«O‘zbekneftgaz»: Buxoro viloyatidagi ijtimoiy-infratuzilmaviy sharoitni rivojlantirishga qaratilgan loyihalar holati o‘rganildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Buxoro viloyatida amaliy tashrif bilan bo‘lib, viloyat taraqqiyoti va aholi hayoti bilan tanishganda rahbarlarga hududning ijtimoiy-infratuzilmaviy sharoitini rivojlantirish, aholi uchun qulay yashash sharoitlarini yaratish bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan edi.
Ushbu topshiriqlarning ijrosini ta’minlash maqsadida «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan Buxoro viloyati hokimligi bilan hamkorlikda Olot va Jondor tumanlarida aholiga qulay sharoitlar yaratish borasida qator loyihalar amalga oshirilmokda.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev va Buxoro viloyati hokimi Botir Zaripov ana shu loyihalar holati bilan yaqindan tanishib, qurilish ishlari holatini o‘rganishdi.
Ushbu loyihalar doirasida Jondor tumanida 150 o‘rinli bolalar bog‘chasi va sport majmuasi barpo etilmoqda. Ushbu ob’yektlarni «Navro‘z» bayrami arafasida foydalanishga topshirilishi rejalashtirilgan.
Maktabgacha ta’lim muassasasidagi ingliz, fransuz va rus tillarini o‘rgatishga mo‘ljallangan xonalar, sport mashg‘ulotlari, turli to‘garaklar olib boriladigan zallardagi yaratilgan sharoitlarni o‘rganib chiqishdi.
Shuningdek, loyihalarning keyingi bosqichlarida amalga oshiriladigan ishlarni ham rejalashtirib olishdi. Qurilish bo‘yicha mas’ullarga tegishli topshiriqlar hamda bajarilishi lozim bo‘lgan vazifalar belgilab berildi.
Ayni paytda qurilish jarayonlari jadal sur’atlarda olib borilayotgan sportning 17 turiga mo‘ljallangan barcha sharoitlarga ega majmuada kelgusida Respublikamiz bayrog‘ini yuqori cho‘qqilarga ko‘taruvchi chempionlar yetib chiqishiga ishonch bildirishdi.
Bu maskanlarda bolalar uchun sharoitlar yaratish bilan bir qatorda, malakali murabbiy va tarbiyachilar bilan ta’minlashga ham asosiy e’tiborni qaratish lozimligini qayd etishdi. Buning uchun muassasaga tarbiyachilarni ishga qabul qilish konkurs asosida yo‘lga qo‘yilishi ta’kidlandi hamda ularning erishgan yutuqlariga qarab rag‘batlantirish choralarini ham ko‘rish zarurligi aytib o‘tildi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi va viloyat hokimi boshchiligidagi mutasaddilar tuman aholisi yashash sharoitlarini o‘rganish maqsadida «Nurafshon» MFY aholi punktlarini va muassasalarini ham borib ko‘rishdi.
O‘rganishlar natijasida aholining talab va istaklari bilan hududdagi eski tibbiy xizmat ko‘rsatish binosini zamonaviy talablar asosida kapital ta’mirlanadigan, «Said ota», «Gulum ota» qabristonlarini o‘rab turuvchi eski nuragan devorlari qayta qurib beriladigan bo‘ldi.
Bundan tashqari, «Chandir» qishlog‘idagi yoshlar va o‘smirlar uchun ochiq mini futbol o‘yingohini barpo etish, shu hududdagi maktab va bolalar bog‘chasi hududidan oqib o‘tuvchi ariqning 460 metr qismi, sport majmuasidan tibbiyot maskanigacha bo‘lgan 204 metr qismlarini betonlash hamda 2 ta avtobekat qurish ishlarini amalga oshirish rejalashtirib olindi.

«Узбекнефтегаз»: Изучено состояние проектов, направленные на развитие социально–инфраструктурных условий в Бухарской области
В январе прошлого года Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, посетив с рабочим визитом Бухарскую область и ознакомившись с развитием области и жизнью населения, дал руководителям указания по развитию социально–инфраструктурных условий региона, созданию благоприятных условий для жизни населения.
В целях обеспечения исполнения данных поручений со стороны АО «Узбекнефтегаз» совместно с хокимиятом Бухарской области реализуется ряд проектов по созданию благоприятных условий для населения в Алатском и Жондорском районах.
Председатель правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев и хоким Бухарской области Ботир Зарипов ознакомились с ходом реализации этих проектов и изучили состояние строительства.
В рамках этих проектов в Жондорском районе строится детский сад на 150 мест и спортивный комплекс. Сдача этих объектов планируется в канун весеннего праздника «Навруз».
Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев и хоким Бухарской области Ботир Зарипов ознакомились с ходом работ на строительных объектах.
Изучены созданные условия в помещениях для обучения английскому, французскому и русскому языкам в дошкольном образовательном учреждении, в залах, где проводятся спортивные занятия, различные кружки.
Руководители также запланировали работу, которую предстоит выполнить на следующих этапах проектов. Ответственным лицам по строительству даны соответствующие поручения и задачи, которые необходимо выполнить.
Они выразили уверенность в том, что в комплексе со всеми условиями для 17 видов спорта, где в настоящее время интенсивно ведутся строительные процессы, в будущем будут чемпионы, которые поднимут флаг нашей республики на самые высокие вершины.
Отмечено, что наряду с созданием условий для детей в этих учреждениях необходимо уделить основное внимание обеспечению квалифицированными тренерами и воспитателями.
С этой целью, набор педагогов в учреждение будет организован на конкурсной основе, и необходимо принять меры по их поощрению на основе их достижений.
Ответственные лица во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» и хокимом области также посетили населенные пункты и учреждения МСГ «Нурафшон» с целью изучения условий жизни населения района.
По просьбам населения на территории будет произведен капитальный ремонт старого здания медицинского обслуживания на основе современных требований, заново возведены старые стены, кладбища «Саид ота» и «Гулумота».
Кроме того, запланировано строительство открытого мини-футбольного поля для молодежи и юношества в кишлаке «Чандыр», бетонирование 460 метров части арыка, протекающей по территории школы и детского сада, 204 метров части от спорткомплекса до медицинского учреждения, а также строительство 2-х автобусных остановок.