«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligida ta’lim-ishlab chiqarish klasteri faoliyatini Muvofiqlashtiruvchi kengashining yig‘ilishi o‘tkazildi
Ma’lumki, joriy yilning 7-iyul kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan «Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasterini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi qarori qabul qilingan edi.
Ushbu Qarorning ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev tomonidan neft va gaz sohasidagi ta’lim-ishlab chiqarish klasteri faoliyatini Muvofiqlashtiruvchi kengash tarkibi tasdiqlanib, uning asosiy vazifalari belgilab olindi.
2022-yilning 30-avgust kuni «Uzbekistan GTL» zavodining ma’muriy binosida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi boshchiligida Muvofiqlashtiruvchi kengashning navbatdagi yig‘ilishi o‘tkazildi.
Dastlab, yig‘ilish kun tartibida Davlat rahbarining qarori bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar sarhisob qilindi.
Ta’kidlash joizki, Qaror ijrosini tizimli tashkil etish maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan 2022 yil 19 iyulda Boshqaruv qarori hamda «Nazorat reja»si tasdiqlandi. Bundan tashqari, 2022–2023 yillarda neft va gaz sohasidagi ta’lim-ishlab chiqarish klasterini kompleks rivojlantirish bo‘yicha ishlab chiqilgan «Yo‘l haritasi»ning har bir bandi bo‘yicha Jamiyat va ishlab chiqarish korxonalarining mas’ullari belgilab olindi.
Yig‘ilishda Boshqaruv raisi korxonalarda kamida 5 yil ish stajiga ega xodimlar orasidan ishlab chiqarishdan ajralmagan holda bakalavriat va magistraturada o‘qish istagi bo‘lgan nomzodlar ro‘yxati shakllantirilganligi va ularga tavsiyanomalar berilganligi maqsad sari bosilgan ilk qadam ekanligini alohida e’tirof etdi.
Shundan so‘ng, Boshqaruv raisi tomonidan joriy yilning 1 oktyabriga qadar 2022/2023 o‘quv yilida neft va gaz sohasi bo‘yicha tahsil olayotgan iqtidorli o‘quvchilar va talabalar uchun stipendiyalarni joriy etish bo‘yicha topshiriq berildi.
Muvofiqlashtiruvchi kengash tomonidan qarorga muvofiq, «UNG training» MChJning yangi tashkiliy tuzilmasi va shtat jadvali tasdiqlangan.
Yig‘ilishda «Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi» MChJ direktori Shuhrat Aslanovning 2022 yil yakuniga qadar ushbu o‘quv markazining G‘uzor tumanidagi binosini rekonstruksiyasi, talabalar va o‘qituvchilar uchun yotoqxona, sog‘lomlashtirish maskanlari va boshqa zarur binolarni barpo etishni jadallashtirish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar bo‘yicha hisoboti tinglandi.
Ushbu markaz zamonaviy o‘quv va ilmiy laboratoriyalar, geologiya-geofizika, burg‘ilash, konlarni ishlatish va qazib olish, neft va gazni qayta ishlash, uglevodorod xom ashyolarini saqlash va transport qilish, energetika, payvandlash va boshqa yo‘nalishlar bo‘yicha maxsus xonalar bilan ta’minlanishi rejalashtirilgan.
Kengash a’zolari ushbu o‘quv markazida 2023 yildan boshlab har yili ishlab chiqarish korxonalarining kamida 1 000 nafar xodimini malakasini oshirish va ro‘yxatni shakllantirish masalasiga ham to‘xtalishdi.
Ta’lim klasteri doirasida maktab o‘quvchilarini ishlab chiqarish korxonalariga ekskursiyalar hamda soha faxriylari bilan uchrashuvlar tashkil etilishi belgilangan. Yig‘ilishda ushbu tadbirlarni yuqori saviyada tashkil etish, maktablarning texnologiya fani ustaxonalarini qayta jihozlash va ta’mirlashga ko‘maklashish ishlari ham rejalashtirilib olindi.
Boshqaruv raisi tomonidan Klaster tarkibidagi ta’lim tashkilotlari uchun xorijiy adabiyotlar, ilmiy ishlanmalar xarid qilish hamda ularning axborot-resurs markazi fondlarini muntazam ravishda yangilab borish, talabalar va professor-o‘qituvchilar, ilmiy-pedagog xodimlarining stajirovkasini ishlab chiqarish korxonalarida o‘tkazish uchun ularga zarur shart-sharoitlarni yaratib berish bo‘yicha zaruriy ko‘rsatmalar berildi.
Shuningdek, Muvofiqlashtiruvchi kengash qarori bilan «Neft va gaz sohasida ta’lim-ishlab chiqarish klasteridagi ishlab chiqarish korxonalari, ta’lim, ilmiy-tadqiqot hamda kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish tashkilotlari bilan hamkorlikda «Birgalikdagi faoliyat to‘g‘risidagi shartnoma» tasdiqlandi.
Mas’ullarga Yo‘l xaritada keltirilgan barcha ilmiy loyihalarni ishlab chiqarish korxonalari bilan birgalikda o‘z vaqtida ijrosini ta’minlash bo‘yicha ta’sirchan choralar ko‘rish topshirig‘i berildi.
