«O‘zbekneftgaz»: «Gazprombank» bilan o‘zaro ishonch va mustahkam do‘stlikka asoslangan hamkorlik yo‘lga qo‘yildi (foto)
So‘nggi yillarda O‘zbekistondagi ijtimoiy-iqtisodiy sohada keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda va albatta bunda chet el kapitali jalb qilinayotgani hamda yirik loyihalarning o‘rni muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Shu bilan birga, neft-gaz sanoati ham iqtisodiyotning asosiy tarmoqlaridan biri sifatida alohida o‘rin egallab, mamlakat aholisi va korxonalarini energiya resurslari, xomashyo bilan ta’minlab kelmoqda.
Yoqilg‘i-energetika sohasida muhim o‘rin tutuvchi «O‘zbekneftgaz» AJ tomonidan yillik 34 milliard kub metr tabiiy gaz (mamlakatdagi umumiy ishlab chiqarishning 65%dan ortig‘i) va 1,5 million neft mahsulotlari ishlab chiqarilayotganini alohida ta’kidlash kerak.
Loyihalarni amalga oshirishda xorijiy kreditlar va investitsiyalarni jalb qilmasdan qo‘yilgan maqsadlarga erishishning iloji yo‘q. Bu yo‘nalishda kompaniya ko‘plab xalqaro moliya institutlari va investorlar bilan hamkorlik qilmoqda. Jumladan, Rossiyaning eng yirik universal banklaridan biri bo‘lgan va Markaziy hamda Sharqiy Yevropadagi banklar ro‘yxatida xususiy kapitali bo‘yicha yetakchi o‘rinni egallagan «Gazprombank» bilan muvaffaqiyatli faoliyat borasida alohida ta’kidlash kerak. Bank kompaniyaning asosiy loyihalarini amalga oshirishda faol ishtirok etayapti.
Boshqaruv raisi Andrey Akimov boshchiligidagi bank rahbariyati, shuningdek, Boshqaruv raisi o‘rinbosari Aleksey Matveyev va Aleksey Belous, O‘zbekistondagi korxonalar bilan hamkorlikni rivojlantirishga alohida e’tibor berib, aynan «O‘zbekneftgaz» AJ bilan ham o‘zaro manfaatli bitimlar tamoyillariga asosiy e’tibor qaratilgan.
Bugungi kunda «Gazprombank» bilan hamkorlik doirasida strategik investitsiya loyihalarini moliyalashtirish uchun qariyb 1,1 milliard dollar miqdorida bank krediti jalb qilingan.
Shunday qilib, 2017–2021 yillar uchun uglevodorodlar ishlab chiqarishni oshirish dasturi doirasida bank hozirgacha burg‘ilash, quduqlarni ta’mirlash va uglevodorodlar ishlab chiqarishni ko‘paytirishga qaratilgan texnologik ob’yektlarni qurish bo‘yicha chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun qariyb 675 mln dollar miqdorida kredit mablag‘lari ajratdi.
Dastur boshlangandan buyon 296 ta quduq qurilishi tugallandi, 328 ta mavjud quduq kapital ta’mirlandi, «G‘arbiy» konida blok-modulli quduq kompressor bloki, «Somontepa», «Uchqir», «Alan», «Zevarda» konlarida siquv kompressor stansiyalari (SQS), shuningdek, «Arslon» konida gazni kompleks tayyorlash qurilmasi ishga tushirildi, «Dengizko‘l» va «Janubiy Tandircha» konlarida SQSning qurilish-montaj ishlari olib borilmoqda.
Dastur natijasida, 2030 yilgacha tabiiy gaz qazib olishni 100,0 mlrd kub metrga, gaz kondensatini esa 1,5 mln tonnagacha oshirishga erishish kutilmoqda.
Dunyodagi yirik korxonalar ro‘yxatida (yo‘nalishi bo‘yicha) 6-o‘rinda e’tirof etiladigan «Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasi» tozalangan metan asosida sintetik suyuq yoqilg‘i ishlab chiqarish loyihasini moliyalashtirish maqsadida Xitoy, Rossiya va Koreya banklaridan 2,3 mlrd dollar miqdorida kredit mablag‘lari, jumladan, «Gazprombank» dan olingan kreditlar – 120 mln dollarni tashkil etadi.
Bundan tashqari, «Gazprombank» moliyaviy maslahatchi sifatida faoliyat ko‘rsatdi: u loyihaning moliyaviy modelini tanlashda muhim rol o‘ynagan, Xitoy va Koreya banklari bilan muzokaralarda va kredit shartnomalarini tuzishda faol ishtirok etgan.
