O‘zbekiston uchun Aqtau dengiz portiga yo‘l ochilmoqda
Qozog‘istonning Aqtau dengiz porti rahbariyati o‘zbekistonlik kompaniyalardan yuk tashish bo‘yicha buyurtmalarni qabul qilishga tayyor ekanligini bildirdi. Bu haqda «Dunyo» AA o‘z muxbiriga tayanib xabar berdi.
Mazkur kelishuvga O‘zbekistonning Aqtau shahridagi bosh konsuli va «Aqtau dengiz savdo porti» boshqaruv raisi Abay Turikpenbayev o‘rtasidagi uchrashuvda erishilgan.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston mahsulotlarini Aqtau porti orqali yaqin va uzoq xorijiy mamlakatlarga yuborish bo‘yicha masalalarni muhokama qilishdi.
Qozog‘istonning Aqtau dengiz porti Kaspiy dengizining sharqiy qirg‘og‘ida bir nechta xalqaro transport yo‘laklari kesishgan nuqtada joylashgan bo‘lib, bu Eron, Turkiya, Rossiya, Ozarbayjon, Turkmaniston yo‘nalishida quruq yuklar, neft va neft mahsulotlari sharqdan g‘arbga, shimoldan janubga va ortga 12 oy davomida tashish imkoniyatini beradi.

Узбекскую продукцию начнут отправлять в зарубежные страны через Актауский морской порт
Руководство Актауского морского порта (Казахстан) выразило готовность в приеме заявок от узбекских компаний для перевозки грузов, сообщает ИА «Дунё».
Данная договоренность достигнута в ходе встречи Генерального консула Узбекистан в городе Актау и Председателем правления АО «НК «Актауский морской торговый порт» Абаем Турикпенбаевым.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы перевозки через порт Актау узбекской продукции в страны ближнего и дальнего зарубежья.
Морской порт Актау (Казахстан) расположен на восточном побережье Каспийского моря в точке пересечения нескольких международных транспортных коридоров, что позволяет обеспечивать перевозку сухих грузов, сырой нефти и нефтепродуктов с востока на запад, с севера на юг и обратно в направлении Ирана, Турции, России, Азербайджана, Туркменистана 12 месяцев в году и 24 часа в сутки.