«O‘zbekneftgaz»: 10dan ortiq yo‘nalishda Transformatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining «2022 — 2026 yillarga mo‘ljallangan Yangi O‘zbekistonning taraqqiyot strategiyasi to‘g‘risida»gi Farmonida neft-gaz sohasida transformatsiya jarayonlarini jadallashtirish orqali tabiiy gaz ta’minotida ijtimoiy himoya kafolatlarini belgilangan holda bozor mexanizmlarini tatbiq etish vazifasi belgilangan. Jumladan, «O‘zbekneftgaz» AJning tashkiliy-huquqiy tuzilmasini dunyoning yetakchi neft-gaz kompaniyalari standartlariga muvofiqlashtirish, bunda jamiyat tasarrufidagi korxonalarda kooperatsiya va autsorsing xizmatlarini joriy etish nazarda tutilgan.
Ushbu topshiriqlarning ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayevning topshirig‘i bilan aksiyadorlik jamiyatini transformatsiya qilish bo‘yicha tizimli chora-tadbirlar belgilandi. Chora-tadbirlar doirasida aksiyadorlik jamiyatini tarkibiy qayta tashkil etish, operatsion samaradorlikni oshirish, korporativ boshqaruvni takomillashtirish, aksiyalarni birlamchi ommaviy joylashtirish (IPO) vazifalari bajarildi.
Kompaniyada amalga oshirilayotgan islohotlarni tizimli ravishda muvofiqlashtirish maqsadida 2020 yilda Transformatsiya va operatsion samaradorlik departamenti tashkil etildi. Yetakchi konsalting tashkilotlari bilan ko‘plab foydali hamkorliklar yo‘lga qo‘yildi. Bu kompaniyaning joriy biznes-jarayonlarining yetukligini neft-gaz sanoati yetakchilari ko‘rsatkichlari bilan solishtirish, keyingi transformatsiyalarning asosiy yo‘nalishlarini belgilash va izchil takomillashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar ro‘yxatini shakllantirish imkonini berdi.
Natijada, jalb qilingan konsultantlar tomonidan ishonchli, uzluksiz va samarali ishlashni ta’minlash maqsadida yangi yondashuvlar va zamonaviy usullar taklif qilindi.
- Buyuk Britaniyaning «Ernst and Young» konsalting kompaniyasi taklifiga ko‘ra, uskunalardagi nosozliklarni kamaytirish va ta’mirlash xarajatlarini qisqartirish uchun Ishonchlilikni boshqarish xizmatlari tashkil etildi;
- Fransiyaning «Rothschild & So.» kompaniyasi bilan hamkorlikda «O‘zbekneftgaz» AJ aksiyalarini birlamchi ommaviy joylashtirishga (IPO) tayyorgarlik ko‘rish loyihasi amalga oshirilmoqda;
- «IKS Holding» IT kompaniyasi bilan birgalikda Jamiyat biznes-jarayonlarini raqamlashtirish konsepsiyasi va uni amalga oshirish bo‘yicha «yo‘l xaritasi» ishlab chiqildi. Shuningdek, «ESB», «CMMS», «CIMS» va «LMS» kabi tizimlarini joriy etish maqsadida texnik shartlar shakllantirildi;
- Buyuk Britaniyaning «PricewaterhouseCoopers» konsalting kompaniyasi «O‘zbekneftgaz» AJ korporativ boshqaruv tizimini diagnostika qildi va tizimni takomillashtirish yuzasidan takliflar ishlab chiqdi;
- AQShning «The Boston Consulting Group» konsalting kompaniyasi «O‘zbekneftgaz» AJning o‘rta va uzoq muddatli rivojlanish strategiyasi loyihasini ishlab chiqdi va taqdim etdi;
- «White&Case» xalqaro yuridik kompaniyasi IPOga chiqish doirasida Jamiyat duch kelishi mumkin bo‘lgan xavf-xatar va muammolarni aniqlash va har qanday boshqa huquqiy masalalar bo‘yicha xuquqiy ekspertiza – «due diligence» o‘tkazdi;
- Buyuk Britaniyaning «Ernst & Young Advisory» auditor kompaniyasi «O‘zbekneftgaz» AJning buxgalteriya hisobi va moliyaviy hisobotlar sohasini diagnostika qildi va jarayonlarini takomillashtirish yuzasidan takliflar ishlab chiqdi;
- Moliyaviy hisobotning xalqaro standartlari (IFRS)ga muvofiq 2021 yil uchun hamda 2022 yil birinchi yarim yillik hisobotlari tuzildi va xalqaro auditorlik kompaniyalarini jalb qilgan holda mustaqil tashqi auditdan o‘tkazilib, e’lon qilindi;
- «Fitch Ratings» va «S&P Global Ratings» reyting agentliklari tomonidan berilgan («BB-» darajasidagi) uzoq muddatli xalqaro kredit reytinglari yangilandi;
- «O‘zbekneftgaz» AJ markaziy apparati xodimlarining asosiy samaradorlik ko‘rsatkichlarini baholash (KPI) tizimi pilot ravishda joriy qilinib, sinovdan o‘tkazildi.
