O‘zbekistonda ilk bor Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tomonidan «Yevro-6» yuqori sifatli dizel yonilg‘isi ishlab chiqarildi — «O‘zbekneftgaz»
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan neft-gaz sanoatidagi ishlar natijadorligi ta’minlash, neft mahsulotlarini diversifikatsiya qilish, iste’molchilarni sifatli neft mahsulotlariga bo‘lgan ehtiyojini qondirish borasida bergan topshiriqlari ijrosi yuzasidan «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida bir qator ishlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan Buxoro neftni qayta ishlash zavodini bosqichma-bosqich modernizatsiya qilish, yuqori sifatli ekologik toza bo‘lgan dizel yonilg‘isi ishlab chiqarish ishlari yo‘lga qo‘yildi hamda qisqa davrda ijobiy natijalarga erishildi.
Zavod mutaxassislari tomonidan gazoylni gidrotozalash qurilmasidagi reaktorning ish tartibi uchun eng yaxshi texnologik variantlarni tanlash yo‘li orqali jarayonni optimallashtirish bo‘yicha ishlar bajarildi. Bu esa o‘z navbatida, yuqori ekologik toifadagi dizel yoqilg‘isi ishlab chiqarishni o‘zlashtirish imkonini berdi.
Shu tarzda, O‘zbekiston tarixida ilk bor Buxoro neftni qayta ishlash zavodi tomonidan «Yevro-6» rusumidagi ekologik toza dizel yonilg‘isini ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi.
O‘z navbatida, O‘zDSt 989:2010 «YeVRO Dizel yoqilg‘isi. Texnik shartlar» talablariga javob beruvchi DT-EVRO-L-III-K5 (EVRO-6) markali dizel yoqilg‘isini seriyali ishlab chiqarish uchun Ts 16472899-044:2021 tashkilotining muvofiqlik sertifikati olindi.
Buxoro neftni qayta ishlash zavodida «Yevro-6» rusumidagi ekologik toza dizel yonilg‘isini ishlab chiqarish muvaffaqiyatli davom ettirilib, 1150 tonna mazkur rusumdagi dizel ishlab chiqarilishga erishildi hamda birja savdolari orqali respublika iste’molchilariga taklif etildi.
Eslatib o‘tamiz, «Yevro-6» rusumidagi dizel yonilg‘isi ichki yonuv dvigatellarini atrof muhitga zararini kamaytirishga qaratilgan bo‘lib, tarkibida politiklik aromatik uglevodorodlar massa miqdori esa 4,0 % dan ko‘p bo‘lmagani holda, oltingugurt massa miqdori 5 mg/kg (ppm)ni tashkil etadi.

«Узбекнефтегаз»: Впервые в Узбекистане на Бухарском НПЗ произведено высококачественное дизельное топливо Евро-6
В целях исполнения поручений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева касательно улучшения эффективности деятельности в нефтегазовой отрасли, диверсификации нефтепродуктов, удовлетворению потребностей потребителей в качественных нефтепродуктах под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева осуществляется ряд мероприятий.
На Бухарском нефтеперерабатывающем заводе проводится ряд эффективных работ по диверсификации производства, улучшению качества продукции, удовлетворению потребностей потребителей в качественных нефтепродуктах, производству конкурентоспособной продукции.
В целях исполнения поставленных задач, обозначенных Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» специалистами Бухарского НПЗ проделана работа по оптимизации процесса путем подбора оптимального технологического режима работы реактора на установке гидроочистки газойля. В свою очередь, это позволило освоить производство дизельного топлива высокого экологического класса.
В результате впервые в истории Узбекистана было запущено производство экологически чистого и высококачественного дизельного топлива классов "Евро-6".
В свою очередь, получен сертификат соответствия на серийное производство дизельного топлива марки ДТ-ЕВРО-Л-III-K5 (ЕВРО-6) в соответствии с требованиями Стандарта организации Ts 16472899-044:2021 "Топливо дизельное ЕВРО. Технические условия".
Бухарский НПЗ успешно продолжает выпуск экологически чистого дизельного топлива Евро-6. Произведено и реализовано на биржевых торгах 1150 тонн данного дизельного топлива потребителям республики.
Напоминаем, дизельное топливо Евро-6 предназначено для снижения воздействия двигателей внутреннего сгорания на окружающую среду, содержит не более 5,0 мг/кг (ppm) массовой доли серы и массовой доли полициклических ароматических углеводородов не более 4,0 %.