«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi texnologik qurilmalar faoliyati va barqaror ish holatini o‘rganish maqsadida Gazli gazni qayta ishlash zavodida bo‘ldi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Buxoro viloyatiga tashrif davomida Gazli gazni qayta ishlash zavodida ham bo‘ldi.
Gazli boshqarmasi konlaridan gaz qazib chiqarish va zavodda gazni qayta ishlash jarayonlarini umumiy boshqaruvini olib boruvchi Dispetcherlik boshqaruv pultidagi ish jarayonlari, boshqaruv jarayonlarini raqamlashtirish yo‘nalishida olib borilayotgan ishlar holati tahliliy o‘rganildi.
Qurilmalarning ish holati va amalga oshirilayotgan ishlar bilan tanishish maqsadida esa, Gazni oltingugurt birikmalaridan tozalash qurilmalari, Gazdan propan-butan ajratib olish qurilmasi ish faoliyati bilan yaqindan tanishildi. Ta’kidlab o‘tamiz, Gazli gazni qayta ishlash zavodida 2022 yilda 56,5 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarish va aholi hamda kommunal soha istemolchililari uchun yetkazib berish rejalashtirilgan.
Ushbu qurilmalarda gazni qayta ishlash texnologik jarayonlarini optimallashtirish, suyuq uglevorodlar, suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni ko‘paytirish va gaz sifatini yanada yaxshilash yo‘nalishlarida olib borilayotgan ishlar holati ham o‘rganildi.
Jumladan, gazni oltingugurtdan tozalash qurilmalarining 4-, 5- navbatlarida tozalanayotgan gaz haroratini yanada tushirish maqsadida suv bilan sovutish apparatlarini o‘rnatilib ishga tushirilgan va natijada gaz haroratini tushirishga erishilgan.
Bu esa o‘z navbatida, keyingi texnologik qurilma bo‘lgan Seolit yordamida gazni qurtish qurilmasida texnologik jarayonlarni optimallashtirish va seolit kimyoviy reagnetlarining ishlash muddatlarini uzaytirish imkonini yaratadi.
Ushbu tadbirni amalga oshirish uchun zarur bo‘lgan 2 dona suv bilan sovutish apparatlari «Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi» ichki imkoniyatlaridan ajratilgan bo‘lib, natijada yangi shunday texnologik uskunalarni tayyorlatish uchun zarur mablag‘larni tejashga erishildi.
Gazdan propan-butan ajratib olish bilan suyultirilgan gaz ishlab chiqarish qurilmasida qo‘shimcha harorat almashtirish va texnologik uskunalarini o‘rnatish bilan qurilmada ajratib olinayotgan gaz kondensatini qo‘shimcha gazsizlantirish imkoniyati yaratilgan bo‘lib, ushbu tadbirlar uchun zarur uskunalar boshqarmaning ichki imkoniyatdan kelib chiqib to‘liq ta’minlangan.
Natijada ajartib olinayotgan gaz kondnsatini qo‘shimcha sovutish va tarkibidagi degazatsiya gazini ajartib olish bilan mahsulot sifatini yanada oshirishga erishildi.
Ajratib olinayotgan degazatsiya gazini utilizatsiya qilish uchun mavjud «Garbi» mini kompressor qurilmasiga uzatish ham ko‘zda tutilgan bo‘lib, o‘z navbatida gaz yo‘qotishlari kamaytiriladi. Qurilmalarda olib borilayotgan ishlarni o‘rganish davomida tegishli departamentlar, boshqarma va zavod rahbarlariga suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni yanada oshirish uchun zarur chora-tadbirlarni amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berilib, bu borada boshlangan ishlarni jadallashtirish topshiriqlari berildi.
Suyultirilgan gaz saqlash stansiyasida bo‘lib, bu yerda suyultirilgan gazni yuklash jarayonlari ko‘zdan kechirildi va aholi ehtiyojlari uchun yuklanayotgan suyultirilgan gazni o‘z vaqtida yuklab berishni ta’minlash uchun tegishli departament boshliqlari va boshqarma rahbariyatiga yuklash jarayonlarini alohida nazoratga olish topshirig‘i berildi.
Boshqarmada jami 91 ta avtotransport mavjud bo‘lib, avtosaroyda ushbu maxsus texnika va mexanizmlarni saqlash hamda texnik xizmat ko‘rsatish uchun sharoitlar yaratilgan. Tashrif davomida, yangi barpo etilgan avtosaroy holati ham o‘rganildi.
Bu yerda yo‘l harakati xavfsizligi o‘quv xonasi, dispetcherlik, tibbiyot, ma’naviyat va ma’rifat, avtotransport vositalarini harakatlanishini nazorat qilish uchun GPS nazorati tashkil etilgan bo‘lib, Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» shu yerda ishchi-xizmachilar uchun yaratilgan shart-sharoitlar bilan tanishib boshqarma rahbariyatiga sharoitlarni yanada yaxshilash bo‘yicha zarur ko‘rsatmalar bereldi.
Boshqarma ob’yektlari, gaz quvurlari va zavod hududini qo‘riqlash bilan talon-tarojlikning oldini olish hamda jamoat tartibini saqlashda yaqindan ko‘maklashayotgan Milliy gvardiya qo‘riqlash boshqarmasi xodimlari bilan ham uchrashuv o‘tkazilib, ularning amalga oshirayotgan ishlarida muvaffaqiyatlar tilab, minnatdorchilik bildirildi.
