Lenovo – tabiatni asrash va raqamli texnologiyalar uyg‘unligi
Lenovo — 180 ta bozor (mamlakat)da millionlab mijozlarga xizmat ko‘rsatuvchi, o‘z ilmiy-tadqiqot markazlari tarmog‘i va butun dunyo bo‘ylab 35 ta ishlab chiqarish maydonchalariga ega kompaniya.
Kompaniyaning o‘ziga qarashli va qo‘shma korxonalar, shuningdek, ODM (Original Design & Manufacturer) ishlab chiqarishdan iborat noyob gibrid ishlab chiqarish modeli uning nafaqat raqobatbardosh ustunligini, balki mahsulot ishlab chiqarish va ta’minot zanjiri yuqori samaradorligi va nazoratini ta’minlaydi. Shuning sharofati bilan, Gartner talqiniga ko‘ra, jahondagi 25 ta eng yirik ta’minotchilar reytingida Lenovo 8-o‘rinni egalladi.
Xilma-xil yechimlar portfeli
Lenovo — noutbuklar yetkazib berishda dunyoda yetakchi, biroq kompaniya innovatsiyalari allaqachon shaxsiy kompyuterlar va mobil qurilmalar doirasidan tashqariga chiqqan. Lenovo 2018 yildayoq jahonda birinchi raqamli superkompyuterlar ta’minotchisi sifatida nom qozondi. Har yili o‘tkaziladigan Top500.org. reytingi ma’lumotlari ham bunga shohidlik beradi. 2020 yilda dunyodagi har uchinchi superkompyuter (reytingdagi barcha superkompyuterlarning 36 foizi) Lenovo tizimlarida ishlagan. Bu boshqa istalgan ishlab chiqaruvchining ko‘rsatkichlaridan yuqori.
Kompaniyaning R&D (Research and Development, Tadqiqotlar va Ishlanmalar)ga doimiy investitsiyalari sababli Lenovo aqlli shaharlar va sanoat uchun Narsalar interneti (IoT)dan tortib, to‘ldirilgan reallik va metakoinotlar singari raqamli texnologiyalar yetakchi ta’minotchilaridan biriga aylandi. Bugungi kunda kompaniyaning patentlar portfelida 33 mingdan ortiq ixtirolar mavjud. Narsalar interneti intellektual texnologiyalari, IT infratuzilmasi va vertikal yechimlar (Smart IoT, Smart Infrastructure and Smart Verticals)ni o‘z ichiga olgan 3S strategiyasidan kelib chiqib, Lenovo o‘zining servis-provayder va kompleks raqamli xizmatlar ta’minotchisi transformatsiyasini izchillik bilan amalga oshirmoqda. Buning uchun kompaniyaning uch asosiy biznes-guruhi mas’ul: Servis yechimlari va xizmatlari guruhi (Solutions and Services Group, SSG), Infratuzilma yechimlari guruhi (Infrastructure Solutions Group, ISG) va Intellektual qurilmalar guruhi (Intelligent Devices Group, IDG).
Servis yechimlari va xizmatlari guruhi (SSG)
Mijozlar, biznes samaradorligi va moslashuvchanligini oshirish maqsadida, o‘zlarining IT-infratuzilmasi, dasturiy ta’minoti uchun kompleks IT-yechimlarga, shuningdek, kengaytirilgan iste’mol modeli imkoniyatlariga ega qo‘shimcha xizmatlar va servislarga tobora ko‘proq murojaat qilishmoqda. SSG bo‘linmalari shunday ehtiyojlar uchun shaxsiy kompyuterlar, infratuzilma yoki intellektual vertikal yechimlar, servis xizmatlari, texnik qo‘llab-quvvatlash, loyihalarni boshqarish bo‘yicha xizmatlar va boshqalarni o‘z ichiga olgan kompleks takliflarni shakllantirish bilan shug‘ullanadi.
