«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi tomonidan Sho‘rtan konidagi geologik izlov-qidiruv, gaz quduqlarini burg‘ilash, kapital ta’mirlash ishlari holati o‘rganildi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tabiiy gaz qazib chiqarilishi holatini joyida o‘rganish maqsadida Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida bo‘ldi.
Boshqaruv raisi belgilangan rejani bajarilishi hamda yanada yaxshiroq natijaga erishish uchun barcha qurilmalarni barqaror ishlashi, qurilmalarini modernizatsiya qilish loyihalarini holati bilan tanishdi.
Shuningdek, amalga oshirilayotgan geologiya-qidiruv ishlarining holati muhokama qilinib, «Sho‘rtan» konining eng quyi qatlamlarini o‘zlashtirish maqsadida yangi «Terrigen-1» yura qudug‘ini burg‘ilashga tayyorgarlik jarayonlari o‘rganildi.
Ta’kidlash kerakki, 2021 yilda «Sho‘rtan» koni hududida «3D» seysmik-qidiruv ishlari olib borildi va konning imkoniyatlari sinchkovlik bilan o‘rganildi. Natijada, 300 dan ortiq quduqlarning ma’lumotlari tahlil qilinib, kompleks raqamli modellashtirish asosida yangi «Terrigen-1» qudug‘ini burg‘ilash uchun asos yaratildi.
«Sho‘rtan» koni hududi tarixda ilk bor 4750 metr quyi terrigen qatlamigacha tushiladi va shu chuqurlikka qadar burg‘ilash ishlari amalga oshiriladi. Boshqaruv raisi bu o‘ta muhim vazifa ekanligini barcha anglashi kerakligi hamda buning uchun zarur choralar ko‘rilishini bildirdi.
Uglevodorodlarning yangi zaxiralarini o‘stirish hamda ishga tushirilishi rejalashtirilayotgan «GTL» zavodini xomashyo bazasini bilan ta’minlanishi bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Boshqaruv raisi tomonidan tegishli mas’ullarga topshiriqlar berildi va 2022 yilda ham burg‘ilash ishlarini davom ettirish, quduqlarni ishga tushirish bo‘yicha tegishli departament boshliqlari, pudratchi tashkilot vakillariga vazifalar belgilab berildi.
Ishning sifatli tashkil etilishi hamda chora-tadbirlarning belgilangan muddatda bajarilishiuchun «Ishchi guruh» a’zolari, departament boshliqlari, boshqarma direktori, o‘rinbosarlari va mutaxassislariga alohida vazifalar berildi.
Eslatib o‘tamiz, Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi yil yakuni bilan 9,0 mlrd kub metr, shundan dekabr oyida - 775,9 mln kub metr tabiiy gaz qazib chiqarish belgilangan.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления ознакомился с геологоразведочными работами, капитальным ремонтом и бурением газовых скважин на месторождении «Шуртан» (фото)
Члены Рабочей группы во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым посетили Шуртанское нефтегазодобывающее управление с целью изучения состояния добычи природного газа на месте.
Председатель Правления ознакомился с выполнением намеченного плана и состоянием стабильной работы всех установок, проектов модернизации установок для достижения лучшего результата.
Также обсуждено состояние проводимых геолого-разведочных работ, изучены процессы подготовки к бурению новой юрской скважины «Терриген-1» с целью освоения самых нижних пластов месторождения «Шуртан».
Следует отметить, что в 2021 году на территории месторождения «Шуртан» были проведены сейсморазведочные работы 3D и тщательно изучены возможности месторождения. В результате были проанализированы данные более 300 скважин и на основе комплексного цифрового моделирования создана основа для бурения новой скважины «Терриген-1».
Территория месторождения «Шуртан» впервые в истории будет пробурена на 4750 метров до нижнего терригенного слоя. Председатель правления подчеркнул, что это очень важная задача, и для этого будут приняты все необходимые меры.
Даны поручения по увеличению новых запасов углеводородов и обеспечению планируемой сырьевой базы завода «GTL». Председателем Правления даны поручения соответствующим ответственным лицам и определены задачи по продолжению буровых работ и вводу скважин в эксплуатацию в 2022 году руководителям соответствующих департаментов, представителям подрядной организации.
Членам Рабочей группы, руководителям департаментов, директорам, заместителям и специалистам управления даны отдельные поручения по качественной организации работы и выполнению план мероприятий в установленные сроки.
Следует отметить, Шуртанское нефтегазодобывающее управление планирует до конца года добыть 9,0 миллиарда кубометров природного газа, в том числе 775,9 миллиона кубометров в декабре.