«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi delegatsiya Londondagi tashrifi davomida yirik investitsiya kompaniyasi, xalqaro yuridik tashkilot va banklar vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazib, o‘zaro hamkorlik masalalarini muhokama qildi.
Uchrashuvlardan ko‘zlangan maqsad, kompaniyaning investorlari va kreditorlari bilan doimiy aloqada bo‘lib turish, ularni «O‘zbekneftgaz» AJning joriy moliyaviy-xo‘jalik faoliyati va rivojlanish rejalari hamda muntazam xabardor qilishdir.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi boshchiligidagi delegatsiya a’zolari dastlab, Angliyaning London shahrida «Vinson & Elkins» yuridik firmasining Londondagi ofisi vakillari bilan uchrashdi.
Uchrashuv doirasida tomonlar qo‘shma loyihalarning hozirgi holati, yangi istiqbolli yo‘nalishlar, yuzaga kelgan vaziyat va mavjud sanksiyalar xavfi tufayli xalqaro bozorlarda beqaror iqtisodiy vaziyatni ham tahlil va muhokama qildilar.
«Legal & General» investitsiya kompaniyasi vakillari bilan uchrashuvda esa, kompaniya vakillari O‘zbekiston Respublikasi neft-gaz va bank-moliya sohalarida amalga oshirilayotgan islohotlar bilan, kompaniyaning joriy faoliyati bilan, amalga oshirilayotgan transformatsion loyihalar bilan, shuningdek so‘nggi yillarda erishilgan natijalar bilan tanishtirildi.
«Legal & General» kompaniyasi vakillari o‘zaro manfaatli hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga tayyorliklarini qayd etib, O‘zbekneftgaz AJ ehtiyojlarini hisobga olgan holda moliyaviy mahsulotlar bo‘yicha takliflar berish uchun zarur materiallarni qo‘shimcha o‘rganishni taklif qildi.
Boshqaruv raisi boshchiligidagi delegatsiya a’zolari «Mizuho» va «JPMorgan Chase & Co.» xalqaro banklar rahbariyati bilan uchrashib ko‘pgina moliyaviy masalalar yuzasidan fikr almashishdi.
«Mizuho» xalqaro banki bilan uchrashuvda tomonlar «O‘zbekneftgaz» AJ loyihalarini amalga oshirish va boshqa korporativ maqsadlar uchun o‘rta va uzoq muddatli moliyalashtirishni jalb etish imkoniyatini muhokama qildilar.
Ta’kidlash joizki, bank vakillarida «O‘zbekneftgaz» AJning umumiy qiymati 700 mln. AQSh dollari bo‘lgan debyut yevroobligatsiyalarning muvaffaqiyatli chiqarilishi, shuningdek «Uzbekistan GTL» zavodi faoliyati hamda neft va gaz sohasidagi islohotlar mavzusida fikr almashishdi.
«JPMorgan Chase & Co.» xalqaro banki vakillari bilan uchrashuvda esa tomonlar mart oyida bo‘lib o‘tgan uchrashuv yakunlari bo‘yicha erishilgan kelishuvlarni amalga oshirishning hozirgi holati, shuningdek, Jamiyat tomonidan amalga oshirilayotgan loyihalarni qisqa va o‘rta muddatli moliyalashtirish, hamda turli korporativ xizmatlarni jalb etish imkoniyatlarini muhokama qildilar.
Uchrashuv yakunida ushbu xalqaro banklar bilan doimiy aloqani saqlab qolish va zarur axborot almashish bo‘yicha kelishuvga erishildi, shuningdek, hamkorlikning mavjud istiqbolli yo‘nalishlarini yanada o‘rganish kelishib olindi.
Ana shu uchrashuvlar doirasida, Boshqaruv raisi boshchiligidagi delegatsiya a’zolari «Mitsubishi UFG» va «DeutscheBank» xalqaro banklarining Londondagi ofis rahbarlari bilan uchrashib, ko‘pgina moliyaviy masalalarni muhokama qilishdi.
Aytish joizki, «Mitsubishi UFG» mas’ullari «O‘zbekneftgaz» AJning 700 million AQSh dollari miqdoridagi yevroobligatsiyalarni London birjasiga joylashtirilganini hamda «Uzbekistan GTL» zavodida mahsulot ishlab chiqarila boshlanganini muvaffaqiyatli harakat deb baholadilar.
Yaponiyadagi eng yirik moliyaviy guruh va dunyo banklar reytingida kuchli o‘nlikda sanaladigan «Mitsubishi UFG», «Global Finance» jurnali o‘tkazgan so‘rovnomaga ko‘ra 2015 yilning eng yaxshi korporativ banki deb topilgan. Albatta, bunday nufuzi baland bank bilan hamkorlik qilish Jamiyatning moliyaviy holati mustahkamlanishiga hissa qo‘shishi shubhasizdir.