Shundan so‘ng, rais o‘rinbosarlari, departament boshliqlari, boshqarma rahbariyati va mutaxassislari ishtirokida o‘rganishlar davomida aniqlangan mavjud muammolar, 2022 yilning o‘tgan davrida amalga oshirilgan ishlar sarhisobi, boshqarmada belgilangan reja ko‘rsatkichlarning bajarilishi bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Gazli boshqarmasida konlar kesimida gaz qazib chiqarish ko‘rsatkichlari tahlil qilinib, yilning o‘tgan davrda tabiiy gaz qazib chiqarish hajmlarining tushib ketishi tanqid qilindi. Har bir kon boshlig‘ining uglevodorodlar qazib chiqarish bo‘yicha reja ko‘rsatkichlarining bajarishi bo‘yicha hisobotlari birma-bir eshitildi.
Qazib chiqarishni ko‘paytirish yo‘nalishlarida olib borilayotgan geologo-texnik chora-tadbirlarni jadallashtirish, mavjud siquv kompressor stansiyalari avariyali to‘xtalishlarni bartaraf etish bilan stansiyalarning barqaror ishlashini ta’minlash bo‘yicha choralar ko‘rish zarurligi ta’kidlandi.

«Узбекнефтегаз»: Председатель Правления посетил Газлийский газоперерабатывающий завод с целью изучения деятельности технологических установок и стабильного состояния работы
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым в ходе визита в Бухарскую область также посетили Газлийский газоперерабатывающий завод.
Аналитически изучены рабочие процессы на Диспетчерском пульте управления, осуществляющем общее управление процессами добычи газа с месторождений Газлийского нефтегазодобывающего управления и переработки газа на заводе, состояние проводимых работ в направлении цифровизации процессов управления.
В целях ознакомления с состоянием работы установок и проводимой работой были подробно ознакомлены с работой установок по очистке газа от соединений серы, установки по выделению пропан-бутановой смеси из газа. Стоит отметить, в 2022 году на Газлийском газоперерабатывающем заводе запланировано производство 56,5 тыс. тонн сжиженного газа и поставки для населения и потребителей коммунальной сферы.
На этих установках также изучено состояние проводимых работ по оптимизации технологических процессов переработки газа, увеличению производства жидких углеводородов, сжиженного газа и дальнейшему улучшению качества газа.
В частности, на 4-й, 5-й очередях установки по очистке газа с целью дальнейшего снижения температуры очищаемого газа были установлены и введены в эксплуатацию аппараты водяного охлаждения, в результате достигнуто снижение температуры газа.
Это, в свою очередь, позволяет оптимизировать технологические процессы и продлить срок службы цеолитно-химических реагентов в установке сушки газа с помощью цеолита, который является следующим технологическим устройством.
Для реализации данного мероприятия из внутренних мощностей «Шуртанского газохимического комплекса» было выделено 2 ед. необходимых аппарата водяного охлаждения, в результате чего была достигнута экономия средств, необходимых для изготовления нового такого технологического оборудования.
На установке по производству сжиженного газа и выделения пропан-бутановой смеси из газа предусмотрена возможность дополнительной дегазации выделяемого газового конденсата на установке с установкой дополнительного температурного переключателя и технологического оборудования. Все необходимое оборудование для этих мероприятий полностью обеспечено исходя из внутренних возможностей управления.
В результате будет достигнута дальнейшее повышение качества продукции путем дополнительного охлаждения отделяемого газового конденсата и выделения содержащегося в нем газа дегазации.
Предусматривается также передача отделяемого дегазационного газа для утилизации в существующую мини-компрессорную установку «Гарбий», что, в свою очередь, снижает потери газа.
В ходе изучения проводимых работ на установках, руководителям соответствующих департаментов, управлений и заводов были даны указания по реализации необходимых мер для дальнейшего увеличения производства сжиженного газа, а также по ускорению начатых в этом направлении работ.
Находясь на станции хранения сжиженного газа, где были рассмотрены процессы загрузки сжиженного газа, руководителям соответствующих департаментов и руководству департаментов было поручено взять процессы загрузки под особый контроль, чтобы обеспечить своевременную загрузку сжиженного газа для нужд населения.
Всего в управлении имеется 91 ед. автотранспорта, на автопарке созданы условия для хранения и технического обслуживания данной спецтехники и механизмов. В ходе визита было также изучено состояние недавно построенного автопарка.
В автопарке организована учебная комната по безопасности дорожного движения, диспетчерская, медпункт, комната отдыха, GPS-контроль для управления движением транспортных средств. «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления ознакомилась с условиями, созданными здесь для сотрудников, и руководству управления были даны необходимые указания по дальнейшему улучшению условий.
Также состоялась встреча с сотрудниками Управления охраны Национальной гвардии, которые оказывают непосредственное содействие в предотвращении мародерства и охране общественного порядка, охраняя объекты управления, газопроводов и территории завода, им была выражена благодарность в осуществляемой работе.
После этого состоялось совещание с участием заместителей Председателя Правления, руководителей департаментов, руководства и специалистов управления по выявленным в ходе исследований текущим проблемам, подведению итогов работы за истекший период 2022 года, выполнению плановых показателей, установленных в управлении.
На совещании были проанализированы показатели добычи газа в разрезе месторождений Газлийского нефтегазодобывающего управления и подвергнуты критике снижение объемов добычи природного газа за истекший период года. Поочередно заслушаны отчёты каждого начальника месторождения по выполнению плановых показателей по добыче углеводородов.
Отмечена необходимость принятия мер по ускорению проводимых геолого-технических мероприятий по направлениям увеличения добычи, обеспечению стабильной работы станций с устранением аварийных остановок существующих компрессорных станций.
Руководству управления и руководителям департаментов даны соответствующие поручения по увеличению добычи газа с обеспечением выполнения мероприятий, намеченных на 1-ое полугодие 2022 года, завершению и вводу в эксплуатацию мероприятий, запланированных на 1-ое полугодие в целях увеличения производства сжиженного газа на Газлийском газоперерабатывающем заводе.