O‘zbekiston oltin-valyuta zaxirasi yana kamaydi
O‘zbekiston Markaziy banki rasmiy saytida 2018-yil 1-iyun holatiga ko‘ra O‘zbekiston oltin-valyuta zaxirasi haqidagi ma’lumotlar e’lon qilindi.
Unga ko‘ra, mamlakatimiz oltin-valyuta zaxirasi bir oy oldingi ko‘rsatkichdan 228,4 million dollarga kamayib, 28,12 milliard dollarni tashkil etmoqda. Ulardan 14 milliard dollari xorijiy valyutadagi aktivlar, 14,12 milliard dollari esa – monetar oltin.
Sof oltin-valyuta zaxiralari 27,02 milliard dollarni tashkil qildi.
«O‘zbekiston Respublikasining Markaziy banki to‘g‘risida»gi qonunga muvofiq, Markaziy bankning asosiy vazifalaridan biri sifatida respublika oltin-valyuta zaxiralarini saqlash va boshqarish belgilangan.
Oltin-valyuta zaxiralarini hisoblash metodikasi Xalqaro valyuta jamg‘armasining standartlari asosida yuritiladi. Oltin-valyuta zaxiralarining tarkibi xorijiy valyuta aktivlari va quyma shaklidagi monetar oltindan iborat.
Oltin-valyuta zaxiralarini samarali boshqarish maqsadida Markaziy bank tomonidan zaxiralarning yalpi va sof qiymatlari hisobi yuritiladi.
Sof oltin-valyuta zaxiralari tijorat banklari va davlat boshqaruvi organlarining (Moliya vazirligi, Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi bundan mustasno) Markaziy bankda ochilgan hisobvaraqlaridagi valyuta mablag‘larini, ya’ni Markaziy bankning ushbu tashkilotlar oldidagi majburiyatlarini hisobga olmaydi.

Золотовалютные резервы Узбекистана снова уменьшились
Центральный банк Узбекистана опубликовал информацию о золотовалютных резервах Узбекистана по состоянию на 1 июня 2018 года.
Согласно информации, золотовалютные резервы страны уменьшились на 228,4 миллион долларов по отношению к прошлому месяцу и составили 28,12 миллиард долларов. Из них 14 миллиардов долларов являются активами в иностранной валюте, а 14,12 миллиардов монетарное золото.
Чистые золотовалютные резервы составили 27,02 миллиард долларов.
В соответствии с Законом «О Центральном банке Республики Узбекистан» одной из основных задач Центрального банка определено хранение и управление официальными золотовалютными резервами республики.
Методика расчета золотовалютных резервов ведется в соответствии со стандартами Международного валютного фонда. Золотовалютные резервы состоят из валютных активов и монетарного золота в слитках.
В целях эффективного управления Центральным банком ведется раздельный учет как валовых, так и чистых золотовалютных резервов.
Чистые золотовалютные резервы не учитывают валютные средства коммерческих банков и органов государственного управления (кроме Министерства финансов, Фонда реконструкции и развития) на счетах в Центральном банке, которые являются обязательствами Центрального банка перед данными организациями.