GTL loyihasining mantiqiy davomiga aylangan «Sho‘rtan gaz-kimyo majmuasining ishlab chiqarish quvvatini kengaytirish loyihasi» doirasida 280 ming tonna poliyetilen, 100 ming tonna polipropilen va 50 ming tonna pirol distillatni ishlab chiqarishni yanada ko‘paytirish uchun 430 ming tonna miqdorida sintetik nafta qayta ishlanadi.
Dastlabki hisob-kitoblarga ko‘ra, mazkur loyihaga kiritilgan kapital qo‘yilmalar hajmi 1,8 milliard dollardan oshadi. «Gazprombank»dan 300 million dollarlik kredit olish loyihani ilg‘or moliyalashtirishni ta’minlash va uzoq muddatli uskunalarga buyurtmalarni loyihalashtirish, joylashtirish bo‘yicha ishlarni boshlash imkonini berdi.
«Gazprombank» bilan hamkorlik ko‘p qirrali: asosiy investitsiya loyihalarini moliyalashtirishdan tashqari, Vyacheslav Oxotin boshchiligidagi bankning ixtisoslashgan bo‘limi ishlab chiqarishni yangilash va modernizatsiya qilish uchun yuqori texnologiyali uskunalar sotib olish bilan bir qatorda, korporativ transformatsiyalar, xususan, «O‘zbekneftgaz» AJni uchun korporativ kredit reytingini olishni tashkil etish bo‘yicha ishlar olib bormoqda.
Bu yo‘nalishda bankning ixtisoslashgan bo‘linmasi – vitse-Prezident Yuliya Trofimova rahbarligidagi reyting konsalting markazi bilan birgalikda - «O‘zbekneftgaz» AJ Fitch Ratings agentligidan debyut kredit reytingini VV- barqaror prognoz darajasidagi olish jarayonidan muvaffaqiyatli o‘tdi. Bu «O‘zbekneftgaz» AJga O‘zbekiston Respublikasining suveren reytingiga mos iqtisodiyotning real sektoridagi birinchi kompaniya bo‘lish imkonini berdi.
Dunyoning yetakchi reyting agentliklaridan korporativ reyting olish har qanday kompaniya tarixidagi asosiy bosqichlardan biridir, chunki u kompaniyaning shaffoflik darajasini ko‘rsatadi, qarz kapitali bozorlariga kirish, investorlar bazasini miqdoriy va sifat jihatidan kengaytirish, xalqaro kompaniya bo‘lish yo‘lidagi birinchi qadamlarni qo‘yadi.
Hozirgi vaqtda tabiiy gaz ishlab chiqarishni ko‘paytirishga qaratilgan chora-tadbirlarni moliyalashtirish uchun «Gazprombank» va VEB.RF kompaniyalaridan EKSAR sug‘urta qoplamasi bo‘yicha 500 million dollardan ortiq kreditlarni jalb qilish masalasi ko‘rib chiqilmoqda.
Ta’kidlash joizki, ikki kompaniya o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlik bundan buyon ham kengayib, jadal rivojlanib boraveradi. Uglevodorodlar qazib chiqarishni oshirishga qaratilgan geologik-texnik tadbirlarni, shuningdek neft-gaz sanoatidagi boshqa istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish taklifi bo‘yicha qat’iy shartnomalar mavjud.

«Узбекнефтегаз»: С «Газпромбанком» налажено сотрудничество, основанное на взаимном доверии и крепкой дружбе (фото)
За последние годы в Республике Узбекистан ведутся широкомасштабные реформы в социально-экономической сфере, в первую очередь за счет реализации крупных проектов в промышленности с привлечением иностранного капитала.
Отдельное место при этом занимает нефтегазовая отрасль как одна из базовых отраслей экономики, обеспечивающая энергоресурсами и сырьем население и предприятия страны.
АО «Узбекнефтегаз», один из флагманов топливно-энергетического комплекса, обеспечивает ежегодную добычу 34 млрд. куб. метров природного газа (свыше 65% от всего объема добычи в стране) и производство 1,5 млн. нефтепродуктов.
Достижение поставленных задач было бы невозможным без привлечения иностранных кредитов и инвестиций в реализацию проектов. В данном направлении компания сотрудничает со множеством МФИ и инвесторами. Особое место занимает успешная совместная работа с Газпромбанком, являющимся одним из крупнейших универсальных банков России и занимающим лидирующие позиции в списке банков Центральной и Восточной Европы по размеру собственного капитала. Банк принимает активное участие в реализации ключевых проектов компании.
