«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi ishlab chiqarish hamda belgilangan ko‘rsatkichlarning bajarilishi holatini o‘rganish maqsadida Buxoro neftni qayta ishlash zavodida bo‘ldi
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2022 yil 17 iyuldagi «Aholini neft mahsulotlari bilan ta’minlashning uzluksizligini va narxlar barqarorligini ta’minlash to‘g‘risida»gi 158-sonli bayonnomasida belgilangan vazifalar ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev Buxoro neftni qayta ishlash zavodida bo‘ldi.
Yig‘ilishda xom-ashyo xarid qilish hajmini oshirish, mamlakatimiz iste’molchilarini neft mahsulotlari bilan uzluksiz ta’minlash uchun kamida olti oylik tayyor mahsulot yetkazib berishni ta’minlash, ishlab chiqarish tannarxini pasaytirish va ishlab chiqarish hajmini oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
O‘z navbatida, GTL naftani jalb qilish orqali benzin ishlab chiqarishga oid asosiy masalalar muhokama qilindi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisiga 2022 yil 22 iyul kuni GTL sintetik naftasining birinchi partiyasi qabul qilingani, undan tegishli qo‘ndirma(prisadka)lardan foydalangan holda avtobenzinning mashhur markalarini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yilgani haqida ma’lum qilindi.
«O‘zbekneftegaz» AJ Boshqaruv raisi ichki bozorda avtobenzin va dizel yonilg‘isi taqchilligi vujudga kelishi va buning oqibatida respyblika ta’minotidagi uzilishlarning oldini olish maqsadida, 2022 yil 15 iyuldan boshlab yil yakuniga qadar respublika korxonalarida ishlab chiqarilgan 2710 TIF TN kodiga mansub avtobenzin va dizel yonilg‘isi eksporti ta’qiqlanganligi, shuningdek, bunda avtobenzin va dizel yonilg‘isini tegishli topshiriqlar va grafiklar asosida eksportga sotish faqat ularni ishlab chiqaruvchi korxonalar tomonidan eksport shartnomalari (shyningdek, birjada tuzilgan shartnomalar) asosida amalga oshirilishi bo‘yicha ma’lumot berdi.
Yig‘ilishda zavod rahbariyatiga 2022 yil iyul-dekabr oylarida neft maxsulotlarini ishlab chiqarish prognoz ko‘rsatkichlarini to‘liq xajmlarda bajarish bo‘yicha zaruriy choralar ko‘rish yuzasidan tegishli topshiriqlar berildi.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodi «O‘zbekiston Respyblikasi tovar-xom ashyo birjasi» AJ bilan birgalikda joriy yilning 15 iyulidan 1 avrystiga qadar kunlik birja savdolariga qo‘yiladigan avtobenzin hajmini mavjud resurslardan kelib chiqqan holda qayta ko‘rib chiqish vazifasi berildi.
Shuningdek, neft bazalar omboridan birja savdolari orqali xarid qilib olingan avtobenzinni o‘z vaqtida iste’molchilarga yetkazib berishni ta’minlash uchun, zavod tomonidan tasarrufdagi neft bazalariga zarur avtobenzin miqdorlarini yuklab berish yuzasidan jadval (grafik) ishlab chiqish va ijrosini qatiy nazoratga olish bo‘yicha aniq topshiriqlar berildi.
Yig‘ilish yakunlari bo‘yicha «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi zavodning sanoat quvvatlarining uzluksiz ishlashini va muntazam mahsulot yetkazib berilishini ta’minlash, neft mahsulotlari ishlab chiqarishni ko‘paytirish, zarur zaxiralarni shakllantirish yo‘lida barcha zarur choralar ko‘rilishi bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Bundan tashqari, noqulay iqlim sharoiti(yuqori harorat)ni hisobga olib, ob’yektlarni muhofaza qilish va xavfsizlik qoidalariga qat’iy rioya etilishi, mehnatni muhofaza qilish, yong‘in xavfsizligi, yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha talablarga alohida e’tibor qaratish, ishlab chiqarish faoliyatini doimiy nazorat qilish jarayonlariga alohida e’tibor qaratish zarurligi ta’kidlandi.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления посетил Бухарский нефтеперерабатывающий завод с целью изучения состояния производства и выполнения заданных показателей
В целях обеспечения выполнения поставленных задач, обозначенных в протокольном поручении Кабинета Министров Республики Узбекистан за № 158 от 17 июля 2022 года по обеспечению непрерывности поставок нефтепродуктов населению и ценовой стабильности, состоялась рабочая встреча Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева с руководством Бухарского НПЗ.
В центре внимания совещания находились вопросы касательно увеличения объёма закупки сырья, обеспечения, не менее шестимесячного запаса готовой продукции для бесперебойной поставки нефтепродуктов потребителям страны, снижения себестоимости продукции и увеличению объемов производства.
В рамках совещания обсуждены ключевые вопросы, связанные с производством бензина путем вовлечения GTL нафты.
Председателю Правления АО «Узбекнефтегаз» было доложено, что 22 июля 2022 года была принята первая партия синтетического GTL нафты, которая будет использована для производства востребованных марок автомобильного бензина, с использованием соответствующих присадок.
В свою очередь, Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев проинформировал о том, что в целях недопущения дефицита бензина и дизельного топлива на внутреннем рынке и, как следствие, перебоев в снабжении республики, с 15 июля 2022 года до конца года прекращен экспорт бензина и дизельного топлива, относящихся к коду ТНВЭД 2710, произведенных предприятиями республики, также следует отметить, что продажа бензина и дизельного топлива на экспорт по соответствующим заказам и графикам осуществляется только предприятиями, производящими их на основании экспортных контрактов (через контракты, заключенные на бирже).
В ходе совещания даны соответствующие поручения руководству «Бухарского НПЗ» о принятии необходимых мер по выполнению прогнозируемых показателей производства нефтепродуктов в полном объеме в июле-декабре 2022 года.
"Бухарскому НПЗ” совместно с АО "Узбекской республиканской товарно-сырьевой биржей" пересмотреть ежедневный объем реализации бензина, исходя из имеющихся ресурсов, который будет реализовываться на фондовой бирже в период с 15 июля по 1 августа текущего года.
В целях своевременной поставки бензина, закупленного со склада нефтебазы через биржевые торги потребителям, «Бухарскому НПЗ» разработать график поставки необходимых объемов бензина на подконтрольные ему нефтебазы и строго контролировать его исполнение.
По итогу совещания Председателем Правления АО “Узбекнефтегаз” поручено принять соответствующие меры по обеспечению бесперебойной поставки продукции, непрерывной работы промышленной мощности завода, увеличению объемов производства нефтепродуктов и формированию необходимых резервов.
Кроме этого, учитывая аномальные погодные условия (высокая температура), особое внимание следует уделить требованиям по охране объектов и обеспечению строгого соблюдения техники безопасности, охраны труда, пожарной безопасности, безопасности передвижения, осуществлять постоянный мониторинг производственных процессов.