Hukumatda qator rahbarlik lavozimlari va departamentlar tugatildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti «O‘zbekiston Respublikasi Hukumati ishini tashkil etishning sifat jihatidan yangi tizimini joriy etish to‘g‘risida»gi qarorni imzolagani haqida xabar bergandik.
Hujjat bilan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi ijro etuvchi tuzilmasida:
- O‘zbekiston Respublikasi bosh vazirining o‘rinbosarlari – iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy soha komplekslari rahbarlari lavozimlari, shuningdek, ularning apparatlari (kotibiyat);
- Makroiqtisodiy tahlil va prognozlashtirish, moliya va bank tizimlarini isloh qilish, xususiy tadbirkorlik va kichik biznesni rivojlantirish masalalari yig‘ma axborot-tahlil departamenti;
- mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirish komplekslari, tarmoqlari va sohalari bo‘yicha axborot-tahlil departamentlari tugatildi.

Постановлением Президента упразднены несколько должностей и департаментов
Как мы сообщали ранее, Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал постановление «О внедрении качественно новой системы организации работы правительства Узбекистана».
В соответствии с этим документом в правительстве упразднены:
- должности заместителей премьер-министра Узбекистана – руководителей комплексов по отраслям экономики и социальной сферы, а также их аппараты (секретариат);
- Сводный информационно-аналитический департамент по вопросам макроэкономического анализа и прогнозирования, реформирования финансовой и банковской систем, развития частного предпринимательства и малого бизнеса;
- информационно-аналитические департаменты по комплексам, отраслям и сферам социально-экономического развития страны.