«O‘zbekneftgaz»: Gazlida huquqni muhofaza qilish organlari bilan birgalikda korrupsiyaga qarshi kurash va yo‘l qo‘yilgan xato-kamchiliklar, uning oldini olish bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazildi (foto)
«O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev, Buxoro viloyati prokurorining birinchi o‘rinbosari Bektosh Soyipov, Gazli shahar hokimi Sherali Po‘lotov, Milliy gvardiya qo‘riqlash boshqarmasi boshlig‘i birinchi o‘rinbosari podpolkovnik Shermat Shodiyev, Romitan tumani prokurori Farrux Atoyev, Boshqaruv raisi o‘rinbosarlari, Departament va bo‘lim boshliqlari, Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi rahbarlari hamda mehnat jamoasi vakillari ishtirok etishdi.
Yig‘ilish avvalida, Gazli regionida uglevodorodlarni qazib chiqarish va geologiya-qidiruv ishlari uchun belgilangan prognoz ko‘rsatkichlarni bajarishga qaratilgan geologo–texnik tadbirlarni amalga oshirilishi holati tahlil qilindi. Bir necha yillardan buyon e’tiborsiz qolgan Boshqarma uchun yetarli sharoitlar yaratib berilgani, to‘liq moliyaviy ta’minlanayotganiga qaramay ishlar hanuz belgilangan darajada emasligi tanqid qilindi.
Boshqaruv raisi bir necha bor Boshqarma faoliyati o‘rganilib, korrupsiyani oldina olish bo‘yicha komplayens nazorat qilinayotgan bo‘lsa-da, o‘g‘irlik va talon-taroj qilishga urinayotgan ishchi-xodimlar borligi achinarli ahvol ekanligini ta’kidladi.
Jumladan, Gazli zavodida yillik quvvati 5,0 mlrd kub metr tabiiy gaz bosimini oshirib berishga mo‘ljallangan Uchqir siquv kompressor stansiyasi, Gazni oltingugurtdan tozalash qurilmasining 6-tarmog‘i, yangi qozonxona, Gazni quritish qurilmasi hamda Gazdan propan-butan aralashmasini ajratib olish qurilmasi foydalanishga topshirilib, «Uchqir» gazni oltingugurtdan tozalash majmuasi «Gazli» gazni qayta ishlash zavodi deb nomlangani, yangi ishchi o‘rni yaratilib mahalliy aholini qo‘llab-quvvatlash birinchi o‘rindagi vazifa etib belgilandi.
Afsuski, Boshqarmadagi mas’ul rahbar xodimlarning va mutaxassislarning e’tiborsizligi sababli talon tarojliklar va kamchiliklarga yo‘l qo‘yilmoqda.
– Eng achinarlisi, intizomning bo‘shashtirib yuborilganligi natijasida 2021 yil mobaynida baxtsiz hodisalar ro‘y bergan bo‘lib, albatta bu haqda gapirish Rahbar sifatida menga juda og‘riqli – deb avtohalokatda halok bo‘lgan ishchi-xodim va u bilan bog‘liq holatni yodga oldi.
Bundan tashqari, Avtotransport sexida ehtiyot qismlar haqiqatda o‘rnatib berilmaganligi, hujjatlarga soxta ma’lumot kiritilgani, Sexda saqlanayotgan NIVA va UAZ rusumli avtotransport vositalarining dvigatel hamda asosiy ehtiyot qismlari o‘g‘irlanib, jiddiy talofot yetkazilgan bo‘lsada, tezkorlik bilan tegishli choralar ko‘rilmagani kesikin tanqid qilindi.
Avtotransport sexidagi transport vositalariga jami 40,4 mln so‘mlik ehtiyot qismlar haqiqatda o‘rnatib berilmaganligi tasdiqlandi, xaqiqatda o‘rnatilmagan ehtiyot qismlar hujjatlarga sohta ma’lumot kiritish yo‘li bilan buxgalteriya hisobidan chiqarilganligi aniqlandi.