Bundan tashqari, tomonlar o‘tgan yil mart oyidagi kelishuvlarning hozirgi holatini ham muhokama qilishdi va bir qator loyihalarni amalga oshirish hamda boshqa korporativ maqsadlarni birgalikda bajarish uchun qo‘shimcha malbag‘ jalb qilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqishdi.
«DeutscheBank» vakillari bilan uchrashuvda tomonlar professional tajriba almashishning istiqbolli yo‘nalishlarini, jumladan turli konferensiyalar, seminarlar va treninglar o‘tkazi, shuningdek, amalga oshirilayotgan loyihalar va jamiyatning turli korporativ ehtiyojlari uchun mablag‘ jalb etish imkoniyatlarini muhokama qilishdi.
Har bir uchrashuvda banklar bilan doimiy aloqa va axborot almashinuvini ta’minlash, hamkorlikning barcha mavjud istiqbolli yo‘nalishlarini rivojlantirishga kelishib oldilar.

Делегация во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым в ходе визита в Лондон встретились с руководством компаний «Vinson & Elkins», «Legal & General», «Mizuho», «JPMorgan Chase & Co.», «Mitsubishi UFG», «DeutscheBank»
В рамках визита в Лондон делегация во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым провела встречи с представителями крупных инвестиционных компаний, международных юридических организаций, банков и обсудила вопросы взаимодействия.
Цель встреч заключается в постоянном контакте с инвесторами и кредиторами компании, их регулярном информировании о текущих планах финансово-хозяйственной деятельности и развития АО «Узбекнефтегаз».
В Лондоне члены делегации во главе с Председателем Правления «Узбекнефтегаз» вначале встретились (Англия) с представителями лондонского офиса юридической фирмы «Vinson & Elkins».
В рамках встречи стороны проанализировали и обсудили текущее состояние совместных проектов, новые перспективные направления, сложившуюся ситуацию и нестабильную экономическую ситуацию на международных рынках в связи с рисками действующих санкций.
На встрече с представителями инвестиционной компании «Legal & General» представители компании были ознакомлены с осуществляемыми реформами в нефтегазовой и банковско-финансовой сферах Республики Узбекистан, текущей деятельностью компании, реализуемыми трансформационными проектами, а также достигнутыми результатами за последние годы.
Представители компании «Legal & General» выразили готовность к налаживанию взаимовыгодного сотрудничества и предложили дополнительно изучить необходимые материалы для предоставления предложений по финансовым продуктам с учетом потребностей АО «Узбекнефтегаз».
Члены делегации во главе с Председателем Правления встретились с руководством международных банков «Mizuho» и «JPMorgan Chase & Co.» и обменялись мнениями по многим финансовым вопросам.
На встрече с Международным банком «Mizuho» стороны обсудили возможность привлечения среднесрочного и долгосрочного финансирования для реализации проектов АО «Узбекнефтегаз» и других корпоративных целей.
Следует отметить, что представители банка обменялись мнениями об успешном выпуске дебютных еврооблигаций АО «Узбекнефтегаз» общей стоимостью 700 млн долларов США, а также о деятельности завода «Uzbekistan GTL» и реформах в нефтегазовом секторе.
На встрече с «JPMorgan Chase & Co.» стороны обсудили текущее состояние реализации договоренностей, достигнутых по итогам мартовской встречи, а также возможности краткосрочного и среднесрочного финансирования проектов, реализуемых обществом, а также привлечения различных корпоративных услуг.
По итогам встречи с этими международными банками достигнута договоренность о сохранении постоянной связи и обмене необходимой информацией с этими международными банками, а также о дальнейшем изучении существующих перспективных направлений сотрудничества.
Члены делегации во главе с Председателем Правления также встретились с руководителями офисов международных банков «Mitsubishi UFG» и «DeutscheBank» в Лондоне и обсудили многие финансовые вопросы.
Следует отметить, представители «Mitsubishi UFG» высоко оценили размещение со стороны АО «Узбекнефтегаз» еврооблигаций на сумму 700 миллионов долларов США на Лондонской бирже и начало выпуска продукции на заводе «Uzbekistan GTL».
«Mitsubishi UFG» - крупнейшая финансовая группа Японии и входящая в первую десятку мирового рейтинга банков, была признана лучшим корпоративным банком 2015 года по результатам опроса, проведенного журналом «Global Finance». Сотрудничество с таким авторитетным банком будет способствовать укреплению финансового положения Общества.
Кроме того, стороны обсудили текущее состояние составленных соглашений в марте прошлого года и рассмотрели возможность привлечения дополнительных средств для реализации ряда проектов и совместного выполнения других корпоративных целей.
На встрече с представителями «DeutscheBank» стороны обсудили перспективные направления обмена профессиональным опытом, в частности проведение различных конференций, семинаров и тренингов, а также возможность привлечения средств на реализуемые проекты и различные корпоративные нужды общества.
На каждой встрече были достигнуты договоренности об обеспечении постоянной связи и обмена информацией с банками, развитии всех существующих перспективных направлений сотрудничества.