«O‘zbekneftgaz»: 8 ta konda geologiya-qidiruv ishlari tugatilib, yakuniy zahiralari hisoblanmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining farmoyishlari asosida «O‘zbekneftgaz» aksiyadorlik jamiyatiga mamlakatimizning Ustyurt, Buxoro-Xiva, Farg‘ona, Hisor va Markaziy Qizilqum regionlarida geologiya-qidiruv ishlarini olib borish uchun neft va gazga doir istiqbolli bir qator konlar va maydonlar ajratilgan.
Mazkur qaror va farmoyishlar bilan «O‘zbekneftgaz» AJ oldiga 2020-2025 yillar mobaynida ushbu konlarda qidiruv bosqichini yakunlash hamda ajratilgan yangi maydonning neftgazlilik istiqbolini baholash orqali belgilangan uglevodorod hom-ashyo zahirasini o‘stirish topshirig‘i qo‘yilgan.
Mazkur topshiriq ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ bo‘yicha uglevodorod xom-ashyo bazasini rivojlantirish va qayta hosil qilish bo‘yicha yillik ishlab chiqilgan Dasturlar asosida geologiya-qidiruv ishlari olib borilmoqda.
Geologiya-qidiruv ishlari yakunlangan konlar natijalari asosida ularning yakuniy zahiralarini baholash ishlari amalga oshiriladi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Geologiya departamenti ma’lumotlariga ko‘ra, aksiyadorlik jamiyati tomonidan 2020-2022 yillar mobaynida yakuniy zahiralarni hisoblash bo‘yicha ishlab chiqilgan chora-tadbirlar asosida uglevodorod va foydali qazilmalar zahiralari bo‘yicha quyidagi konlar Davlat zahiralari komissiyasida tasdiqlandi.
• 2020 yilda «Chakkaqum-Shimoliy Suzma», «Murodtepa-Atamurod» konlari.
• 2021 yilda «Do‘ltatepa», «Marvarid», «Janubiy Kulbeshkak», «Uchtepa» konlari.
• 2022 yilda «To‘maris», «Arslon», «Sho‘rtak» konlari.
2023 yilda ham ushbu Dastur ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan chora-tadbirlar ishlab chiqilgan. Unga ko‘ra «Yormoq», «Andakli», «Shorqum», «O‘rtaqum», «Ijobat», «O‘rtabuloq» (ter.yura), «Chaqar» va «Tarnasoy» kabi konlarning yakuniy zahiralarni hisoblash belgilab olingan.

«Узбекнефтегаз»: На 8 месторождениях ликвидированы геологоразведочные работы, рассчитаны окончательные запасы
На основании распоряжений Кабинета Министров Республики Узбекистан акционерному обществу «Узбекнефтегаз» выделено ряд перспективных месторождений и площадей для проведения геологоразведочных работ на нефть и газ в Устюртском, Бухаро-Хивинском, Ферганском, Гиссарском и Центрально-Кызылкумском районах республики.
Настоящими постановлениями и распоряжениями перед АО «Узбекнефтегаз» поставлена задача в течение 2020-2025 годов завершить разведочный этап на данных месторождениях и нарастить установленные запасы углеводородного сырья путем оценки перспектив нефтегазоносности выделенного нового участка.
В целях обеспечения выполнения данных поручений в АО «Узбекнефтегаз» проводятся геологоразведочные работы на основе разработанных годовых программ по развитию и воспроизводству углеводородной сырьевой базы.
По результатам геологоразведочных работ проводится оценка окончательных запасов месторождений.
По данным департамента геологии АО «Узбекнефтегаз», на основе мер, разработанных акционерным обществом по расчету конечных запасов на период 2020-2022 гг., следующие месторождения по запасам углеводородов и полезных ископаемых утверждены Государственной резервной комиссией.
– в 2020 году – месторождения «Чаккакум-Шиолий Сузма», «Муродтепа-Атамурод».
– в 2021 году – месторождения «Дултатепа», «Марварид», «Жанубий Кульбешкак», «Учтепа».
– в 2022 году – месторождения «Тумарис», «Арслан», «Шуртак».
В 2023 году АО «Узбекнефтегаз» разработало меры для обеспечения реализации этой программы. В соответствии с ним определен расчет окончательных запасов месторождений «Ёрмок», «Андакли», «Шоркум», «Уртакум», «Ижобат», «Уртабулок» (тер. юра), «Чакар» и «Тарнасой».