O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 3 fevraldagi PF–6155 sonli Farmoni va Vazirlar Mahkamasining 2021 yil 3 noyabrdagi 668-son Qaroriga muvofiq amalga oshirilayotgan transformatsiya jarayonlarini davom ettirish hamda moliyalashtirish manbalarini diversifikatsiya qilish maqsadida Moliya vazirligi ko‘magida «O‘zbekneftgaz» AJ o‘z tarixida ilk bor London fond birjasida RegS/144A formatida 7 yil muddatlik 700,0 million AQSh dollari miqdoridagi yevroobligatsiyalarini muvaffaqiyatli joylashtirdi.
Bu, o‘z navbatida, Jamiyatning transformatsiya va dunyodagi eng yaxshi biznes-amaliyotlarni joriy etish bo‘yicha tizimli ishlarning natijasi hisoblanadi, jumladan:
– Ernst&Young (Buyuk Britaniya) xalqaro auditorlik kompaniyasi tomonidan jamiyatning 2017–2020 yillar va 2021 yilning 1- yarim yilligi uchun jamiyatning MHXSga asosan konsolidatsiyalashgan moliyaviy xisobotlari auditi o‘tkazildi;
– «Fitch Ratings» va «S&P» xalqaro reyting agentliklari tomonidan (BB– /barqaror) darajasidagi korporativ reyting va emissiyasiga reyting berildi;
– obligatsiyalarni chiqarish uchun «CITI Group», «JP Morgan» (AQSh), «Mitsubishi UFG» (Yaponiya) va «Gazprombank» AJ (RF) kabi tashkilotchi banklar jalb qilindi;
– barcha turdagi yuridik ekspertizalar (auditorlik, moliyaviy, boshqaruv) o‘tkazildi.
Yuqoridagi tadbirlarni amalga oshirish natijasida xalqaro obligatsiyalarni chiqarish doirasida joriy yilning 5 va 8 noyabr kunlari o‘tkazilgan roadshow davomida potensial investorlarga Jamiyat faoliyati xaqida taqdimot o‘tkazildi.
Shu bilan birga, Roadshow davomida AQSh, Yevropa, Rossiya Federatsiyasi va Osiyo mamlakatlaridan 35 dan ortiq institutsional investorlar bilan telekonferensiya (Global Investor Call) va yirik xalqaro 28 ta investorlar bilan individual uchrashuvlar o‘tkazishga erishildi.
Olib borilgan marketing o‘rganishlar natijasida 9 noyabr holatiga tashkilotchi banklar (Bank GPB International S.A., Citigroup Global Markets Limited, J.P. Morgan Securities plc. va MUFG Securities EMEA plc) tomonidan Jamiyatning yevroobligatsiyalarining boshlang‘ich foiz stavkasi 5,00% miqdorida belgilandi.
Natijada jami 1,9 milliard AQSh dollari (tashkilotchi banklar buyurtmanomalarisiz – 1,7 milliard AQSh dolllari) miqdoridagi buyurtmanomalar kelib tushdi va ishtirokchilarning sifat va miqdori tahlili natijasiga ko‘ra yakuniy foiz stavkasi 4,75%gacha tushirildi.
Jamiyatning xalqaro obligatsiyalari Buyuk Britaniya, AQSh, Germaniya, Yevropa xamda Osiyo mamlakatlaridan qatnashgan 120 dan ortiq investorlar orasida taqsimlandi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi jamoaning bir necha kunlik tinimsiz mehnati o‘z natijasini berdi.

Указом Президента Республики Узбекистан от 3 февраля 2021 года № УП–6155 и постановлением Кабинета Министров № 668 от 3 ноября 2021 года в целях продолжения осуществляемых трансформационных процессов и диверсификации источников внешнего финансирования акционерное общество при содействии Министерство финансов АО «Узбекнефтегаз» впервые в своей истории успешно разместило на Лондонской фондовой бирже еврооблигации в формате RegS/144A на сумму 700,0 млн. долларов США сроком на 7 лет.
Это, в свою очередь, является результатом системной работы Общества по трансформации и внедрению лучших бизнес-практик в мире, в том числе:
– Международная аудиторская компания «Ernst&Young» (Великобритания) провела аудит консолидированной финансовой отчетности Общества по МСФО за 2017-2020 годы и 1 полугодие 2021 года.
– Международные рейтинговые агентства «Fitch Ratings» и «S&P Global Ratings» присвоили корпоративный рейтинг и  рейтинг эмиссии на уровне «BB-» с прогнозом «стабильный».
– Для выпуска облигаций были привлечены банки-организаторы «CITI Group», «JP Morgan (США)», «Mitsubishi UFG» (Япония) и АО «Газпромбанк» (РФ).
– Проведены все виды юридических экспертиз (аудиторская, финансовая, управленческая).
В результате реализации вышеуказанных мероприятий в рамках выпуска международных облигаций 5 и 8 ноября текущего года в ходе Roadshow состоялась презентация деятельности Общества для потенциальных инвесторов.
В то же время в ходе Roadshow удалось провести телеконференцию (Global Investor Call) с более чем 35 институциональными инвесторами из США, Европы, Российской Федерации и Азии и провести индивидуальные встречи с 28 крупными международными инвесторами.
В результате проведенных маркетинговых исследований, по состоянию на 9 ноября банки-организаторы («Bank GPB International S.A.», «Citigroup Global Markets Limited», «J.P. Morgan Securities plc». и «MUFG Securities EMEA plc») была установлена начальная процентная ставка по еврооблигациям компании в размере 5,00%.
В результате поступили заявки на общую сумму 1,9 млрд долларов США (без заявок банков-организаторов - 1,7 млрд долларов США), а по результатам качества и количество анализа участников итоговая процентная ставка снижена до 4,75%.
Международные облигации общества распределены между более чем 120 инвесторами из Великобритании, США, Германии, стран Европейской Азии.
Безупречный труд команды во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым дали свои результаты.
В процессе размещения международных облигаций Общества также приняли участие представители общественности, журналисты, блогеры.