«O‘zbekneftgaz»: Buxoro neftni qayta ishlash zavodiga qarashli neft mahsulotlarini yuklaydigan va yetkazib berishni ta’minlaydigan estakada ish boshladi
2022-yil 18-noyabr kuni Buxoro viloyati Qoravulbozor tumanida nafaqat Buxoro viloyati, balki mamlakatimizning boshqa hududlari uchun ham neft mahsulotlari yetkazib berishni ta’minlaydigan neftni yuklash estakadasi (NYuE) ishga boshladi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev, Boshqaruv raisi o‘rinbosarlari, zavod va korxona rahbarlari, neft-gaz sanoati ixtisoslashgan bo‘limlari va boshqa pudratchi tashkilotlar rahbarlari ochilish tadbirida ishtirok etishdi.
Ushbu loyihaning ishga tushirilishi zavodga uning tayyor mahsulotlarini nafaqat Buxoro viloyatida, balki mamlakatimizning boshqa hududlarida ham sotish imkoniyatlarini kengaytirdi.
Bundan tashqari eng asosiysi yangi ish o‘rinlari yaratildi, istemolchilarga neft mahsulotlarini nafaqat vagon sisternalarda, balki birja savdolari orqali kichik lotlarda maxsus avtotsisternalarda iste’molchilarga yetkazib berish, avtobenzin, dizel yoqilg‘isi, yuqori sifatli brend neft mahsulotlarini saqlash sig‘imlari paydo bo‘ldi. Shuningdek, mas’ul saqlash hamda temir yo‘l xarajatlari kamayishi hisobiga mashulot tannarxi arzonlashishiga erishiladi, kamomad va mahsulot sifati buzilishi hamda talon-torojliklar oldini olinadi.
«O‘zbekneftgaz» AJ ko‘magida yirik texnik resurslarni jalb qilgan holda keng ko‘lamli qurilish ishlari olib borildi. Ushbu ob’yektni rekonstruksiya qilish ikki yil avval Buxoro neftni qayta ishlash zavodining neft mahsulotlari bilan ta’minlash bo‘yicha majburiyatlarini bajarish doirasida boshlangan edi.
Ushbu loyihaning amalga oshirilishida «O‘zlitineftgaz» AJ Bosh loyihalovchi, «Muborakneftgazmontaj» AJ Bosh pudratchi va «Neftegazmontaj» MChJ ishtirok etishdi.
«O‘zbekneftgaz» AJ korxonalari va Buxoro neftni qayta ishlash zavodining bo‘linmalari ham jalb qilindi. Aynan ularning yaxshi muvofiqlashtirilgan ishlari tufayli ob’yekt qurilishi muvaffaqiyatli yakunlandi.
Neftni yuklash estakadasi eng qisqa vaqt ichida rekonstruksiya qilindi. Ushbu inshoot qurilishiga tayyorgarlik ko‘rish uchun juda ko‘p mashaqqatli ishlar qilindi. Bugungi kunda neftni yuklash estakadasi temir yo‘lga kirish yo‘llari, quyish-to‘kish estakadasi, elektron temir yo‘l tarozilari, nasos stansiyasi va o‘t o‘chirish stansiyasi, zamonaviy jihozlangan qozonxona va boshqa yordamchi inshootlarni o‘z ichiga olgan inshootlar majmuasidir.
«Bunday loyihalarni amalga oshirish neft va gaz sanoatini rivojlantirish uchun yuqori iqtisodiy va strategik ahamiyatga ega. Ishonchim komilki, har biringizning faol mehnatingiz davlat sanoatining barqaror rivojlanishi uchun yangi yutuqlar bilan ko‘payaveradi», - deya ta’kidladi "O‘zbekneftgaz" AJ Boshqaruvi raisi.
