Mikroqarzlarning eng yuqori miqdori 100 mln so‘mgacha oshiriladi
«Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishda mikromoliya xizmatlarining o‘rni va ulushini oshirish bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida»gi Prezident qarori (PQ-364-son, 10.11.2023 y) qabul qilindi.
Qarorga ko‘ra, 2024–2026 yillarda quyidagi maqsadli ko‘rsatkichlarga erishishga qaratilgan mikromoliyaviy xizmatlar ommabopligini oshirish dasturi amalga oshiriladi:
- mikromoliyalash bozori hajmini kamida 5 barobarga oshirish;
- mikromoliyaviy xizmatlar bilan 1 milliondan ortiq tadbirkorlarni qamrab olish;
- mikromoliya tashkilotlari resurs bazasida jismoniy shaxslardan jalb qilinadigan mablag‘lar miqdorini 2 barobarga oshirish;
- mikromoliyaviy xizmatlar ko‘rsatish orqali rasmiy daromadga ega bo‘lmagan 500 mingga yaqin shaxslarni o‘zini o‘zi band qilish va biznesni rivojlantirishga ko‘maklashish.
2024 yil 1 yanvardan:
- mikroqarzning eng yuqori miqdori 50 mln so‘mdan 100 mln so‘mgacha oshiriladi;
- nobank kredit tashkilotlari aksiyadorlik jamiyati yoki mas’uliyati cheklangan jamiyat shaklida tashkil etiladi;
- mikromoliya tashkilotlariga norezidentlardan xorijiy valyutada qarz mablag‘larini jalb qilish hamda yuridik shaxslarga xorijiy valyutada moliyaviy xizmatlar ko‘rsatishga ruxsat beriladi;
- jismoniy shaxs bo‘lgan ishtirokchilardan (aksiyadorlardan) ustav fondiga (ustav kapitaliga) kiritilgan hissa summasining yoki ularning egaligidagi aksiyalar nominal qiymatining ikki baravaridan oshmaydigan miqdorda qarz mablag‘larini jalb etishga ruxsat beriladi;
- mikromoliya tashkilotlari tegishli litsenziya olgan holda to‘lov tashkiloti faoliyatini amalga oshirish huquqiga ega bo‘ladi;
- jismoniy va yuridik shaxslar tomonidan nobank kredit tashkilotining ustav kapitalidagi ulushga egalik qilish uchun Markaziy bank dastlabki ruxsatnomasini olish talabi qonunchilikda belgilangan 10 foizlik ulushni 20 foizga oshirish orqali yumshatiladi.
Bunda, olinayotgan ulush miqdori 10 foizdan 20 foizgacha bo‘lganda Markaziy bankni xabardor qilish tartibi joriy etiladi;
- mikromoliya tashkilotlariga tijorat banklaridan kredit resurslari jalb etilganda yoki tadbirkorlik sub’yektlariga mikromoliya tashkilotlaridan mikrokredit olinganda «Tadbirkorlikni rivojlantirish kompaniyasi» AJ kafilligini berish imkoniyati yaratiladi;
- tijorat banklariga mikromoliya tashkilotlariga kredit ajratishda ularning ko‘rsatilgan mikromoliyaviy xizmatlari bo‘yicha talab qilib olish huquqini garovga olish huquqi beriladi.
2024 yil 1 aprelgacha mikromoliya xizmatlari sohasiga ixtisoslashgan yangi mikromoliya tashkiloti tashkil etiladi.
2024 yil 1 yanvargacha mikromoliya tashkilotlari tomonidan islomiy moliyalashtirishga oid xizmatlar ko‘rsatishning normativ-huquqiy bazasi ishlab chiqiladi.

В Узбекистане максимальный размер микрозаймов будет увеличен до 100 млн сумов
В Узбекистане с 1 января 2024 года максимальный размер микрозаймов будет увеличен до 100 млн сумов, сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно постановлению президента, в 2024-2026 годах будет реализована программа повышения популярности микрофинансовых услуг, направленная на достижение следующих целевых показателей:
- увеличение объема рынка микрофинансирования минимум в пять раз;
- охват более 1 млн предпринимателей микрофинансовыми услугами;
- увеличение в два раза суммы средств, привлекаемых от физических лиц на ресурсной базе микрофинансовых организаций;
- содействие самозанятости и развитию бизнеса около 500 тысяч лиц, не имеющих официального дохода, посредством предоставления микрофинансовых услуг.
С 1 января следующего года:
- максимальный размер микрозайма будет увеличен с 50 млн до 100 млн сумов;
- небанковские кредитные организации создаются в форме акционерного общества или общества с ограниченной ответственностью;
- микрофинансовым организациям разрешается привлекать заемные средства у нерезидентов в иностранной валюте, а юридическим лицам — оказывать финансовые услуги в иностранной валюте;
- допускается привлечение заемных средств от участников (акционеров), являющихся физическими лицами, в размере, не превышающем в два раза суммы вклада в уставный фонд (уставный капитал) или номинальной стоимости акций, находящихся в их собственности;
- микрофинансовые организации будут иметь право осуществлять деятельность платежной организации, получив соответствующую лицензию;
- требование о получении первоначального разрешения ЦБ на владение долей в уставном капитале небанковской кредитной организации физическими и юридическими лицами будет смягчено за счет увеличения установленной законом доли в 10% до 20%;
- вводится порядок уведомления ЦБ, когда размер доли составляет от 10% до 20%.
До 1 апреля 2024 года будет создана новая микрофинансовая организация, специализирующаяся в сфере микрофинансовых услуг.
До 1 января 2024 года будет разработана нормативно-правовая база по оказанию услуг исламского финансирования микрофинансовыми организациями.