Ehtiyot qismlarini va yoqilg‘i moylash mahsulotlarini hisobdan chiqarishda ham muammolar aniqlangan. Misol uchun, Zil-131 rusumli o‘t o‘chiruvchi transport vositasi nosoz holda Vodiy neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasidan «traller»ga ortib olib kelingan bo‘lsada, joriy yilning iyun oyida jami 3 931,2 ming so‘mlik 546 litr benzin yoqilg‘isi buxgalteriya hisobidan asossiz hisobdan chiqarilgan.
Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasi uchun xarid qilingan 4 dona jami qiymati 1 mlrd. 620 mln so‘mlik elektrodvigatellar o‘rganilganda, ular mahalliy ishlab chiqaruvchilar tomonidan ishlab chiqarilmaganligi, birkalari o‘zgartirilganligida korrupsiya alomatlari mavjudligi to‘g‘risida shubha paydo bo‘ldi. Shu sababli tekshiruv o‘tkazilib to‘plangan hujjatlar qonuniy ko‘rib chiqishlik uchun Buxoro viloyat prokuraturasiga ariza bilan murojaat qilindi. Hozirgi kunda tergovoldi surishtiruv ishlari olib borilmoqda.
O‘g‘irliklar aynan ishchi-xodimlar tomonidan qilinayotgani ham juda achinarli ahvol ekanligi ta’kidlandi. Masalan, Yotoqxona komendanti 2021 yil 25 sentyabr 2 dona akfa romi, 2 dona akfa eshik, 3 dona uzunligi 3 metr bo‘lgan d-73 mm.li bo‘lgan NKT quvuri, 20 dona uzunligi bir metr bo‘lgan d-50 mm.li bo‘lgan quvur, 5 dona uzunligi-2.50m. balandligi -1.5m.li hajmli bo‘lgan to‘r panjarasi (setochnoye ograjdeniye) va «COVID-19 dezinfeksiya tunneli»ni davlat raqamli belgisi 80/889 OAA «KAMAZ» rusumli yuk avtouloviga yuklab, usti beda bilan yopib, Uchqir hududidan asossiz olib chiqib ketilgan. Bunday huquqbuzarliklar muntazam davom ettirilgani tanqid qilindi.
Yana bir holatda aynan ana shu Yotoqxona komendantining o‘g‘li uzrli sabablarsiz ishga kelmasdan jami 36 mln so‘m asossiz ish haqi to‘lovlari to‘lab kelingan. Ayni mana shu va boshqa holatlar bo‘yicha qonuniy chora ko‘rilishini so‘rab, Buxoro viloyati Ichki ishlar boshqarmasiga rasmiy murojaat kiritilgan.
Boshqaruv raisi ushbu yig‘ilishga tashrif buyurgan huquq tartibot idoralari mas’ul rahbarlaridan kim bo‘lishidan qat’iy nazar barcha o‘g‘irlangan va yo‘l qo‘yilgan salbiy holatlarga tegishli huquqiy baho berilishi, har qanday korrupsion sxemalarni yo‘qotish, o‘g‘irlik va talon-tarojliklarga yo‘l qo‘yganlarga nisbatan jazo choralari ko‘rilishi, qonun ustuvorligini ta’minlash, oshkoralik va ochiqlik siyosati yo‘lida amaliy yordam berishlarini so‘rab murojaat qildi.
Buxoro viloyati prokurorining birinchi o‘rinbosari Bektosh Soyipov so‘zga chiqib, O‘zbekiston Respublikasidagi amalga oshirilayotgan yangi islohotlar yangi bosqichga ko‘tarilgani, Uchinchi Renessans davriga poydevor yaratilayotgani, qonunni mustahkamlash, korrupsiyaga qarshi kurashishning mohiyati, uning o‘rni, uni olidini olishda amalga oshirilayotgan ishlar, yil boshidan buyon amalga oshirilgan xuquqbuzarliklar, talon-tarojliklar, mansab lavozimlarini suiste’mol qilish kabi holatlarga yo‘l qo‘yib bo‘lmasligini ta’kidladi.
Shuningdek, ishga joylashish masalasidagi murojaatlar ko‘rib chiqilmaslik holatlari bo‘yicha prokuraturaga kelib tushayotgan arizalar, vakant lavozimlar, ishga qabul qilishdagi shaffoflikni ta’minlash masalalari xamda kelgusida o‘zaro hamkorlikda ishlarni davom ettirish yuzasidan o‘z fikrini bildirdi.
