2022-yilning 23-sentyabr kuni «Fitch Rating» xalqaro reyting agentligi «O‘zbekneftgaz» AJ kredit reytingi bo‘yicha o‘zining navbatdagi hisobotini e’lon qildi. Hisobotga ko‘ra, «O‘zbekneftgaz» AJ kredit reytingining bahosi BB- (barqaror) darajada tasdiqlandi.
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev tashabbusi bilan 2021-yilning fevral oyida jamiyatning xalqaro kredit reytinglarini olish bo‘yicha tizimli ishlar boshlangan va buning natijasida o‘tgan yilning sentyabr-oktyabr oylarida xalqaro reyting agentliklaridan reytinglar olingan edi.
«O‘zbekneftgaz» AJ kredit reytingi tasdiqlanishi munosabati bilan e’lon qilingan hisobotida «Fitch Ratings» agentligi «O‘zbekneftgaz» AJning davlat bilan mustahkam aloqalarini uning reytingini baholashning asosiy omillari sifatida ta’kidlagan.
Shu o‘rinda eslatib o‘tish joizki, 2022-yilning 1-aprelida «Fitch Ratings» agentligi O‘zbekiston Respublikasining uzoq muddatli kredit reytingini «barqaror» bashorati bilan «BB-» darajasida saqlanib qolganini tasdiqlagan edi.
Aytish kerakki, «O‘zbekneftgaz» AJ O‘zbekiston Respublikasidan suveren darajada xalqaro kredit reytingini olgan va saqlab kelayotgan birinchi kompaniya hisoblanadi.
Ma’lumot uchun: «Fitch Ratings» - amerikalik korporatsiya, asosan reyting agentligi sifatida tanilgan. Xalqaro reyting agentliklarining «Katta uchlik» deb atalmish birligidan o‘rin olgan. Jahon kredit bozorlarini mustaqil va istiqbolli kredit reytinglari, tushunchalari va ma’lumotlari bilan ta’minlashga ixtisoslashgan.
Kredit reytingi - bu risk omillarini baholash asosida qarz oluvchining umumiy kredit to‘loviga layoqati yoki muayyan qarz majburiyatlari bo‘yicha qarz oluvchining kredit to‘loviga layoqatliligi haqidagi reyting agentligining fikri.
«BB-» darajasi kredit xavflari mavjud bo‘lishi mumkin ekani, biroq kompaniya investorlar va kreditorlar oldidagi moliyaviy majburiyatlarini bajara olishini bildiradi.

«Узбекнефтегаз»: Агентство «Fitch Ratings» подтвердило международный кредитный рейтинг на уровне «BB-»
23 сентября 2022 года агентство «Fitch Ratings» подтвердило международный кредитный рейтинг АО «Узбекнефтегаз» на уровне «BB-» с прогнозом «стабильный».
Планомерная работа по получению международных кредитных рейтингов АО «Узбекнефтегаз» была начата в феврале 2021 года по инициативе Председателя Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддина Абдуллаева и в результате в сентябре-октябре месяцах прошлого года были получены рейтинги от международных рейтинговых агентств.
В пресс-релизе, опубликованном по случаю подтверждения кредитного рейтинга АО «Узбекнефтегаз», агентство «Fitch Ratings» в качестве ключевых факторов своей рейтинговой оценки указало прочные связи АО «Узбекнефтегаз» с государством.
Следует отметить, что 1 апреля 2022 года со стороны «Fitch Ratings» было подтверждено сохранение долгосрочного кредитного рейтинга Республики Узбекистан на уровне «BB-» с прогнозом «стабильный».
Необходимо упомянуть, что АО «Узбекнефтегаз» является первой компанией из Республики Узбекистан, получившей и поддерживающей международный кредитный рейтинг на уровне суверенного.
Справочно: «Fitch Ratings» — американская корпорация, известная в основном как рейтинговое агентство. Входит в так называемую «Большую тройку» международных рейтинговых агентств. Специализируется на предоставлении мировым кредитным рынкам независимых и ориентированных на перспективу оценок кредитоспособности, аналитических исследований и данных.
Кредитный рейтинг – это мнение рейтингового агентства относительно общей кредитоспособности заемщика или кредитоспособности заемщика в отношении конкретных долговых обязательств, основанное на оценке факторов риска.
Уровень «BB-» означает, что существует возможность развития кредитных рисков, однако компания может выполнить свои финансовые обязательства перед инвесторами и кредиторами. При этом компания является инвестиционной.