Fitch Ratings: Xalq banki reytingi yana ko‘tarildi!
Joriy yilning 12-avgustida Fitch Ratings xalqaro reyting agentligi Xalq banki reytingini “B+”dan “BB-” darajasiga ko‘tardi. Bu esa bankning xalqaro moliya tashkilotlari bilan hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirish hamda mijozlar ishonchini orttirishga xizmat qiladi.
Bu nimani anglatadi?
Xalq bankiga berilgan uzoq muddatli emitent defolt reytinglari Fitch Ratings agentligi fikrini aks ettirib, zarurat tug‘ilganda davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanish ehtimoli borligini bildiradi. Shuningdek, ushbu ko‘rsatkich bankning barqaror va ijobiy, istiqbolli moliyaviy vaziyatga ega ekanini anglatadi.
Xalq banki O‘zbekistonda eng ko‘p filiallar tarmog‘iga ega bo‘lib, uning 1100 dan ortiq bo‘limlari mavjud. Joriy yilning birinchi yarim yilligi oxirida bank tizim aktivlarining 5 foizi, kreditlarning 4 foizi va omonatlarining 7 foiziga ega bo‘lgan O‘zbekistondagi beshinchi yirik bank bo‘ldi.
Shuningdek, Xalq banki hukumatning pensiya va ijtimoiy to‘lovlar agenti sifatida faoliyat ko‘rsatishi, shuningdek, butun O‘zbekistonning doimiy daromadga ega aholisi uchun pensiya jamg‘armalarini to‘playdi va boshqaradi.
Eng muhimi, xalqaro moliya tashkilotlaridan jalb qilinadigan sarmoyalar salmog‘i ortib, unga foizlar pasayadi. Bu esa Xalq bankining resurs bazasini yanada mustahkamlaydi.

Fitch Ratings: рейтинг Народного банка снова поднялся!
12 августа  Международное рейтинговое агентство Fitch Ratings повысило рейтинг АК Народного банка с "B+" на "BB-", что в свою очередь, поспособствует дальнейшему расширению перспективных партнерских отношений с международными финансовыми институтами и повысит доверие клиентов.
Что это значит?
Долгосрочные рейтинги дефолта эмитента, присвоенные Народный банк, отражают мнение агентства Fitch Ratings и, при необходимости, указывают на возможность государственной поддержки. Также этот показатель означает, что банк имеет стабильное и позитивное, перспективное финансовое положение.
АК Народный банк имеет самую широкую сеть филиалов в Узбекистане, имеет более 1100 отделений. Однако в конце первого полугодия он оказался пятым по величине банком в Узбекистане, который владеет 5 процентами активов, 4 процентами кредитов и 7 процентами вкладов банковской системы.
Народный банк выступает в качестве агента правительства по пенсионному и социальному распределению, а также накоплению и управлению пенсионными фондами для работающих жителей всего Узбекистана, основываясь на долгосрочной стратегической государственной собственности без планов приватизации банка, основанной на абсолютной политической роли банка. Оба мнения оказывают большое влияние на оценку потенциальной поддержки банка.
Другие важные аспекты включают в себя низкую потенциальную поддержку суверенных валютных резервов, а также рекордную поддержку банков государственного сектора, которые доминируют в банковском секторе.