Prokuratura bilan birgalikda Gazlidagi barcha o‘g‘irliklar, talon-taroj, korrupsiya holatlari va «ko‘rinmas kuchlar»ga qarshi kurash hamda sodir etilayotgan yoki etilishi mumkin bo‘lgan barcha huquqbuzarliklarni oldini olish, bartaraf etish yo‘nalishida Prokuratura organlari hamkorlikka har doim tayyor ekanliklarini bildirdi.
O‘zbekiston Respublikasi Milliy gvardiyasi Qo‘riqlash boshqarmasi boshlig‘i birinchi o‘rinbosari podpolkovnik Shermat Shodiyev ham majlis qatnashchilariga qo‘riqlash ishlarini amalga oshirishda postlar va mobil guruhlar tashkil etilganligi, aniqlangan turli talon-tarojliklar, o‘g‘irlik holatlari, o‘zaro hamkorlikda amalga oshirilayotgan ishlarni ta’kidlab o‘tdi.
Bundan keyin ham Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari tomonidan Gazli regionidagi vaziyat qattiq nazoratga olinishi hamda tunu kun qo‘riqlash harakatlari davom ettirilishini bildirdi.
Shu vaqtga qadar Milliy gvardiya harbiy xizmatchilari bilan talon-taroj hamda o‘g‘irliklarga qarshi kurash o‘z samarasini berib, bir qator huquqbuzarlik holatlari fosh etildi. «Kulbeshkak» va «Uchqir» konlarida o‘tkazilgan o‘rganishlar jarayonida, xuddiki cho‘pon sifatida faoliyat yuritib, aslida kondensat o‘g‘irligi bilan shug‘ullanayotganlar aniqlandi. U yerda kondensat saqlash joyi aniqlanib, hajmi 20 litrdan bo‘lgan 15 dona, hajmi 200 litr bo‘lgan 1 ta dona plastmassa idish ashyoviy dalil sifatida olib qo‘yildi.
«Uchqir» konidagi 214-sonli quduqdan tabiiy gaz va mash’ala quvurlari o‘g‘irlab ketilgani fosh etildi.
– Qorako‘l tumani «Uchqir»-«Qumli» yo‘nalishida joylashgan Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasiga qarashli «Andaqli» koniga qarashli 7-sonli quduq oldida turgan 4 dona D89 mm.li, 1 dona 10 metrli temir quvurlari noma’lum shaxslar tomonidan o‘g‘irlab ketilgan.
– «Kulbeshkak-Doyaxotin» yo‘nalishi hududi cho‘llarida 4 nafar fuqaro I.O., K.H., B.H., O.T. gaz quvurlarini kesib olishayotgan vaqtida ushlanganlar.
– 2021 yilning 13 may kuni «Qumli», «Savatli-Kulbeshkak» konlaridan, 27 iyun kuni «Kulbeshkak» va «Uchqir» konlaridan gaz kondensati va 5 iyul kuni «Uchqir» konidagi 214-sonli tabiiy gaz quduig‘ining «uzel zadavka» qismida hamda mash’ala (fakel) quvurlarini o‘g‘irlangani hamda uni o‘g‘irlashda gumon qilinganlar aniqlangan.
– Joriy yilning 17 oktyabr kuni taxminan soat 23:00 da «O‘zbekneftgaz» AJ Gazli neft va ga qazib chiqarish boshqarmasiga qarashli «Hojikazgan-Qumli-Chaqaqum» gazokondensat quvurlari avtoyo‘nalishi atrofida Milliy gvardiya qo‘riqlash xizmati xodimlari bilan hamkorlikda navbatdagi tezkor tadbir o‘tkazilgan.
Tadbir davomida Milliy gvardiya qo‘riqlash xizmati xodimlari tomonidan davlat raqam mavjud bo‘lmagan UAZ rusumli avtotransport vositasi to‘xtatib tekshirilgan. Avtotransport yukxonasida bo‘lgan har birining hajmi 60 litrni tashkil qiladigan 24 dona bo‘sh yelim bochka xolislar ishtirokida rasmiylashtirib olingan.
