«O‘zbekneftgaz»: «Ishchi guruh» tomonidan Sho‘rtan hududida tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar holati o‘rganildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezident Administratsiyasi rahbari Sardor Umurzoqov boshchiligida 2022 yil 7 dekabr kuni energetika sohasida yuzaga kelgan vaziyatni barqarorlashtirish yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda qo‘yilgan topshiriqlaridan kelib chiqib «O‘zbekneftgaz» AJda «Tezkor shtab» tashkil etildi. «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruv raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» tomonidan joylarda tabiiy gaz qazib chiqarishni oshirish, ishlab chiqarish quvvatlarining barqaror ishlashini ta’minlash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar nazorati kuchaytirildi.
Bugun Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Qashqadaryo viloyatida joylashgan Sho‘rtan neft va gaz qazib chiqarish boshqarmasida uglevodorodlar qazib chiqarishni ko‘paytirish hamda tabiiy gaz zahiralarini oshirish dasturlari va geologo-texnik tadbirlar ijrosi bo‘yicha o‘rganish o‘tkazmoqdi.
Dastlab, «Sho‘rtan» konida joylashgan siquv kompressor stansiyalari 1-,2-navbatlariga borilib 7 dekabr kuni elektr energiyasi qisqa uzilishidan so‘ng qayta ishga tushirilgan gaz haydash agregatlarining ish faoliyatini joyidan o‘rganildi.
«Uzbekistan GTL» zavodida mavjud elektr generatsiyasi ishlab chiqarish quvvatlaridan siquv kompressor stansiyalarini elektr energiyasi bilan ta’minlash bo‘yicha quvvati 35 kV bo‘lgan havo liniyasi qurish bo‘yicha boshlangan loyihani jadallashtirish bo‘yicha mas’ullarga ko‘rsatmalar berildi.
Tashrif davomida «Sho‘rtan» konida uglevodorodlar zaxirasini o‘stirish yo‘nalishida chuqur qatlamlarning istiqbolliligini o‘rganish bo‘yicha «Terrigen-1» izlov-qidiruv qudug‘ida va «Sho‘rtan» 361-, 362-, 393-sonli ishlatish quduqlarida olib borilayotgan burg‘ilash ishlari bilan tanishildi.
Shundan so‘ng, geologik-izlov qidiruv dasturi doirasida «Niyoz» istiqbolli maydonida burg‘ilash ishlari natijasida sanoat miqyosida tabiiy gaz oqimi olingan 2-sonli quduqni o‘zlashtirish uchun 26 km uzunlikdagi gaz quvurini qurish jarayonlari o‘rganildi.
Qurilish maydonida tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish bo‘yicha geologo-texnik tadbirlarning ijrosi bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar hisoboti tinglandi va «Sho‘rtan» boshqarmasida tabiiy gaz qazib chiqarishni ko‘paytirish va suyultirilgan gaz ishlab chiqarish reja ko‘rsatkichlarni ta’minlash bo‘yicha boshqarmasi va tegishli departament rahbarlariga topshiriqlar berildi.
Boshqaruv raisi quduqlarda vaxta usulida faoliyat olib borayotgan ishchi-xodimlar bilan suhbatlashib, avvalo mana shunday sovuq ob-havo sharoitida tabbiy gaz qazib chiqarilishi yo‘lida mehnat qilayotganliklari uchun minnatdorchilik bildirdi va ularning barchasini 8 dekabr O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 30 yillik bayrami bilan tabrikladi.
Shuningdek, kuz-qish mavsumida tabiiy gaz qazib chiqarishni oshirishga qaratilgan geologo-texnik tadbirlar ijrosini ta’minlash va nazorat qilish bo‘yicha «Sho‘rtan» boshqarmasi va boshqa korxonalarda tezkor shtablarni tuzib, 24/7 rejimida ish faoliyatini tashkil etish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Ma’lumot uchun, joriy yilning yilning o‘tgan davrda «Sho‘rtan» boshqarmasida geologo-texnik tadbirlar doirasida 16 yangi ishlatish quduqlari burg‘ilandi, 116 ta quduqlarda ta’mirlash va intensifikatsiya ishlari bajarildi, 6 ta texnologik ob’yektlar ishga tushirildi. Natijada tadbirlar hisobidan 363,9 mln kub metr gaz va 6,9 ming tn gaz kondensati qazib olishga erishildi.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» изучила состояние проводимой работы по увеличению добычи природного газа в Шуртанском регионе
В соответствии с поручениями, поставленными на совещании по стабилизации ситуации в энергетической сфере 7 декабря 2022 года под руководством Руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Сардора Умурзакова, в АО «Узбекнефтегаз» создан «Оперативный штаб». «Рабочей группой» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым усилен контроль за проводимой работой по увеличению добычи природного газа на местах, обеспечению стабильной работы производственных мощностей.
Сегодня члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления провели изучение по реализации программ увеличения добычи углеводородов, запасов природного газа и геолого-технических мероприятий в Шуртанском нефтегазодобывающем управлении.
Первоначально посетили 1-,2-очередь компрессорной станции, расположенной на месторождении «Шуртан», и на месте изучили работы газоперекачивающих агрегатов, которые были перезапущены после короткого отключения электроэнергии 7 декабря.
Даны поручения ответственным лицам по ускорению реализации проекта по строительству воздушной линии мощностью 35 кВ для обеспечения электрической энергией компрессорных станций сжатия от действующих производственных мощностей завода «Uzbekistan GTL».
В ходе визита были ознакомлены с проводимыми буровыми работами на поисково-разведочной скважине «Терриген-1» и эксплуатационных скважинах №361,362,393 месторождения «Шуртан» по изучению перспективности глубоких пластов в направлении наращивания запасов углеводородов на месторождении «Шуртан».
Затем в рамках геолого-разведочной программы были изучены процессы строительства газопровода протяженностью 26 км для освоения скважины №2, где в результате бурения на перспективной площадке «Ниёз» был получен поток природного газа в промышленных масштабах.
Заслушан отчет о проводимых работах по выполнению геолого-технических мероприятий по увеличению добычи природного газа на строительной площадке и даны поручения руководителям управления и соответствующих департаментов по обеспечению плановых показателей увеличения добычи природного газа и производства сжиженного газа в управлении «Шуртан».
Председатель Правления побеседовал с работниками, работающими на скважинах в вахтовым режиме, и поблагодарил их за работу по добыче природного газа в таких холодных погодных условиях и поздравил всех с 30-летием принятия Конституции Республики Узбекистан 8 декабря.
Также даны указания по организации работы в режиме 24/7 с созданием «Оперативных штабов» в управлении «Шуртан» и других предприятиях по обеспечению и контролю за выполнением геолого-технических мероприятий, направленных на увеличение добычи природного газа в зимний период.
Справочно, за истекший период текущего года в Шуртанском нефтегазодобывающем управлении в рамках геолого-технических мероприятий пробурено 16 новых эксплуатационных скважин, на 116 скважинах выполнены ремонтные и интенсификационные работы, введено в эксплуатацию 6 технологических объектов. В результате проведённых мероприятий достигнута добыча 363,9 млн. кубометров газа и 6,9 тыс. тонн газового конденсата.