Ishlab chiqarish korxonalari rahbarlariga Qarorda belgilangan topshiriqlarni va Qaror bilan tasdiqlangan «Yo‘l xaritasi» hamda maqsadli ko‘rsatkichlarda nazarda tutilgan chora-tadbirlarning o‘z vaqtida, to‘liq va sifatli bajarilishini ta’minlash talabi qo‘yildi.
Bundan tashqari, Boshqaruv raisi ta’limsiz ishlab chiqarishda ko‘zlangan maqsadga yetib bo‘lmasligi, shunday ekan ta’limga katta e’tibor berilayotgani ta’kidlandi. O‘z navbatida, xususiy ishlab chiqaruvchilarni ham jalb qilish, oliy o‘quv yurtini tamomlayotgan talabalarni saralab olish, tanlovlar borasida OAV orqali e’lon berib borish bo‘yicha ham topshiriqlar berildi.

«Узбекнефтегаз»: Под руководством Председателя Правления проведено заседание Координационного совета по деятельности образовательно-производственного кластера
Как известно, 7 июля текущего года Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым было принято Постановление «О мерах по созданию образовательно-производственного кластера в нефтегазовой отрасли».
В целях обеспечения исполнения настоящего Постановления Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым утверждён состав Координационного совета по деятельности образовательно-производственного кластера в нефтегазовой сфере, определены основные задачи.
30 августа 2022 года в административном здании завода «Uzbekistan GTL» состоялось очередное заседание Координационного совета во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз».
В начале повестки дня заседания подведены итоги мероприятий, проведенных согласно Постановлению Главы государства.
Следует отметить, что в целях системной организации исполнения Постановления 19 июля 2022 года со стороны АО «Узбекнефтегаз» утверждено Решение правления и «Контрольный план». Кроме того, определены ответственные Общества и производственных предприятий по каждому пункту разработанной «Дорожной карты», комплексному развитию образовательно-производственного кластера в нефтяной и газовой сфере на 2022-2023 годы.
На совещании Председатель Правления особо отметил, что формирование списка кандидатов, желающих обучаться в бакалавриате и магистратуре без отрыва от производства, из числа сотрудников, имеющих стаж работы на предприятиях не менее 5 лет, и выдача им рекомендаций является первым шагом к достижению поставленной цели.
После этого Председателем Правления было дано поручение до 1 октября текущего года ввести стипендии для одаренных учащихся и студентов, обучающихся в нефтегазовой сфере в 2022/2023 учебном году.
В соответствии с Решением Координационного совета утверждена новая организационная структура и штатное расписание ООО «UNG training».
На совещании заслушан отчет директора ООО «Шуртанский газохимический комплекс» Ш. Асланова о проделанной работе по реконструкции до конца 2022 года здания данного учебного центра в Гузарском районе, ускорению строительства общежитий для студентов и преподавателей, оздоровительных комплексов и других необходимых зданий.
Планируется, что центр будет оснащен современными учебными и научными лабораториями, специализированными кабинетами по направлениям геолого-геофизики, бурения, эксплуатации и добычи месторождений, переработки нефти и газа, хранения и транспортировки углеводородного сырья, энергетики, сварки и др.
Члены Совета также затронули вопрос о повышении ежегодно квалификации в этом учебном центре и формировании списка не менее 1 000 сотрудников производственных предприятий, начиная с 2023 года.
В рамках образовательного кластера планируется организовать экскурсии школьников на производственные предприятия и встречи с ветеранами отрасли. На совещании также запланирована организация этих мероприятий на высоком уровне, поддержать переоснащение и ремонт технологических мастерских школ.
Председателем Правления даны необходимые поручения по закупке иностранной литературы, научных разработок для образовательных организаций, входящих в Кластер, а также регулярному обновлению их фондов информационно-ресурсного центра, созданию необходимых условий для проведения стажировки студентов и профессорско-преподавательского состава, научно-педагогических работников на производственных предприятиях.
Также Решением Координационного совета было утверждено «Соглашение о совместной деятельности» в сотрудничестве с производственными предприятиями, образовательными, научно-исследовательскими организациями и организациями по переподготовке и повышению квалификации кадров в образовательно-производственном кластере в нефтегазовом секторе». В рамках образовательного кластера планируется организовать экскурсии школьников на производственные предприятия и встречи с ветеранами отрасли.
Ответственным лицам поручено совместно с производственными предприятиями принять практические меры по обеспечению своевременного выполнения всех научных проектов, указанных в «Дорожной карте».
Руководителям производственных предприятий поручено обеспечить своевременное, полное и качественное выполнение задач и указанных мероприятий, предусмотренных «Дорожной картой» и целевых показателей, утвержденных Решением.
Кроме того, Председатель Правления отметил, что без образования невозможно достичь поставленной цели на производстве, поэтому образованию уделяется большое внимание. В свою очередь, даны поручения по привлечению частных производителей, отбору студентов, окончивших высшие учебные заведения, а также публикации в СМИ о конкурсах.