«O‘zbekneftgaz»: Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Qashqadaryo viloyati hududida gaz qazib chiqarish borasida amalga oshirilayotgan loyihalar holatini o‘rgandi
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida tabiiy gaz qazib chiqarish, quduqlarini burg‘ilash hamda texnologik ob’yektlarni ishga tushirish borasida olib borilayotgan chora-tadbirlar, ularning samaradorligi hamda tabiiy gazni qayta ishlash qurilmalarini modernizatsiya loyihalari ijrosi holati bo‘yicha o‘rganishlar olib bordi.
Dastlab, Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» Sho‘rtan Bosh Inshootida bo‘lib Amin yordamida gazni oltingugurtdan tozalash qurilmasi 2-navbatida modernizatsiya loyihasi doirasida ishga tushirilgan yangi «Ebara 200x150SPD» nasoslarning ish faoliyati bilan tanishdi.
Suyultirilgan gaz ishlab chiqarishni ko‘paytirish bo‘yicha qurilmalarda rejalashtirilgan ishlar taqdimoti ko‘rib chiqilib, qurilmalarning barqaror ishlashi va gaz sifat ko‘rsatkichlarini ta’minlashga qaratilgan ishlar hisoboti eshitildi.
Gazni oltingugurtdan tozalash qurilmalarini modernizatsiya loyihalari bo‘yicha zarur quvur armaturalari va qismlarini yetkazib berib qurilish-montaj ishlarini jadallashtirish yuzasidan tegishli ko‘rsatmalar berildi.
Shundan so‘ng, Sho‘rtan Bosh inshoatidan Sho‘rtan gaz kimyo majmuasi va «Uzbekistan GTL» zavodlarini uzluksiz xom ashyo gazi bilan ta’minlash loyihasi bo‘yicha yangi qurilayotgan 33 km gaz quvurini ishga tushirish bo‘yicha yakuniy qurilish ishlari ham joyidan o‘rganilib, gaz quvurini joriy yil 1 oktyabr kunigacha ishga tushirish bo‘yicha tegishli departament boshliqlari va boshqarma rahbariyatiga ko‘rsatmalar berildi.
Tabiiy gaz qazib olishni ko‘paytirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan geologo-texnik tadbirlar ijrosi holati «Ishchi guruh» ning boshqarmaga qarashli «Sho‘rtan» kondagi 393-sonli ishlatish qudug‘i hamda uglevodorodlar zaxiralarini o‘stirish dasturi doirasida Sho‘rtan konining terrigen-yura yotqiziqlari istiqbolligini o‘rganish maqsadida 1-sonli qudug‘ida olib borilayotgan burg‘ilash ishlari bilan tanishildi.
O‘rganish davomida tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish maqsadida qo‘shimcha ishlatish quduqlarini burg‘ilash, quduqlarda intensifikatsiya ishlarini olib borishni ko‘paytirish bo‘yicha departament boshliqlari va boshqarma rahbariyatiga topshiriqlar berildi.
Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida joriy 2022 yilning o‘tgan 8 oyi davomida 5 994,5 mln. kub metr tabiiy gaz qazib chiqarilib, reja bajarilishi 100,6%ni, suyuq uglevodorodlar qazib chiqarish 216,4 ming tonna, reja 104,2% bajarildi.
120,1 ming tonna suyultirilgan gaz ishlab chiqarilib, bu rejaning 104,3% ini yoki 5 ming tonna ko‘p mahsulot ishlab chiqarilganini ko‘rsatadi. Ushbu ko‘rsatkichlarga erishish uchun 14 ta quduq burg‘ilashdan ishga tushirildi, 83 ta quduqda mukammal ta’mirlash va intensifikatsiya ishlari amalga oshirildi hamda 6 ta texnologik ob’yektlar ishga tushirildi.
Natijada 190,2 mln. kub m tabiiy gaz, 3,5 ming tn suyuq uglevodorodlar qazib chiqarishga erishildi. O‘rganish davomida burg‘ilash maydonlari va quduqlarni ta’mirlash ishlarida smena asosida ishlayotgan ishchilarning yashash sharoitlari ham ko‘zdan kechirilib mas’ullarga tegishli ko‘rsatmalar berildi.

«Узбекнефтегаз»: Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления изучили состояние реализуемых проектов по добыче газа на территории Кашкадарьинской области
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым провели изучение мероприятий по добыче природного газа, бурению скважин и вводу в эксплуатацию технологических объектов, их эффективности и состояния реализации проектов модернизации установок по переработке природного газа в Шуртанском нефтегазодобывающем управлении.
Первоначально «Рабочая группа» во главе с Председателем Правления побывала на Головном сооружении «Шуртан» и ознакомилась с работой новых насосов марки «Ebara 200х150SPD», запущенных в эксплуатацию в рамках проекта модернизации 2-й очереди установки по очистке газа от серы с помощью Амина.
Рассмотрена презентация плановых работ на установках по увеличению добычи сжиженного газа, а также заслушан отчет о работе, направленной на обеспечение стабильной работы установок и показателей качества газа.
Даны соответствующие указания по ускорению строительно-монтажных работ с поставкой необходимых трубопроводной арматуры и деталей по проектам модернизации установок по очистке газа от серы.
После на месте были изучены завершающие строительные работы по вводу в эксплуатацию строящегося газопровода протяженностью 33 км по проекту обеспечения бесперебойным газовым сырьём Шуртанского газохимического комплекса и завода «Uzbekistan GTL», и руководителям соответствующих департаментов и руководству управления даны указания по вводу газопровода в эксплуатацию до 1 октября текущего года.
«Рабочая группа» ознакомлена с ходом выполнения геолого-технических мероприятий по увеличению добычи природного газа на скважине №393 месторождения «Шуртан», находящемся в ведении управления, а также с буровыми работами на месторождении №1 в рамках программы по увеличению запасов углеводородов с целью изучения перспектив терригенно-юрских отложений месторождения «Шуртан».
В ходе изучения даны поручения руководителям департаментов и руководству управления по бурению дополнительных эксплуатационных скважин, проведению интенсификационных работ на скважинах с целью увеличения добычи природного газа.
В Шуртанском нефтегазодобывающем управлении за 8 месяцев текущего 2022 года добыто 5 994,5 млн кубометров природного газа, выполнение плана составило 100,6%, добыча жидких углеводородов -216,4 тыс. тонн, план выполнен на 104,2%.
Произведено 120,1 тыс. тонн сжиженного газа, что составляет 104,3% от плана или произведено на 5 тыс. тонн больше. Для достижения этих показателей с бурения сданы в эксплуатацию 14 скважин, на 83 скважинах проведены капитальные ремонтные и интенсификационные работы, а также введены в эксплуатацию 6 технологических объектов.
В результате добыто 190,2 млн куб. м природного газа, 3,5 тыс. тонн жидких углеводородов.
В ходе изучения также просмотрены созданные условия для рабочих, работающих в вахтовом режиме на буровых площадках и на ремонтных работах скважин, даны соответствующие указания ответственным лицам.