«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev hamrohligida «MUFG» banki xalqaro hamkorlik bo‘yicha departamenti boshlig‘i Ayman Mukanova «Uzbekistan GTL» zavodida bo‘lib, sintetik yoqilg‘i mahsulotlari ishlab chiqarilish holati bilan yaqindan tanishishdi.
Tashrif davomida GTL zavodida ishlab chiqarilishi yo‘lga qo‘yilgan yangi turdagi sintetik yoqilg‘i mahsulotlarni ishlab chiqarish joriy holati, ularning sifati va standartlarga muvofiqligi, mahsulotlarni saqlash, sotish hamda iste’molchilarga yetkazib berilishi jarayonlari haqida atroflicha ma’lumotlar berildi.
Boshqaruv raisi va mas’ul mutaxassislar hamrohligida bank vakillari «Uzbekistan GTL» zavodining markaziy boshqaruv binosida joylashgan zamonaviy boshqaruv panellari orqali zavodning 11 mingga yaqin uskuna va asosiy ishlab chiqarish qurilmalarini sinxron ekspluatatsiya qilish texnologik tizimi bilan yaqindan tanishdilar.
Shundan so‘ng, «MUFG» banki vakillariga zavod qurilmalarining texnologik ishlab chiqarish jarayonlari, jumladan 20-,30- va 50-sonli asosiy ishlab chiqarish qurilmalarining texnologik jarayonlari bo‘yicha batafsil ma’lumotlar berildi.
Boshqaruv raisi «Uzbekistan GTL» zavodida bugungi kunga qadar umumiy hisobda 160 ming tonnaga yaqin sintetik yoqilg‘i mahsulotlari ishlab chiqarilganligini va uzluksiz ravishda O‘zbekiston Respublikasi tovar-xom ashyo birjasi savdosi platformasi orqali realizatsiya qilinayotganligi va ist’yemolchilarga yetkazib berilayotganligini alohida e’tirof etdi.
Tashrif yakunida «Uzbekistan GTL» zavodining ishchilar shaharchasida kompaniyaning xodimlariga yashash va maroqli dam olish uchun yaratib berilgan sharoitlari bilan tanishib chiqildi.
Ma’lumot uchun. «MUFG» banki «Uzbekistan GTL» loyihasi doirasida moliyashlashtirilish doirasida Koreyaning eksport-import banki va Koreya savdo sug‘urta korporatsiyasining sug‘urta qoplamasi ostida 100 mln. AQSh dollari ajratgan.
«O‘zbekneftgaz» AJ va Yaponiyaning «MUFG Bank Ltd» banki bilan o‘zaro hamkorlik doirasida 2021 yilning 30 dekabr sanasida imzolangan kredit shartnomasiga asosan korparativ maqsadlar uchun 50,0 mln.doll., 2022 yil 9 iyun kuni imzolangan kredit shartnomasiga asosan 50,0 mln. doll. jami 100,0 mln. doll. miqdorida tug‘ridan-to‘g‘ri kreditlar jalb etilgan.
Shu bilan birga, Samarqand shahrida joriy yilning 3-4 noyabr kunlari bo‘lib o‘tgan «II O‘zbekiston Iqtisodiy forumi» doirasida bank va jamiyat o‘rtasida 500,0 mln. doll. miqdorida «ESG» loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha hamkorlik kelishuv deklaratsiyasi imzolandi.

В сопровождении Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» представители банка «MUFG» посетили завод «Uzbekistan GTL»
Начальник департамента международного сотрудничества банка «MUFG» Айман Муканова в сопровождении Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева посетила завод «Uzbekistan GTL» и ознакомилась с состоянием производства синтетических топливных продуктов.
В ходе визита была дана подробная информация о текущем состоянии производства новых видов синтетических топливных продуктов, их качестве и соответствии стандартам, процессах хранения, реализации и доставки продукции потребителям.
В сопровождении Председателя Правления и ответственных специалистов представители банка ознакомились с технологической системой синхронной работы около 11 тысяч оборудования и основных производственных устройств завода через современные пульты управления, расположенные в центральном диспетчерском здании завода «Uzbekistan GTL».
После этого представителям банка «MUFG» была предоставлена подробная информация о технологических процессах производства устройств завода, в том числе о технологических процессах основных производственных устройств №№ 20-, 30- и 50.
Председатель Правления признал, что на сегодняшний день на заводе «Uzbekistan GTL» произведено около 160 тысяч тонн продуктов синтетического топлива, которые непрерывно реализуются и доставляются потребителям через торговую площадку Товарной биржи Республики Узбекистан.
В завершение визита сотрудники компании были ознакомлены с условиями, созданными для проживания и отдыха в рабочем городке завода «Uzbekistan GTL».
Для справки. Банк «MUFG» выделил 100 миллионов долларов США под страховую защиту Экспортно-импортного банка Кореи и Корейской торговой страховой корпорации в рамках финансирования проекта «Uzbekistan GTL».
Согласно кредитному соглашению, подписанному 30 декабря 2021 года, привлечено 50,0 млн долларов США на корпоративные цели в рамках взаимного сотрудничества с АО «Узбекнефтегаз» и японским банком «MUFG Bank Ltd», а также 50,0 млн долларов США согласно кредитному договору, подписанному 9 июня 2022 года, всего привлечены прямые кредиты в сумме 100,0 млн. долларов США.
Вместе с тем, в рамках «II Экономического форума Узбекистана», прошедшего в городе Самарканде 3-4 ноября текущего года, между банком и обществом была подписана декларация о партнерском соглашении по реализации проектов «ESG» на сумму 500,0 млн. долларов США.