O‘zbekiston iqtisodiy forumi doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ xalqaro tashkilotlar bilan 507,4 mln dollar qiymatida shartnomalar imzoladi
Samarqandda bo‘lib o‘tgan II O‘zbekiston iqtisodiy forumi doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ xalqaro kompaniya va tashkilotlar bilan 507,4 mln AQSh dollari qiymatidagi shartnomalarni imzolanishiga erishdi.
O‘zbekiston iqtisodiy forumi doirasida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida bir qator xalqaro tashkilotlar bilan o‘tkazilgan uchrashuvlar o‘z natijasini berib, amalda shartnomalar imzolanib, tomonlar o‘zaro ikki tomonlama manfaatli hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlashga erishishdi.
Jumladan, Forumning ikkinchi kunida «Barclays» (Buyu Britaniya), «CITI» (AQSh), «Santander bank» (Ispaniya) va «Haldor Topsoe» (Daniya) kompaniyalari vakillari bilan bilan muzokaralar o‘tkazildi.
«Barclays» xalqaro bankining savdo bo‘yicha direktori I.Nikitin bilan investitsion loyihalarni amalga oshirish masalalari muhokama qilindi.
Bundan tashqari, 200 mln dollargacha bo‘lgan miqdorda moliyalashtirish jalb qilish taklifi bildirilib, bu bo‘yicha o‘zaro fikr almashildi.
Forumda «Haldore Topsoe» kompaniyasi bilan oltingugurt chiqindilarini tozalash texnologiyalarini ishlab chiqish va letsinziyalash masalalari bo‘yicha memorandum imzolandi.
Shuningdek, neft va gazni qayta ishlash korxonalari bilan hamkorlik qiluvchi «Honeywell UOP» xalqaro kompaniyasi vakillari bilan 6,1 mln dollar qiymatidagi shartnoma imzolandi.
«Gazovie Turbini Injiniring» kompaniyasi bilan olib borilgan muzokaralar natijasida esa, 1,3 mln dollar qiymatidagi gazturbinali dvigatellarni kapital ta’mirlashga doir shartnoma imzolandi.
«MUFG» banki vakili bilan o‘tkazilgan uchrashuv va olib borilgan muzokaralara natijasi ijobiy yakunlandi. «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalar va turli korporativ ehtiyojlarni moliyalashtirish masalasi «MUFG» banki tomonidan qo‘llab-quvvatlanishi bildirildi.
Natijada, «O‘zbekneftgaz» AJ va «MUFG» banki o‘rtasida 500,0 mln dollar qiymatidagi shartnoma imzolandi.

В рамках Экономического форума Узбекистана АО «Узбекнефтегаз» заключены контракты на сумму 507,4 миллиона долларов с международными организациями
В рамках II Экономического форума Узбекистана, прошедшего в Самарканде, АО «Узбекнефтегаз» заключены контракты на сумму 507,4 млн долларов США с международными компаниями и организациями.
В рамках Экономического форума Узбекистана встречи, проведенные с рядом международных организаций под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева, дали результат, были подписаны контракты, и сторонам удалось еще больше укрепить взаимовыгодные отношения сотрудничества.
В частности, во второй день Форума состоялись переговоры с представителями «Barclays» (Великобритания), «CITI» (США), «Santander Bank» (Испания) и «Haldor Topsoe» (Дания).
Вопросы реализации инвестиционных проектов обсуждались с директором по торговле международного банка «Barclays» И. Никитиным.
Кроме того, было сделано предложение о привлечении финансирования в размере до 200 миллионов долларов и состоялся обмен обоюдными мнениями.
На форуме был подписан меморандум с компанией «Haldore Topsoe» по вопросам разработки и лицензирования технологий переработки сернистых отходов.
Также был подписан контракт на сумму 6,1 млн долларов с представителями международной компании «Honeywell UOP», которая сотрудничает с нефтегазоперерабатывающими предприятиями.
В результате переговоров с компанией «Газовые Турбины Инжиниринг» был подписан контракт на капитальный ремонт газотурбинных двигателей на сумму 1,3 млн долларов.
Встреча с представителем банка «MUFG» и итоги переговоров закончились положительно. Было отмечено, что вопрос финансирования проектов, реализуемых АО «Узбекнефтегаз», и различных корпоративных нужд будет поддерживаться банком «MUFG».
В результате между АО «Узбекнефтегаз» и банком «MUFG» было подписано соглашение на сумму 500,0 млн. долларов США.