«Eski shahar» hududida Milliy savdo shaharchasini tashkil etish mo‘ljallangan
Prezident Shavkat Mirziyoyev 1-fevral kuni investitsiya sohasiga doir avvalgi topshiriqlar ijrosi va yangi loyihalar taqdimoti bilan tanishdi. Bu haqda prezident matbuot xizmati xabar berdi.
Joriy yil 11-yanvar kuni tijorat banklari tomonidan jami qiymati 1 milliard dollar bo‘lgan investitsiya loyihalari hamda Toshkent shahar hokimligi tomonidan jami qiymati 8,6 trillion so‘m bo‘lgan 9 ta yirik sanoat loyihasi taqdimot qilingan edi.
Davlatimiz rahbarining ko‘rsatmasiga muvofiq, mazkur loyihalarni sifatli amalga oshirish yuzasidan chora-tadbirlar, muddatlar va mas’ullar belgilangan «yo‘l xaritalari» ishlab chiqilib, tasdiqlandi.
Bundan tashqari, tijorat banklari tomonidan qo‘shimcha ravishda yangi investitsiya loyihalari tayyorlandi. Taqdimotda ushbu yangi loyihalar haqida ma’lumot berildi.
Xususan, 10 ta yirik tijorat banki tomonidan jami qiymati 1,5 milliard dollar bo‘lgan 136 ta yangi loyiha takliflari ishlab chiqildi.
Xususan, Agrobank tomonidan to‘qimachilik klasterlari bilan birgalikda qo‘shimcha 43 ta loyiha shakllantirilgan. Jami 501 million dollarlik ushbu loyihalar natijasida paxta tolasini qayta ishlash darajasi ancha oshib, tayyor mahsulotlar ishlab chiqarish ko‘lami kengayadi.
Milliy bank tomonidan joriy yilda 225 million dollarlik 6 ta yangi loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilmoqda. Misol uchun, Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Navoiy hamda Namangan viloyatlarida polivinilxlorid va alyuminiy romlar ishlab chiqarish, poytaxtimiz va Toshkent viloyatida poyezd vagonlari hamda yuk mashinalariga xizmat ko‘rsatuvchi transport-logistika markazini tashkil qilish loyihalari shular jumlasidandir.
O‘zsanoatqurilishbank tomonidan «Urgut» erkin iqtisodiy zonasida 110 million dollarlik loyihani amalga oshirish rejalashtirilmoqda. Bunda, yiliga 600 ming tonna po‘lat mahsulotlari ishlab chiqarish quvvati paydo bo‘ladi.
Ipoteka bank Quyi Chirchiq tumanida 27 gektardan ziyod maydonda zamonaviy logistika faoliyatini tashkil etish loyihasiga sarmoya kiritmoqchi. Bu korxona bir vaqtda 120 ta yuk mashinasi va 25 ta vagonga xizmat ko‘rsatish imkoniga ega bo‘ladi.
Asaka bank krediti ishtirokida poytaxtimizning «Eski shahar» hududida Milliy savdo shaharchasini tashkil etish mo‘ljallangan.
Davlatimiz rahbari ushbu loyihalar, avvalo, ish o‘rinlari yaratish, eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishga yo‘naltirilgan bo‘lishi kerakligini ta’kidladi.
Iqtisodiy kompleks idoralari ishni mahallalar darajasida tashkil etishi, tijorat banklari joylarda yuqori samarali loyihalarni amalga oshirib, ayniqsa, yosh tadbirkorlarga keng yo‘l berishi kerakligi qayd etildi.
Buning uchun mahallalarda bankning yangi boshqaruv tizimini yo‘lga qo‘yish, har bir tuman va mahallaning imkoniyatlaridan kelib chiqqan holda loyihalarni tayyorlash hamda aholiga undan daromad topishni o‘rgatish muhimligi ta’kidlandi.
Taqdimotda Toshkent shahrining Yangihayot tumanida tashkil etilgan sanoat zonasi hududida istiqbolli loyihalarni amalga oshirish rejalari ham tanishtirildi. Ushbu sanoat hududi 200 gektar bo‘lib, unda qurilish materiallari, oziq-ovqat, tekstil va boshqa bir qator muhim sohalarda jami qiymati 4,6 trillion so‘mlik 71 ta loyihani amalga oshirish ko‘zda tutilgan.

В старогородской части столицы «Эски шахар» будет создан национальный торговый городок
Президент Шавкат Мирзиёев 1 февраля ознакомился с ходом выполнения данных ранее поручений касательно инвестиционный сферы и презентацией новых проектов, сообщает пресс-служба главы государства.
На презентации, состоявшейся 11 января текущего года, были представлены инвестиционные проекты коммерческих банков на сумму 1 миллиард долларов и 9 крупных промышленных проектов общей стоимостью 8,6 триллиона сумов, разработанные хокимиятом города Ташкента.
В соответствии с указанием главы государства для качественной и своевременной реализации указанных проектов были разработаны и утверждены «дорожные карты» с конкретным указанием мероприятий, сроков и ответственных исполнителей.
За минувшее с первой презентации время коммерческими банками подготовлены дополнительные инвестиционные проекты по перспективным направлениям. Информация о них была представлена на сегодняшней презентации.
Отмечалось, что 10 крупными коммерческими банками разработаны 136 проектных предложений на общую сумму 1,5 миллиарда долларов.
В частности, "Агробанк" выявил возможности для реализации 43 проектов совместно с текстильными кластерами. Осуществление этих проектов общей стоимостью 501 миллион долларов позволит значительно повысить уровень переработки хлопкового волокна и увеличить объем производства готовой продукции.
Национальным банком внешнеэкономической деятельности запланирована реализация в этом году 6 новых проектов на сумму 225 миллионов долларов. В их числе проекты по производству поливинилхлорида и алюминиевых рам в Республике Каракалпакстан, Навоийской и Наманганской областях, созданию в столице и Ташкентской области транспортно-логистического центра по обслуживанию грузовых поездов и грузовиков.
"Узпромстройбанк" планирует проект стоимостью 110 миллионов долларов в свободной экономической зоне «Ургут», предусматривающий создание мощностей по выпуску 600 тысяч тонн стальной продукции в год.
Банк "Ипотека банк" намерен инвестировать в проект по организации современного центра логистики площадью 27,5 гектара в Куйичирчикском районе. Предприятие сможет принимать 120 тысяч контейнеров в год, обслуживать одновременно 120 грузовых машин и 25 вагонов.
Разработан также проект по созданию в старогородской части столицы Национального торгового городка с привлечением кредита банка "Асака".
Глава государства отметил, что эти проекты должны быть нацелены в первую очередь на создание рабочих мест и производство экспортоориентированной продукции.
В ходе презентации подчеркивалось, что экономическому комплексу следует организовать работу на уровне махалли, коммерческие банки должны помогать реализации высокоэффективных в плане создания рабочих мест проектов на местах, особенно, содействовать молодым предпринимателям.
Указано, что для этого необходимо развернуть новую систему работы банков в махаллях, чтобы они содействовали разработке проектов с учетом специфики отдельно взятого района или махалли, учили население, как зарабатывать на предпринимательстве.
Представлены также планы хокимията города Ташкента по реализации перспективных проектов в новой промышленной зоне в Янгихаётском районе. Ожидается, что на территории промзоны площадью 200 гектаров будет реализован 71 проект на сумму 4,6 триллиона сумов по производству строительных материалов, продовольственной, текстильной продукции и в ряде других важных отраслей.