«O‘zbekneftgaz»: «Ishchi guruh» suyultirilgan gaz ishlab chiqarish holatini o‘rganish maqsadida Muborak gazni qayta ishlash zavodida bo‘ldi
«O‘zbekneftgaz»AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan Muborak gazni qayta ishlash zavodida aholining suyultirilgan gazga bo‘lgan talabini qondirish va kuz-qish mavsumini betalofat o‘tkazish maqsadida amalga oshirilayotgan ishlar holati o‘rganildi.
Tashrif davomida, 2022 yilda zavodning mavjud ishlab chiqarish quvvatlaridan samarali foydalanish, qurilmalarni uzluksiz ishlatilishini ta’minlash bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar muhokama qilindi. Loyihalashtirilayotgan elementar oltingugurt ajratib olish qurilmasini qurilish maydoni, qurilmalarda ta’mirlash jarayonlari va gazni propan-butan ajratib olish qurilmalarini ishlash holati esa joyida nazorat qilindi.
Birinchi navbatda aholining maishiy ehtiyoji va ijtimoiy soha ob’yektlari uchun «Hududgazta’minot» AJning hududiy filiallariga suyultirilgan gaz mahsuloti kelishilgan jadvallar asosida yetkazib berish bo‘yicha mas’ullarga topshiriqlar berildi. Ta’kidlash kerakki, amalda 505,8 ming tonna suyultirilgan gaz yetkazib berish rejalashtirilgan bo‘lib, amalda 506,3 ming tonna rejaga nisbatan 100,1% (o‘sish surati 104,6%) yetkazib berildi.
Boshqaruv raisi 2022-2023 yil kuz-qish mavsumida suyultirilgan gaz ishlab chiqarish va iste’molchilarga yetkazib berish yo‘nalishida bir qator chora-tadbirlar belgilab olinganini bildirib, 24/7 rejimda tashkil qilingan navbatchilik ishlarini nazorat qilish bo‘yicha vazifalarni belgilab berdi.
Muborak gazni qayta ishlash zavodida mavjud tabiiy gaz tarkibidan propan-butan aralashmalari ajratib olish bilan suyultirilgan gaz ishlab chiqarish qurilmalari faoliyatini uzluksiz nazoratda ushlash va ishlab chiqarish hajmiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan omillarni o‘z vaqtida bartaraf etish lozimligini ta’kidladi.
Muborak gaz qazib chiqarish zavodida energiya tejamkor texnologiyalar asosida yangi mini gradirnilarni qurish loyihisi, sanoat oqova suv tizimlarini 2-bosqichga ajratib rekonstruksiya qilish ishlari yuzasidan topshiriqlar berildi. 4-sonli tabiiy gazni oltingugurt birikmalardan tozalash sexining 16,17,18-texnologik bloklarida №1-bosqich asutp tizimini modernizatsiya qilish, 14-sonli tabiiy gazni oltingugurt birikmalardan tozalash sexining 19,20,21-texnologik bloklarida №2-bosqich asutp tizimini modernizatsiya qilish, 4-sonli sexning chiqarish jarayoni uchun muxim bo‘lgan plunjirli nasos o‘rniga yangi zavmonaviy nasoslarga almashtirish masalalari tahliliy muhokama qilindi.
Qurilmalardagi mavjud turbodetander agregatlarini barqaror ishlatish uchun «Maxsusenergogaz» AJ va Ukrainaning «Turbogaz» kompaniyasi mutaxassislarini jalb qilgan holda texnik xizmat ko‘rsatish va ta’mirlash ishlari amalga oshirildi.
Boshqaruv raisi mavsumda jami 328,2 ming tn, shundan 2022 yilning oktyabr-dekabr oylarida 156,9 ming tn va 2023 yil yanvar-mart oylarida 171,3 ming tn suyultirilgan gaz ishlab chiqarilishi rejasini so‘zsiz bajarish lozimligini bildirdi.
Ta’kidlash kerakki, yangi quvvatlar foydalanishga topshirilishi natijasida zavodning yillik quvvati 29,5 milliard kub metr gazni qayta ishlash darajasiga yetkazildi. Boshqaruv raisi eng avvalo ishchi-xodimlar uchun kuz-qish mavsumida yetarli sharoitlarni yaratish, ular bilan bog‘liq muammoli masalalar yuzaga kelganda, qisqa fursatda bartaraf etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Bugungi kunda, zavod tomonidan bir kunda 51,8 mln kub metr (shundan qo‘shma korxonalarga tegishli miqdori – 13,5 mln kub metr) tabiiy gaz qayta ishlanmoqda. Tabiiy gazni qayta ishlash natijasida, 1 166 tonna suyuq uglevodorodlar (shundan 860 tonna suyultirilgan gaz) va 1000 tonnaga yaqin oltingugurt mahsuloti ishlab chiqarilmoqda.