Boshlangan 2023 yilda ham belgilangan reja asosida, aniq natijalarga yo‘naltirilgan holda Transformatsiya loyihalarini amalga oshirish ishlari davom ettiriladi.
Ma’lumot uchun, «O‘zbekneftgaz» AJ – 50 dan ortiq ixtisoslashtirilgan tashkilotlar, jumladan, 13ta qo‘shma korxona, 10ta uglevodorodlarni qazib olish va qayta ishlash korxonalari, shuningdek, bir qator noishlab chiqarish va ilmiy-texnikaviy bloklarni birlashtirgan zamonaviy ko‘p bosqichli vertikal integratsiyalashgan korxonadir.

АО «Узбекнефтегаз»: В более 10 направлениях реализуются Проекты трансформации
В Указе Президента Республики Узбекистан «О новой стратегии развития Узбекистана на 2022-2026 годы» определена задача внедрения рыночных механизмов с установлением гарантий социальной защиты в поставках природного газа путем ускорения трансформационных процессов в нефтегазовой отрасли. В частности, предусматривается приведение организационно-правовой структуры АО «Узбекнефтегаз» в соответствие со стандартами ведущих мировых нефтегазовых компаний, внедрение кооперативных и аутсорсинговых услуг на предприятиях, находящихся в ведении общества.
В целях обеспечения выполнения этих заданий по поручению Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева намечены системные меры по преобразованию акционерного общества.
В рамках мероприятий были выполнены задачи по структурной реорганизации акционерного общества, повышению операционной эффективности, совершенствованию корпоративного управления, первичному публичному размещению акций (IPO).
С целью системного внедрения и координации проводимых изменений в 2020 году в структуре компании был создан Департамент трансформации и операционной эффективности. Было установлено множество полезных сотрудничеств с ведущими консалтинговыми организациями. Это позволило сравнить зрелость текущих бизнес-процессов компании с показателями лидеров нефтегазовой отрасли, определить основные направления для дальнейшей трансформации и сформировать перечень мероприятий для последовательного совершенствования.
В результате привлеченными консультантами были предложены новые подходы и современные методы для обеспечения надежной, бесперебойной и эффективной работы.
В частности,
• По предложению британской консалтинговой компании «Ernst and Young» созданы Службы по управлению надежностью, целью которых является уменьшение числа отказов оборудований и сокращение затрат на ремонты;
• При координации компании Франции «Rothschild & Сie» идет подготовка к первичному размещению акций (IPO).
• Совместно с IT-компанией «ИКС Холдинг» разработана концепция цифровизации и дорожная карта по ее реализации. А также сформированы технические задания для внедрения систем (ESB, CMMS, CIMS, LMS);
• Консультанты британской компании «PricewaterhouseCoopers» выработали рекомендации по совершенствованию системы корпоративного управления АО «Узбекнефтегаз» - реализуется соответствующая дорожная карта;
• Консалтинговая компания США «The Boston Consulting Group» разработала и предоставила среднесрочную и долгосрочную стратегию развития АО “Узбекнефтегаз»;
• Международная юридическая компания «White&Case» провела юридическую экспертизу документов (due diligence) по выявлению рисков и пробелов, с которыми может столкнуться компания;
• Аудиторская компания «Ernst and Young Advisory» разработала рекомендации по улучшению сферы бухгалтерского учета и финансовой отчетности;
• В соответствии с Международными стандартами финансовой отчетности (МСФО) составлена и опубликована отчетность за 2021 год и первое полугодие 2022 года;
• Обновлены долгосрочные международные кредитные рейтинги рейтинговых агентств «Fitch Ratings» и «S&P Global Ratings» (уровень «BB-»);
• Внедрена и апробирована в пилотном режиме система оценки ключевых показателей эффективности (KPI) работников центрального аппарата АО «Узбекнефтегаз».
В наступившем 2023 году тоже продолжится планомерная реализация проектов трансформации, ориентированных на получение реальных и ощутимых результатов.
Справочно: АО «Узбекнефтегаз» – современная многоуровневая вертикально интегрированная компания, объединяющая свыше 50 профильных организаций, включая 13 совместных предприятий, 10 производств по добыче и переработке углеводородов, а также целый ряд курируемых непромышленных и научных-технических блоков.