Infratuzilma yechimlari guruhi (ISG)
Katta ma’lumotlarning tarqatish uchun yuqori samarali IT-infratuzilma kerak bo‘ladi. Sun’iy intellekt, kengaytirilgan hisoblashlar (Edge computing), gibrid bulutli muhitlar — Lenovo ISG taqdim etayotgan yechimlar faqat bular bilan chegaralanmaydi. Ulkan vositalar portfeli, keng mijozlar tarmog‘i va to‘liq integratsiyalashgan noyob ODM+ biznes-modeli sharofati bilan Lenovo jahondagi eng tez rivojlanayotgan infratuzilma yechimlari ta’minotchilaridan biriga aylandi. O‘zida yo‘lga qo‘yilgan ona platalar ishlab chiqarish, tizimlarni loyihalash, serverlarni yig‘ish va boshqa mahsulotlar Lenovo ga innovatsiyalarni joriy etish, turli sohalardagi mijozlar uchun moslashtirilgan takliflarni yaratish imkonini beradi.
«Raqamli transformatsiyalar hisoblash infratuzilmasini muntazam yangilash va kengaytirib borishni taqozo qiladi. Lenovo ko‘p yillardan buyon sanoat yo‘lboshchisi sifatida IT-infratuzilma sohasida eng ilg‘or texnologiyalarni taklif etib kelmoqda. Albatta, atrof-muhit muhofazasi ham doimiy kun tartibimizda — bu kompaniyamiz strategiyasining muhim qismidir. Infratuzilma yechimlaridan tashqari, shaxsiy tizimlar va mobil qurilmalar bozorida yaqqol yetakchi sanalamiz, shuningdek, keng qamrovli xizmatlar ko‘rsatamiz. Biz kelajakni integratsiyalashgan yechimlarda ko‘ramiz va bunga alohida e’tibor qaratamiz. Hozirda biz dunyodagi eng tez rivojlanayotgan infratuzilma vendorimiz. Markaziy Osiyo biz uchun ustuvor rivojlanish mintaqalaridan biri hisoblanadi. Biz mintaqaga, inson resurslariga investitsiyalarni ko‘paytiryapmiz, sheriklik tarmog‘ini rivojlantirishga sarmoya kirityapmiz, xizmat ko‘rsatish sohamizni kuchaytiryapmiz, mintaqaviy ehtiyot qismlari omborlarini ochishga tayyorgarlik ko‘ryapmiz. Biz Premier Support kengaytirilgan qo‘llab-quvvatlash dasturini, shuningdek, sheriklar uchun Lenovo 360 platformasini ishga tushirdik», — dedi Lenovo Infratuzilma yechimlari guruhi (ISG)ning Sharqiy Yevropa va Markaziy Osiyo bo‘yicha bosh direktori Andrey Kutukov.
Intellektual qurilmalar guruhi (IDG)
Lenovo — jahonda jo‘natilgan so‘nggi qurilmalar soni bo‘yicha birinchi o‘rinda turadi. Kompaniya, shuningdek, Qozog‘istonda ham yetakchi mavqega ega. Lenovo mahsulotlar portfeliga quyidagilar kiradi: kompyuterlar (ThinkPad, ThinkBook, Yoga va boshqalar), o‘yin noutbuklari (LOQ va Legion), planshetlar, monitorlar, aksessuarlar, Motorola smartfonlari, AR &VR, hamkorlikda ishlash (ThinkSmart) va kiberxavfsizlik (ThinkShield)) yechimlari, ish, o‘qish, dam olish uchun boshqa innovatsion mahsulotlar va xizmatlar.