2021 yil yakuniga qadar tabiiy gaz va gaz kondensati qazib chiqarish reja ko‘rsatkichlarini o‘z vaqtida va so‘zsiz bajarish, bu borada rejalashtirilgan geologo-texnik tadbirlarni amalga oshirish, uglevodorod zaxiralarini ko‘paytirish, shuningdek, Boshqarmaning moliyaviy iqtisodiy holatini va xodimlar o‘rtasidagi muhitni yaxshilash maqsadida, Gazli neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida qazib chiqarish ko‘rsatgichlarini bajarilishida qoloqlikka yo‘l qo‘ygan, moliyaviy iqtisodiy xolat yomonlashishiga sababchi bo‘lgan, mehnat intizomiga rioya qilmagan, o‘z xizmat vazifalarini qo‘pol ravishda buzgan 8 nafar mas’ul rahbar va ishchi xodimlar egallab turgan lavozimidan ozod etiladi.
Besh nafar xodimlarga nisbatan «xayfsan» intizomiy jazo choralari, 10 nafariga o‘rtacha oylik ish haqining 50 foizi miqdorida jarima intizomiy jazo choralari qo‘llanilishi belgilangan.
Boshqaruv raisi Boshqarmada bu yo‘l qo‘yilayotgan salbiy holatlar hali hammasi emasligi, afsuski, bunday holatlar Jamiyat obro‘siga putur, manfaatlariga zarar yetkazishini bildirib, yangi rahbar Xislat Nazirovni butun jamoa qo‘llashi kerakligini, u qisqa muddatda ishlab chiqarishda sezilarli o‘zgarish qilganligini, Boshqarma faoliyatida ko‘plab ko‘rsatkichlar bajarilganini ta’kidlab, «O‘zbekneftgaz» AJning barcha departamentlaridan bittadan malakali xodim bir oy davomida shu yerda faoliyat olib borishini bildirdi.
Albatta bu qilinayotgan ishlar, Boshqarmaning ishlab chiqarish salohiyatini oshirish, belgilangan reja ko‘rsatkichlarini oshirib bajarish, moliya, hisob, xo‘jalik, iqtisodiy, xarid jarayonlari hamda boshqa yo‘nalishlarni takomillashtirish yuzasidan alohida chora-tadbirlar ekanini qayd etdi.
Eslatib o‘tamiz, joriy yilning aprel oyida Boshqaruv raisi boshchiligida kengaytirilgan yig‘ilish o‘tkazilib, yo‘l qo‘yilgan xato-kamchiliklar, huquqbuzarliklar uchun qariyib 30 dan ortiq rahbar va mas’ul xodimlar egallab turgan lavozimidan ozod etilib, ayrimlarga nisbatan intizomiy choralar qo‘llanilgan edi.

«Узбекнефтегаз»: В Газли совместно с правоохранительными органами проведено совещание по борьбе с коррупцией, допущенным ошибкам и их предотвращению (Фото)
На совещание приняли участие Председатель Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддин Абдуллаев, первый заместитель прокурора Бухарской области Бекташ Сойипов, хоким города Газли Шерали Пулатов, первый заместитель начальника управления охраны Национальной гвардии подполковник Шермат Шодиев, прокурор Ромитанского района Фаррух Атоев, заместители Председателя Правления, руководители департаментов и начальники отделов, а также руководители Газлийского нефтегазодобывающего управления и представители трудового коллектива.
В начале заседания был проанализирован ход реализации геолого-технических мероприятий, направленных на выполнение прогнозных показателей по добыче углеводородов и геологоразведочным работам в Газлийском регионе.
Была подвергнута критике, что, несмотря на создание достаточных условий, полное финансовое обеспечение управления, которым пренебрегали в течение нескольких лет, работа все еще не на должном уровне.
Председатель Правления подчеркнул, что, хотя деятельность управления неоднократно изучается и ведётся комплаенс контроль по предотвращению коррупции, очень жаль, что есть сотрудники, которые пытаються совершать кражи и грабежи.
