«O‘zbekneftgaz»: Dekabr oyida umumiy gaz zaxirasi 6,7 mlrd kub metrdan ko‘p bo‘lgan ikkita yangi kon ochildi
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan O‘zbekiston Respublikasi aholisi va iqtisodiyot tarmoqlarini tabiiy gaz bilan ta’minlash maqsadida bir qator samarali chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Buxoro viloyati hududida «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligida amalga oshirilgan neft va gaz geologiya-qidiruv ishlari doirasida joriy yilning dekabr oyida 2 ta yangi – «Moyquduq» va «Yangi Tegirmon» gazkondensat konlari ochildi.
Ushbu konlar «O‘zbekneftgaz» AJ va Davlat geologiya qo‘mitasi mutaxassislari hamkorligida olib borilgan kompleks chora-tadbirlarni muvaffaqiyatli amalga oshirish natijasida aniqlandi.
Mukammal tahlillarga tayangan holda «Moyquduq» va «Yangi Tegirmon» konlarida dastlabki 1-sonli quduqlar qisqa muddatlarda mos ravishda 2670 va 2140 metr chuqurlikgacha muvaffaqiyatli burg‘ilab tugatildi.
Quduqlardagi istiqbolli qatlamlarning tabiiy gazga mahsuldorligini baholash maqsadida bajarilgan sinov-o‘zlashtirish ishlar natijasida ularning har biridan kunlik 150-125 ming kub metr miqdorida tabiiy gaz mahsuloti olinib, «Yangi Tegirmon» va «Moyquduq» yangi gazkondensat konlarining ochilishiga erishildi.
Hisob-kitoblarga ko‘ra, «Moyquduq» va «Yangi Tegirmon» konlarida mos ravishda 1,7 va 5,0 mlrd kub metrdan ortiq tabiiy gaz hamda umumiy 150 ming tonnadan ortiq gaz kondensati xom ashyosi zahiralari mavjudligi bashorat qilinmoqda.
Hozirda «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan tabiiy gaz qazib chiqarishni oshirishni ta’minlash maqsadida ushbu konlarda navbatdagi 2-sonli quduqlarni burg‘ilash uchun tayyorgarlik ishlari olib borilmoqda.
«O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan yuqoridagi tadbirlarni samarali bajarish orqali O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Oliy Majlis va O‘zbekiston xalqiga Murojaatnomasida Respublikada geologiya sohasini rivojlantirish va uning barcha bo‘g‘inlarida islohotlarni olib borish, shuningdek bu boradagi kelgusi 10 yillik dasturni ishlab chiqish va amalga oshirish hamda 6 ming metrdan ortiq chuqurliklarda yangi gaz konlarini topish kabi maqsadli vazifalarning ijrosini ta’minlash maqsad qilingan.

«Узбекнефтегаз»: В декабре открыты два новых месторождения с общим запасом газа более 6,7 млрд. кубометров
В АО «Узбекнефтегаз» реализуется ряд эффективных мер в целях обеспечения населения и отраслей экономики Республики Узбекистан природным газом.
Под руководством Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева в рамках геологоразведочных работ на нефть и газ, проводимых на территории Бухарской области, в декабре текущего года открыты 2 новых газоконденсатных месторождения —«Мойкудук» и «Янги Тегирмон».
Эти месторождения были выявлены в результате успешной реализации комплексных мероприятий, проведенных совместно специалистами АО «Узбекнефтегаз» и Государственного геологического комитета.
На основании детального анализа, в короткие сроки успешно пробурены первые скважины №1 глубиной 2670 и 2140 метров на месторождениях «Мойкудук» и «Янги Тегирмон».
В результате испытательно-эксплуатационных работ, проведенных с целью оценки продуктивности перспективных пластов скважин на природный газ, с каждого из них ежедневно добывается 150-125 тыс. кубометров природного газа.
Согласно расчетам, на месторождениях «Мойкудук» и «Янги Тегирмон» прогнозируются запасы более 1,7 и 5,0 млрд кубометров природного газа и более 150 тыс. тонн газоконденсатного сырья.
В настоящее время в целях обеспечения увеличения добычи природного газа со стороны АО «Узбекнефтегаз» ведутся подготовительные работы по бурению очередных скважин №2 на этих месторождениях.
В Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису и народу Узбекистана предусматрена реализация таких целевых задач, как развитие геологии в республике и проведение реформ во всех ее звеньях, для реализации этих задач планируется разработка и реализация программы на ближайшие 10 лет, поиск новых месторождений газа на глубине более 6 тысяч метров, путем эффективного выполнения со стороны АО «Узбекнефтегаз» вышеуказанных мероприятий.