Hamma narsaga ilmiy asoslangan yondashuv va barqaror rivojlanish yo‘li
Lenovo texnologiya va innovatsiyalar faqat samaradorlikni oshirish yoki nimagadir iqtisodiy qiymat qo‘shish maqsadida yaratilmasligi kerak, deb hisoblaydi. Kompaniya barqaror rivojlanish tamoyillariga va atrof-muhitni muhofaza qilish maqsadlariga erishish uchun ilmiy asoslangan yondashuvga amal qiladi. Lenovo ishlab chiqarishda karbonat angidrid chiqindilari va elektr energiyasini iste’mol qilishni kamaytirish imkonini beruvchi patentlangan innovatsion jarayonni yo‘lga qo‘ydi, kompaniya ta’minot zanjirida bioyoqilg‘idan foydalanmoqda, infratuzilma yechimlari va superkompyuterlarida ekologik toza suyuq sovitish tizimini o‘rnatmoqda. 2023 yilning yanvar oyida Lenovo uglerod neytralligi maqsadlari SBTi tomonidan tasdiqlangan dunyodagi ilk kompyuter va smartfon ishlab chiqaruvchisi bo‘ldi.
Lenovo har jabhada korporativ javobgarlikni birinchi o‘ringa qo‘yadi. Kompaniyaning ESG sohasidagi sa’y-harakatlari sohaning ko‘plab e’tiroflariga sazovor bo‘lgan: Lenovo «Korporativ tenglik indeksi 2022», 2022 yilgi Bloomberg «Gender tengligi indeksi» reytinglariga, 2022 yilgi Hang Seng «Korporativ barqarorlik indeksi» AA+ reytingiga kiritilgan.

Lenovo – ведущий поставщик цифровых технологий с заботой об окружающей среде
Исследование, проведенное среди ИТ-руководителей крупнейших компаний мира подтвердило важность выбора надежного поставщика цифровых решений для эффективной работы любого бизнеса. Более 92% опрошенных CIO согласились с тем, что цели и задачи их компаний лучше всего достигаются благодаря гибкости и надежности выбранных поставщиков технологий.
Последних, обладающих развитым портфелем решений, услуг и сервисов, на рынке Центральной Азии и, в частности, Узбекистана не много. Среди них Lenovo – компания, обслуживающая миллионы клиентов на 180 рынках, с собственной сетью научно-исследовательских центров и 35 производственными площадками по всему миру.
Уникальная гибридная производственная модель, в которой есть собственные и совместные предприятия, а также ODM (Original Design & Manufacturer) производства, является не только конкурентным преимуществом компании, но и обеспечивает ей большую эффективность и контроль над разработкой продуктов и цепочкой поставок. Благодаря этому Lenovo занимает 8-е место в рейтинге 25 крупнейших цепочек поставок в мире по версии Gartner.
Диверсифицированный портфель решений
Lenovo - мировой лидер по поставкам ноутбуков, однако, инновации компании уже давно вышли за рамки только ПК и мобильных устройств. Уже в 2018 году Lenovo была хорошо известна в качестве поставщика №1 суперкомпьютеров во всем мире. Об этом свидетельствуют данные ежегодного рейтинга Top500.org. В 2020 году каждый третий суперкомпьютер в мире (36% всех суперкомпьютеров рейтинга) работал на системах Lenovo. Это показатель, больший, чем у какого-либо другого вендора.
Постоянные инвестиции компании в R&D сделали Lenovo одним из ведущих поставщиков цифровых технологий: от умных городов и промышленного Интернета вещей до дополненной реальности и метавселенных. Сегодня портфель патентов компании насчитывает более 33 тыс. изобретений. Следуя стратегии 3S, фокусом которой являются интеллектуальные технологии Интернета вещей, IT инфраструктура и вертикальные решения (Smart IoT, Smart Infrastructure and Smart Verticals), Lenovo последовательно реализует собственную трансформацию в сервис-провайдера и поставщика комплексных цифровых услуг. За это в компании отвечают три основные бизнес-группы: Группа сервисных решений и услуг (Solutions and Services Group, SSG), Группа инфраструктурных решений (Infrastructure Solutions Group, ISG) и Группа интеллектуальных устройств (Intelligent Devices Group, IDG).