В частности, на Газлийском заводе введены в эксплуатацию компрессорная станция «Учкир» годовой мощностью 5,0 млрд. кубометров природного газа, 6-я очередь установки очистки газа от соеденений серы, новая котельная, установка для сушки газа и установка по разделению пропан-бутановой смеси, переименование комплекса по очистке газа от соеденений серы «Учкир» в Газлийский газоперерабатывающий завод, и первоочередной задачей определено создание новых рабочих мест для поддержка местного населения.
К сожалению, из-за халатности ответственных руководящих работников и специалистов в управлении допускаются грабежи и недостатки.
- Самое печальное, что в результате не соблюдения дисциплины в 2021 году произошли несчастные случаи, о которых, конечно, мне, как руководителю, очень больно говорить, погибший в автомобильной аварии работник и случай с ним, – вспомнил Председатель Правления.
Кроме того, подверглась резкой критике тот факт, что в автотранспортном цехе фактически не были установлены запчасти, а в документы была внесена ложная информация, двигатели и основные запасные части хранящиеся в цеху автомобилей NIVA и UAZ были украдены, причинен серьезный ущерб и оперативно были приняты соответствующие меры.
Выявлено и подтверждено, что запасные части на общую сумму 40,4 млн. сумов в автотранспортном цехе фактически не установлены на транспортные средства, запасные части с бухгалтерского учета списаны путем внесения в документы недостоверных сведений.
Также были выявлены недостатки в списании запчастей и горюче-смазочных продуктов. К примеру, пожарная машина «Зил-131» была доставлена в «трейлере» из нефтегазодобывающего управления в неисправном состоянии, однако в июне текущего года с бухгалтерского учета было необоснованно списано 546 литров бензинового топлива на общую сумму 3 931,2 тысячи сумов.
При осмотре 4 электродвигателей, приобретенных для Газлийского нефтегазодобывающего управления на общую сумму 1 млрд 620 млн сумов, возникло подозрение, что они произведены не местными производителями, а на изменённых бирках были обнаружены признаки коррупции. В связи с этим собранные в ходе расследования документы переданы на рассмотрение в Бухарскую областную прокуратуру. В настоящее время ведется досудебное расследование. Было отмечено, что кражи совершаются именно работниками.
Например, комендантом общежития 25 сентября 2021 г. 2 шт. аква рома, 2 шт. двери аква, 3 трубопровода НКТ длиной 3 метра и D-73 мм., 20 штук трубопровода длиной один метр и D-50 мм., 5 штук трубопровода длиной - 2,50 м. высотой - 1,5 м. с сетчатым ограждением и «Туннель дезинфекции COVID-19» были загружены в грузовик с государственным номером 80/889 ОАО «КАМАЗ», сверху покрыто сеном и необоснованно вывезено с территории «Учкира». Было подвергнуто критике, что такие нарушения продолжались регулярно.
В другом случае, без явки на работу без уважительных причин сыну коменданта этого общежития выплачено 36 миллионов сумов необоснованной заработной платы. В УВД Бухарской области подано официальное заявление с просьбой возбудить дело по этим и другим делам.
Председатель Правления обратился к ответственным руководителям правоохранительных органов, которые участвовали на этом собрании, и попросил оказать практическую помощь в обеспечении закона, дать соответствующую правовую оценку допущенным негативным факторам, независимо от того, кто они, принять меры по устранению любых коррупционных схем, применению мер и наказаний совершившим кражи и грабежи.
В своем выступлении первый заместитель прокурора Бухарской области Бекташ Сойипов отметил, что осуществляемые в Республике Узбекистан новые реформы вышли на новый уровень, закладывается фундамент для Третьего Ренессанса, подчеркнув важность укрепления закона, борьбы с коррупцией, ее роль, работу, осуществляемую для ее достижения, недопустимость с начала года таких случаев, как правонарушения, грабежи, злоупотребления должностными полномочиями.
Он также выразил свое мнение по поступающим в прокуратуру заявлениям по поводу отсутствия рассмотрения обращений по вопросам трудоустройства, вакантных должностей, по вопросам обеспечения прозрачности при приеме на работу, а также о продолжении дальнейшей совместной работы. И что органы прокуратуры всегда готовы к сотрудничеству в направлении борьбы с «невидимыми силами», а также предупреждения и устранения всех правонарушений, краж и габежей, которые совершаются или могут быть совершены в Газли.