Respublika aholisi va boshqa turdagi iste’molchilarning tabiiy gazga bo‘lgan ehtiyojini to‘liq qondirish maqsadida, zavod tomonidan bir kunda «O‘ztransgaz» AJ magistral gaz quvurlariga 47,0 mln kub metr (shundan qo‘shma korxonalarga tegishli miqdori – 12,4 mln kub metr) tovar gaz, hamda «Hududgazta’minot» AJga 850 tonnaga yaqin suyultirilgan gaz (aholining maishiy ehtiyojlari uchun) vagon va avto sisternalar orqali yetkazib berilmoqda.

«Узбекнефтегаз»: Рабочая группа посетила Мубарекский газоперерабатывающий завод с целью изучения состояния производства сжиженного газа
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучили состояние работ, проводимых на Мубаракском ГПЗ в целях удовлетворения потребности населения в сжиженном газе и пропуска осенне-зимний сезон без происшествий.
В ходе визита обсуждались проводимые в 2022 году работы по обеспечению эффективного использования существующих производственных мощностей завода и непрерывного использования устройств. На месте осуществлялся контроль за строительной площадкой проектируемой установки извлечения элементарной серы, ремонтными процессами на установках, состоянием работы установок сепарации пропан-бутана.
В первую очередь были даны задания ответственным за поставку сжиженных газовых продуктов в региональные филиалы АО «Худудгазтаъминот» для хозяйственно-бытовых нужд населения и объектов социальной сферы по согласованным графикам. Следует отметить, что запланированная поставка 505,8 тыс. тонн сжиженного газа выполнена, что составляет 100,1% от запланированных 506,3 тыс. тонн (рост на 104,6%).
Председатель Правления сообщил, что определен ряд мероприятий в направлении производства и поставки сжиженного газа потребителям в осенне-зимний сезон 2022-2023 годов, а также определены задачи контроля дежурной работы, организованной в режиме 24/7.
Подчеркнута необходимость постоянного контроля за деятельностью объектов производства сжиженного газа путем сепарации пропан-бутановых смесей из существующего состава природного газа на Мубаракском ГПЗ и своевременного устранения факторов, которые могут оказать негативное влияние на объем производства.
На Мубаракском ГПЗ даны поручения по строительству новых мини-градирен на основе энергосберегающих технологий, реконструкции систем производственных стоков 2-й очереди. Обсуждены вопросы модернизации системы асутп 1-й ступени технологических блоков 16, 17, 18 цеха сероочистки природного газа №4, модернизации системы асутп 2-й ступени технологических блоков 19, 20, 21 цеха сероочистки природного газа №14, аналитически рассмотрен вопрос замены плунжерного насоса, важного для процесса производства цеха №4, на новые современные насосы.
В целях обеспечения выполнения показателей по производству сжиженного газа в прошедшем 2022 году на АО «КМПО» (Россия) проведен капитальный ремонт 2 газотурбинных двигателей НК-16-18СТД дожимно-компрессорной станции Мубарекского ГПЗ.
Проведены работы по техническому обслуживанию и ремонту с привлечением специалистов ОАО «Махсусэнергогаз» и компании «Турбогаз» Украины для стабильной работы существующих турбодетандерных агрегатов в установках.
Председатель правления выразил необходимость безоговорочного выполнения плана по производству сжиженного газа в общей сложности на 328,2 тыс. тонн за сезон, из которых 156,9 тыс. тонн в октябре-декабре 2022 года и 171,3 тыс. тонн в январе-марте 2023 года.
Следует отметить, что в результате ввода новых мощностей годовая мощность завода была доведена до уровня переработки 29,5 млрд кубометров газа. В первую очередь Председатель Правления дал указания по созданию достаточных условий для работников в осенне-зимний период и скорейшему решению связанных с ними проблем.
На сегодняшний день завод перерабатывает 51,8 млн кубометров природного газа в сутки (из них 13,5 млн кубометров принадлежат совместным предприятиям). В результате переработки природного газа образуется 1166 тонн жидких углеводородов (в том числе 860 тонн сжиженного газа) и около 1000 тонн сернистых продуктов.
В целях полного обеспечения потребности в природном газе населения республики и других категорий потребителей заводом в магистральные газопроводы АО «Узтрансгаз» поставляется 47,0 млн кубометров товарного газа (из них 12,4 млн кубометров принадлежат совместным предприятиям) в сутки, а также около 850 тонн сжиженного газа (для бытовых нужд населения) доставляется в АО «Худудгазтаъминот» вагонами и автоцистернами.