Shavkat Mirziyoyev Farg‘onaga amaliy tashrifini boshladi
O‘zbekiston Respublikasi prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-iyun kuni Farg‘ona viloyatiga amaliy tashrif bilan keldi. Bu haqda davlat rahbarining matbuot xizmati xabar berdi.
Davlat rahbari korteji dastlab Qo‘shtepa tumanidagi «Tursunov Yusufjon yeri» fermer xo‘jaligi yonida to‘xtadi. Bu yerda 50 gektar g‘alla, 30 gektar paxta yetishtirilmoqda. Prezidentimiz g‘alla rivojini ko‘zdan kechirdi. Gektaridan 82 sentner hosil olish kutilmoqda.
Shu yerda qishloq xo‘jaligi sohasi mutasaddilari va qo‘shtepalik fermerlar bilan muloqot bo‘ldi.
— Har bir hududning yeri, resurslari, imkoniyatlari o‘ziga xos. Bugun Farg‘onaga kelishimizdan maqsad — bu imkoniyatlarni to‘liq safarbar qilib, odamlarga ish o‘rni, daromad manbai uchun sharoit yaratish, har bir tuman bo‘yicha aniq reja shakllantirish. Qanday mehnat qilsak, shunday hayot bo‘ladi, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Xo‘jalik dalasi yonida «Grapes and Gardens Investment» kompaniyasi tomonidan intensiv bog‘ ham yaratilgan. 100 gektarda o‘rik, 52 gektarda gilos ekilgan. Tomchilatib sug‘orish, sun’iy soya qilish uskunalari o‘rnatilgan.
Ispaniya va Fransiyadan keltirilgan o‘rik navining hosildorligi juda yuqori. Bu eksportda muhim omil bo‘ladi. Bugungi kunda bog‘ uchastkalari kooperatsiya asosida tajribali tadbirkorlarga berilmoqda.
Davlatimiz rahbari daraxt qatorlari orasiga sarimsoqpiyoz va dukkakli ekinlar ekish, bunday bog‘larni ko‘paytirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.

Шавкат Мирзиёев начал рабочую поездку по Фергане
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 июня прибыл в Ферганскую область с рабочим визитом.
Сперва кортеж главы государства остановился у поля фермерского хозяйства "Турсунов Юсуфжон ери" в Куштепинском районе. Хозяйство выращивает зерно на 50 гектарах и хлопчатник на 30 гектарах. Президент ознакомился с развитием пшеницы. Ее намечено собрать по 82 центнера с гектара.
Прошла беседа с ответственными лицами сельскохозяйственной сферы и фермерами района.
- Каждый регион уникален с точки зрения почвы, ресурсов, возможностей. Сегодня мы приехали в Фергану, чтобы организовать работу для полноценного задействования этих возможностей, создания рабочих мест, источников дохода для людей, составления конкретных планов по каждому району. Чем лучше будем работать, тем лучше будет жизнь, - отметил Шавкат Мирзиёев.
Рядом с полем разбит интенсивный сад компании «Grapes and Gardens Investment». Высажены абрикосы на 100 гектарах и черешня на 52 гектарах. В саду применяются капельное орошение и искусственное затенение.
Выращиваемые здесь абрикосы, которые были завезены из Испании и Франции, отличаются высокой урожайностью. Это послужит важным фактором при экспорте. Участки в саду выделяются опытным предпринимателям на основе кооперации.
Глава государства рекомендовал засеять чесноком и бобовыми культурами места между деревьями, увеличить число таких садов.