Руководство банка во главе Председателем Правления Андреем Акимовым, а также заместители Председателя Правления Алексей Матвеев и Алексей Белоус уделяют отдельное внимание развитию сотрудничества с предприятиями Республики Узбекистан, в числе которых АО «Узбекнефтегаз», делая ключевой акцент на принципах обоюдности и взаимовыгодности заключаемых сделок.
В рамках сотрудничества с Газпромбанком на сегодняшний день привлечено около 1,1 млрд. долл. кредитных средств банка для финансирования стратегических инвестиционных проектов.
Так, по Программе по увеличению добычи углеводородного сырья на 2017-2021 годы для реализации мероприятий по бурению, капитальному ремонту скважин и строительству технологических объектов, направленных на увеличение добычи углеводородного сырья, банком до настоящего времени выделены кредитные средства в объеме около 675 млн. долл.
С начала реализации Программы уже завершено строительство 296 скважин, выполнен капитальный ремонт 328 существующих скважин, введены в эксплуатацию блочно-модульная устьевая компрессорная установка на месторождении «Гарбий», дожимные компрессорные станции «Самантепе», «Учкыр», «Алан», «Зеварды», а также установка комплексной подготовки газа на месторождении «Арслан, ведутся строительно-монтажные работы по ДКС «Денгизкуль» и «Южный Тандырча».
Комплексные мероприятия Программы позволят до 2030 года увеличить прирост добычи природного газа на 100,0 млрд.куб.м и газового конденсата до 1,5 млн. тн.
В целях финансирования проекта по производству синтетического жидкого топлива на базе очищенного метана Шуртанского ГХК, являющегося шестым подобного рода заводом в мире, привлечены кредитные средства китайских, российских и корейских банков на сумму 2,3 млрд. долл., включая кредиты Газпромбанка - 120 млн. долл. Кроме того, Газпромбанк выступил в роли финансового консультанта: играл важную роль при выборе финансовой модели проекта, активно участвовал в переговорах с китайскими и корейскими банками и в составлении кредитных соглашений.
В рамках проекта по расширению производственных мощностей Шуртанского ГХК, ставшего логическим продолжением проекта ЖТЛ, будет перерабатываться синтетическая нафта в объеме 430 тыс. тонн для дальнейшего производства 280 тыс. тонн полиэтилена, 100 тыс. тонн полипропилена и 50 тыс. тонн пиролизного дистиллята.
Объем капитальных вложений в данный проект по предварительной оценке превысит 1,8 млрд. долл. Получение от Газпромбанка кредита в размере 300 млн. долл. позволило обеспечить опережающее финансирование проекта и начать работы по проектированию и размещению заказов на оборудование длительного срока изготовления.
Сотрудничество с Газпромбанком носит многогранный характер: помимо финансирования ключевых инвестиционных проектов, приобретения высокотехнологического оборудования для обновления и модернизации производства, которым в банке занимается специализированный департамент, возглавляемый Вячеславом Охотиным, также ведется большая работа по корпоративным преобразованиям, в частности, организации получения кредитного корпоративного рейтинга АО «Узбекнефтегаз».
В этом направлении совместно со специализированным подразделением банка - Центром рейтингового консультирования под руководством Вице-президента Юлии Трофимовой – АО «Узбекнефтегаз» успешно прошел процесс получения дебютного кредитного рейтинга от агентства «Fitch Ratings» на уровне BB-, прогноз стабильный. Это позволило АО «Узбекнефтегаз» стать первой компанией реального сектора экономики, соответствующей суверенному рейтингу Республики Узбекистан.
Получение корпоративного рейтинга от ведущих мировых рейтинговых агентств – один из ключевых этапов в истории любой компании, так как это свидетельствует об уровне прозрачности компании, дает возможности для выхода на рынки заемного капитала, количественно и качественно расширить базу инвесторов, сделать первые шаги в сторону становления в качестве международной компании.
В настоящее время прорабатывается вопрос привлечения кредитных средств Газпромбанка и ВЭБ.РФ под страховое покрытие ЭКСАР в размере более 500 млн. долл. для финансирования мероприятий, направленных на увеличение добычи природного газа.
Стоит отметить, что взаимовыгодное сотрудничество двух компаний будет и дальше стремительно расширяться и развиваться. Имеются твердые договоренности о предложении финансирования геолого-технических мероприятий, направленных на увеличение добычи углеводородного сырья, а также других перспективных проектов нефтегазовой отрасли.