Первый заместитель начальника управления охраны Национальной гвардии Республики Узбекистан подполковник Шермат Шодиев также сообщил участникам заседания о создании постов и мобильных групп по охране, для устранения выявленных грабежей, краж, и отметил проводимую совместную работу.
Он сообщил, что и после этого военнослужащие Национальной гвардии будут держать ситуацию в регионе Газли под строгим контролем и продолжат круглосуточную охрану.
К этому времени борьба с грабежами и кражами со стороны военнослужащих Национальной гвардии дала свои результаты, было выявлено ряд правонарушений.
В ходе исследований, проведенных на месторождениях «Кульбешкак» и «Учкир», были выявлены случаи, работники вели себя как постухи и занимались кражей конденсата.
Определено место хранения конденсата и изъяли в качестве вещественного доказательства 15 пластиковых контейнеров объемом 20 литров и 1 пластиковую емкость объемом 200 литров.
- Раскрыто хищение природного газа и факельных труб из скважины №214 на месторождении «Учкир».
- Неизвестными лицами украдены 4 ед. D89 мм. и 1 ед. 10-метровая железнодорожных труб, у скважины №7 на месторождении «Андакли», принадлежащее Газлийскому нефтегазодобывающему управлению расположенное в Каракульском районе по направлению «Учкир» - «Кумли».
- На территории по направлению «Кульбешкак-Дояхотин» задержаны 4 гражданина И.О., К.Х., Б.Х., О.Т во время обрезки газопроводов.
- 13 мая 2021 года на месторождениях «Кумли», «Саватли-Кулбешкак», 27 июня на месторождениях «Кулбешкак» и «Учкир» выявлены хищения газового конденсата, 5 июля на участке «узловая задавка» скважины природного газа №214 на месторождении «Учкир» - факельные трубы, а также выявлены подозреваемые в их хищении.
- 17 октября текущего года около 23:00 в районе автонаправлении газоконденсатных трубопроводов «Хожиказган-Кумли-Чакакум», принадлежащее Газлийскому нефтегазодобывающему управлению АО «Узбекнефтегаз», проведено очередное оперативное мероприятие совместно с сотрудниками службы охраны Национальной гвардии. В ходе мероприятия сотрудниками службы охраны Национальной гвардии был остановлен и осмотрен автомобиль «УАЗ», на котором не было государственного номера. В багажнике автомобиля обнаружено 24 пустых пластмассовых бочек, емкостью 60 литров каждая.
В целях своевременного и безусловного выполнения плановых показателей добычи природного газа и газового конденсата до конца 2021 года, выполнения запланированных геологоразведочных и технических мероприятий в этом направлении, увеличения запасов углеводородов, а также улучшения финансово-экономического состояния и окружающей среди персонала управления, в Газлийском нефтегазодобывающем управлении 8 ответственных руководителей и рабочих будут освобождены от занимаемых должностей за допущение не выполнения производственных показателей, повлекшее ухудшение финансово-экономического положения, несоблюдение трудовой дисциплины, грубое нарушение своих должностных обязанностей.
В отношении пяти сотрудников предусмотрены дисциплинарные меры «выговор», а для 10 - дисциплинарные взыскания в размере 50% от среднемесячной заработной платы.
Председатель Правления отметил, что это еще не все негативные ситуации, которые допускаются в управлении, к сожалению, такие ситуации подрывают авторитет общества, наносят ущерб его интересам, и что весь коллектив должен поддержать нового руководителя Хислат Назирова, так как за короткий срок он произвел значительные изменения в производстве, что в деятельности управления были выполнены многие показатели. Помимо сообщил, что из всех департаментов АО «Узбекнефтегаз» один квалифицированный сотрудник будет работать здесь в течение месяца.
Безусловно, эта работа является особыми мерами по повышению производственного потенциала управления, повышению показателей намеченных планов, совершенствованию финансовых, расчетных, хозяйственных, экономических, закупочных процессов и других направлений.
Следует отметить, что в апреле текущего года под руководством Председателя Правления были проведены расширенные заседания, на которых за допущенные ошибки, нарушения были освобождены более 30 руководителей и ответственных работников от занимаемых должностей, в отношении некоторых из них были применены дисциплинарные меры.