmatlarini samarali joriy etganligi uchun chorak yakunlari bo‘yicha mukofotlar – 3,52 MHEKM (ilgari – 10 EKIH);
i) 2019-yil 1-maydan sud boshqaruvchilariga har bir yakunlangan tugatish ishi yurituvi uchun to‘lanadigan mukofotlar – 7,03 MHEKM (ilgari – 20 EKIH).
Shuningdek 2019-yil 1-yanvardan prokuratura organlari xodimlari, Markaziy saylov komissiyasi a’zolari va Kotibiyat xodimlari uchun belgilangan mehnat haqining yangi razryadlari, shuningdek 2018-yil 1-yanvardan joriy etilgan mualliflik haqi bo‘yicha minimal stavkalar tasdiqlandi.

Пособия при рождении ребенка и надбавки пересчитали
Законодательство продолжают корректировать в связи с отменой МРЗП (см. УП–5894 от 14.12.2019 г.), пишет Norma.uz.
В начале декабря, напомним, соответствующие поправки внесли в более чем 50 законов. Сейчас изменениям подверглись 90 решений (указы и постановления) Президента.
Вот какие коэффициенты изменились в результате (МРОТ составляет 634 880 сумов):
а) выплачиваемое с 1 сентября 1994 года единовременное пособие при рождении ребенка – 70,3% МРОТ (ранее – 2 МРЗП);
б) выплачиваемые с 1 января 2018 года ежемесячные гонорары:
- действительным членам Академии наук и действительным членам бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук – 4,22 МРОТ (ранее – 12 МРЗП);
- членам-корреспондентам бывшей Узбекской академии сельскохозяйственных наук – 2,81 МРОТ (ранее – 8 МРЗП);
в) ежемесячные доплаты к должностному окладу замдиректора по административно-хозяйственной части или заведующего хозяйством общеобразовательной школы при фактическом выполнении ими функций материально-ответственного лица (кассира) по выдаче наличных денег для выплаты зарплаты и приравненных к ней платежей – 35,2% МРОТ (ранее – 1 МРЗП);
г) выплачиваемые с 1 сентября 2008 года повышенные доплаты преподавателям средних специальных, профессиональных образовательных учреждений за:
- руководство группами – 35,2% МРОТ (ранее – 100% МРЗП);
- проверку письменных работ – в среднем 17,6% МРОТ (ранее – 50% МРЗП);
- заведование учебными и лабораторными кабинетами – 17,6% МРОТ (ранее – 50% МРЗП).
д) надбавки учителям общеобразовательных школ за заведование кабинетом информатики – 17,6% МРОТ (ранее – 50% от МРЗП);
е) выплачиваемые с 1 января 2018 года ежемесячные гонорары действительным членам Академии художеств Узбекистана, не облагаемые НДФЛ, – 1,41 МРОТ (ранее – 4 МРЗП);
ж) установленная с 1 апреля 2018 года предельная сумма для начисления районных (территориальных) коэффициентов к зарплате работников Госкомгеологии – 2,11 МРОТ (ранее – 6 МРЗП);
з) премии по итогам квартала ответственным руководителям и работникам госорганов за эффективное внедрение госуслуг – 3,52 МРОТ (ранее – 10 МРЗП);
и) выплачиваемое с 1 мая 2019 года судебным управляющим вознаграждение за каждое оконченное ликвидационное производство – 7,03 МРОТ (ранее – 20 МРЗП).
Также утверждены новые разряды по оплате труда работников органов прокуратуры, членов и работников Секретариата Центризбиркома, установленные с 1 января 2019 года, а также введенные с 1 января 2018 года минимальные ставки авторского вознаграждения.