Ushbu majmua umumiy maydoni 15,75 gektar bo‘lgan neftni yuklash estakadasi xom ashyoni qabul qilish, saqlash va tayyor mahsulotlarni jo‘natish uchun mo‘ljallangan bo‘lib, bu yerda sisternalar va avtotsisternalarni quyish yoki to‘kish bo‘yicha operatsiyalar amalga oshirilishi ham mumkin.
Neft mahsulotlari yetkazib berishni ta’minlaydigan neftni yuklash estakadasini rekonstruksiya qilish loyihasini amalga oshirishda fidoyilik ko‘rsatgan 100 dan ortiq ishchi va xodimlar tantanali ochilish marosimida esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandilar.
Eslatib o‘tamiz, majmuani qabul qilish va rekonstruksiya qilish O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2020 yilning 4 iyulidagi 18-06-06/1-1024-sonli bayonnomasiga muvofiq amalga oshirildi.

«Узбекнефтегаз»: Введена в эксплуатацию нефтеналивная эстакада, относящаяся Бухарскому нефтеперерабатывающему заводу, обеспечивающая погрузку и доставку нефтепродуктов
18 ноября 2022 года в Караулбазарском районе Бухарской области введена в эксплуатацию нефтеналивная эстакада (ННЭ), которая обеспечит поставку нефтепродуктов не только в Бухарской области, но и для других регионов страны.
В мероприятии приняли участие Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев, заместители Председателя Правления, руководители заводов и предприятий, руководители специализированных подразделений нефтегазовой промышленности и других подрядных организаций.
Запуск данного проекта позволит заводу расширить возможности реализации готовой продукции предприятия не только по Бухарской области, но и для других регионов страны.
Кроме того, главное - созданы новые рабочие места, появилась возможность поставлять нефтепродукты потребителям не только в вагон-цистернах, но и отправлять продукцию спецавтотранспортом, приобретённую малыми лотами, на биржевых торгах, а также хранение автомобильного бензина, дизельного топлива и высококачественной брендовой продукции.
Также за счет ответственного хранения и сокращения железнодорожных расходов будет снижена цена товара, предотвращены недопоставки и ухудшение качества продукции, а также их хищение.
При поддержке АО «Узбекнефтегаз» велась полномасштабная строительная работа с привлечением больших технических ресурсов. Реконструкция данного объекта началось два года назад в рамках выполнения обязательств Бухарского НПЗ по обеспечению нефтепродуктами.
В реализации данного проекта принимали участие Генеральный проектировщик АО «УзЛИТИнефтегаз», Генеральный подрядчик АО «Мубарекнефтегазмонтаж» и ООО «Нефтегазмонтаж». А также были привлечены предприятия АО «Узбекнефтегаз» и подразделения Бухарского НПЗ. Именно благодаря их слаженной работе строительство объекта было успешно завершено.
Нефтезагрузочная эстакада была реконструирована в самые кратчайшие сроки. Проделана большая кропотливая работа по подготовке строительства данного объекта. Сегодня нефтезагрузочная эстакада представляет собой комплекс сооружений, включающих железнодорожные подъездные пути, сливо-наливную эстакаду, электронные железнодорожные весы, насосную станцию и станцию пожаротушения, современно оборудованную котельную и другие вспомогательные объекты.
«Реализация таких проектов имеет высокое экономическое и стратегическое значение для развития нефтегазовой отрасли. Уверен, что активный труд каждого из вас приумножится новыми достижениями на благо стабильного развития промышленности государства», - подчеркнул Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз».
Нефтезагрузочная эстакада, общей площадью территории 15,75 га, предназначена для приема, хранения сырья и отгрузки готовой продукции. Одновременно здесь могут осуществляться операции по сливу или наливу цистерн и автоцистерн.
Более 100 рабочих и служащих, проявивших самоотверженность при реализации проекта реконструкции НЗЭ, были награждены памятными подарками.
Необходимо отметить, приём и реконструкция объекта осуществлялась во исполнении протокола Кабинета министров Республики Узбекистан №18-06-06/1-1024 от 4 июня 2020 года.