2025–2027 yillar uchun BMT Turizmning Yevropa bo‘yicha komissiyasi raisligiga O‘zbekiston Respublikasi o‘z nomzodini ilgari surdi. Mazkur nufuzli lavozimga O‘zbekiston tarixda ilk bor o‘z nomzodini ilgari surmoqda. Bu tashabbus mamlakatimizning xalqaro turizm tashkilotlari doirasidagi faolligi va yuksak ishonchga sazovor bo‘layotganining yaqqol ifodasidir.
BMT Turizm Yevropa komissiyasi tarkibiga Yevropa, Markaziy va G‘arbiy Osiyoning 41 ta davlati kiradi. Komissiya Yevropa mintaqasidagi turizm siyosatini shakllantirish, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash hamda barqaror va inklyuziv turizmni rivojlantirishda muhim o‘rin tutadi.
Mazkur komissiyaning 71-yig‘ilishi 2025 yil 4–6 iyun kunlari Ozarbayjon Respublikasining Boku shahrida bo‘lib o‘tadi. Ushbu yig‘ilish davomida 2025–2027 yillarda BMT Turizm Yevropa komissiyasiga rais saylovi o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
O‘zbekistonning mazkur lavozimga nomzodini ilgari surishi — mamlakatimizning turizm sohasidagi izchil islohotlari, mintaqaviy hamkorlikni mustahkamlash borasidagi amaliy qadamlar, shuningdek, barqaror va inklyuziv turizmni rivojlantirishga qo‘shayotgan hissasining e’tirofi sifatida e’tirof etilmoqda.

Республика Узбекистан выдвинула свою кандидатуру на пост председателя Европейской комиссии ООН по туризму на 2025-2027 годы. Впервые в истории Узбекистан выдвигает свою кандидатуру на эту престижную должность. Эта инициатива является ярким свидетельством активности нашей страны и высокого доверия к ней в рамках международных туристических организаций.
В состав Европейской комиссии ООН по туризму входит 41 страна Европы, Центральной и Западной Азии. Комиссия играет важную роль в формировании туристической политики в Европейском регионе, укреплении регионального сотрудничества и развитии устойчивого и инклюзивного туризма.
71-е заседание данной комиссии состоится 4-6 июня 2025 года в городе Баку Азербайджанской Республики. В ходе этого заседания планируется провести выборы председателя Европейской комиссии ООН по туризму на 2025-2027 годы.
Выдвижение Узбекистаном кандидатуры на эту должность рассматривается как признание последовательных реформ страны в сфере туризма, практических шагов по укреплению регионального сотрудничества, а также вклада в развитие устойчивого и инклюзивного туризма.
Заняв эту должность, Узбекистан планирует продвигать новые инициативы, направленные на популяризацию Центральной Азии как единого туристического пространства, развитие трансграничных маршрутов, широкое внедрение цифровых решений, а также усиление регионального диалога в рамках Всемирной туристской организации ООН.