Группа сервисных решений и услуг (SSG)
Для повышения эффективности и гибкости бизнеса клиенты все чаще обращаются за комплексными ИТ-решениями для своей IT инфраструктуры, ПО, а также дополнительными услугами и сервисами с возможностью масштабируемой модели потребления. Подразделение SSG формирует для таких потребностей комплексные предложения, включающие ПК, инфраструктуру или интеллектуальные вертикальные решения, сервисное обслуживание, техподдержку, услуги по управлению проектами и др.
Группа инфраструктурных решений (ISG)
Распространение больших данных требует высокопроизводительной ИТ-инфраструктуры. Искусственный интеллект, периферийные вычисления, гибридные облачные среды – далеко не полный перечень решений, которые предоставляет Lenovo ISG. Благодаря большому портфелю инструментов, широкой клиентской сети и уникальной полностью интегрированной ODM+ бизнес-модели Lenovo стала одним из самых быстро растущих поставщиков инфраструктурных решений в мире. Собственное производство материнских плат, проектирование систем, сборка серверов, СХОД и других подуктов позволяют Lenovo внедрять инновации и создавать кастомизированные предложения для клиентов из самых разных отраслей.
«Цифровая трансформация влечет за собой необходимость постоянного обновления и наращивания вычислительной инфраструктуры. Lenovo на протяжении многих лет является пионером индустрии и предлагает наиболее прогрессивные технологии в области ИТ инфраструктуры, не забывая и зеленую повестку - это важная часть стратегии нашей компании. Помимо инфраструктурных решений, мы являемся неоспоримым лидером на рынке персональных систем и мобильных устройств, а также осуществляем комплексное сервисное обслуживание. В интегрированных решениях мы видим будущее и уделяем этому особое внимание. Сейчас, мы самый быстрорастущий инфраструктурный вендор в мире. Центральная Азия для нас является одним из приоритетных регионов развития. Мы наращиваем инвестиции в регион, в человеческие ресурсы, вкладываемся в развитие в партнерской сети, усиливаем сервисное присутствие, готовим к открытию региональные склады запчастей. Мы уже запустили программу расширенной поддержки Premier Support, а также платформу для партнеров Lenovo 360», - Андрей Кутуков генеральный директор Lenovo Infrastructure Solutions Group (ISG) в странах Восточной Европы и Центральной Азии.
Группа интеллектуальных устройств (IDG)
Lenovo – номер один по количеству отгружаемых конечных устройств в мире. В Казахстане компания, также, занимает лидирующие позиции. Продуктовый портфель Lenovo включает: ПК (ThinkPad, ThinkBook, Yoga и др.), игровые ноутбуки (LOQ и Legion), планшеты, мониторы, аксессуары, смартфоны Motorola, AR &VR, решения для совместной работы (ThinkSmart) и кибербезопасности (ThinkShield) и другие инновационные продукты и сервисы для работы, учебы, проведения досуга.
Научно-обоснованный подход во всем и курс на устойчивое развитие
В Lenovo считают, что технологии и инновации не должны создаваться исключительно для наращивания производительности или добавления экономической ценности чему-либо. Компания придерживается принципов устойчивого развития и научно-обоснованного подхода для достижения целей по защите окружающей среды. На своих производствах Lenovo внедрила запатентованный инновационный процесс, позволяющий сокращать выбросы углекислого газа и потребление электроэнергии, компания использует биотопливо в цепочке поставок, устанавливает экологически чистую систему жидкостного охлаждения в своих инфраструктурных решениях и суперкомпьютерах. В январе 2023 года Lenovo стала первым в мире производителем ПК и смартфонов, цели по достижению углеродной нейтральности которого валидированы SBTi.
Lenovo уделяет первоочередное внимание корпоративной ответственности во всем, что она делает Усилия Lenovo в области ESG получили множество отраслевых признаний, включая попадание компании в рейтинги «Индекс корпоративного равенства 2022 г.», «Индекс гендерного равенства» Bloomberg за 2022 г. и рейтинг AA+ в «Индексе корпоративной устойчивости» Hang Seng за 2022 г.