«O‘zbekneftgaz»: «Ishchi guruh» tomonidan Ustyurt regionida gaz qazib chiqarish va zaxira hajmini oshirish borasida bajarilayotgan ishlar holati o‘rganilmoqda
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev huzurida o‘tkazilgan qish mavsumida aholini energiya resurslari bilan uzluksiz ta’minlash bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar yuzasidan kengaytirilgan yig‘ilishida quyilgan vazifalar, shuningdek Prezident Administratsiyasi rahbari boshchiligida energetika sohasida yuzaga kelgan vaziyatni barqarorlashtirish yuzasidan o‘tkazilgan yig‘ilishda berilgan topshiriqlar ijrosini ta’minlash maqsadida, «O‘zbekneftgaz» AJ Boshqaruvi raisi Mehriddin Abdullayev boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari tomonidan tabiiy gaz qazib chiqarishga amalga oshirilayotgan chora-tadbirlar o‘rganilmoqda.
«O‘zbekneftegaz» AJ Boshqaruv raisi boshchiligidagi «Ishchi guruh» a’zolari Ustyurt regionida bo‘lib, anomal sovuq harorat davom etayotgan davrda boshqarmada 2023-yilda rejalashtirilgan geologik texnik tadbirlar ijrosi, xususan uglevodorodlar zaxiralarini ko‘paytirish, konlardan tabiiy gaz qazib chiqarishni oshirish hamda texnologik ob’yektlarni ishga tushirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar hamda joylarda mehnat qilayotgan ishchi-xodimlar uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Nazorat ishlari Ustyurt regionida uglevodorodlar zaxirasini o‘stirish Dasturi doirasidagi ishlarni joyidan nazorat qilish maqsadida mavjud konlarning quyi qatlamlari istiqbolligini o‘rganish bo‘yicha burg‘ilanayotgan «Quyi Sharqiy Berdax» 5-sonli, «Quyi Shimoliy Berdax» 4-sonli izlov qidiruv quduqlaridagi burg‘ilash jarayonlari holatini o‘rgandi.
Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasida konlardan gaz qazib chiqarishni oshirish yo‘nalishida burg‘ilashdan ishga tushiriladigan «Sharqiy Berdax» 100-sonli, «Quyi Sharqiy Berdax» 11-sonli ishlatish quduqlarida burg‘ilash bo‘yicha olib borilayotgan ishlar joyidan nazorat qilindi.
Ta’kidlash kerakki, gaz qazib chiqarishning barqarorligini ta’minlashda quduqlarni kapital ta’mirlash ishlari ham muhim ahamiyatga ega va ushbu yo‘nalishdagi ishlar holatini o‘rganish uchun «Ishchi guruh» a’zolari «Sharqiy Berdax» konidagi 32, 33 va 35-sonli quduqlarida bo‘ldi.
Shundan so‘ng, «Sharqiy Arslon» istiqbolli maydonidagi 1-sonli izlov-qidiruv qudug‘ini burg‘ilash ishlari ham joyidan o‘rganildi. O‘rganishlar davomida shu yerda faoliyat yuritayotgan ishchi-xodimlarning ish va yashash sharoitlari ham ko‘rib chiqildi. Sovuq havo haroratini inobatga olingan holda zarur shart-sharoitlar yaratib berish bo‘yicha tashkilot rahbarlariga topshiriqlar berildi.
Ish maydonlarida pudratchi tashkilotlar rahbarlari bilan mavjud muammoli masalalar muhokama qilinib, «O‘zbekneftgaz» AJ departamentlari va Ustyurt boshqarmasi rahbarlariga har bir quduq kesimida amalga oshirilayotgan burg‘ilash ishlariga mas’ullarni biriktirish, ular tomonidan doimiy nazorat qilishni tashkil etish, zarur moddiy-texnik resurslarni yetkazib berish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi. Shuningdek, pudratchi tashkilotlar rahbarlarining quduqlarni o‘z vaqtida ishga tushirish bo‘yicha mas’ulligi ta’kidlab o‘tildi.
2023-yilda Ustyurt boshqarmasida geologik texnik tadbirlar doirasida jami 102 ta tadbirlar, bunda;
- 30 ta, shu jumladan 7 ta izlov-qidiruv quduqlarini burg‘ilash;
- 67 ta quduqlarda kapital ta’mirlash va intensifikatsiya ishlarini amalga oshirish;
- 5 ta texnologik ob’yektlarni ishga tushirish, natijada 1,8 mlrd kub metr tabiiy gaz va 15,8 ming tonna suyuq uglevodorodlar qazib chiqarish rejalashtirilgan.
2023-yil yanvar oyining boshidan Ustyurt gaz qazib chiqarish boshqarmasi bo‘yicha jami 3 ta shulardan 2 ta yangi, ya’ni «Quyi Surgil» 24 va 26-sonli quduqlar burg‘ilash ishlaridan va yana 1 ta – «Sharqiy Berdax» 5-sonli qudug‘i kapital ta’mirlash ishlaridan so‘ng ishga tushirilib, natijada kunlik tabiiy gaz qazib chiqarishni 850 ming kub metrga oshirishga erishildi.

«Узбекнефтегаз»: «Рабочая группа» изучает состояние выполняемых работ по добыче газа и увеличению запасов в Устюртском регионе
В целях обеспечения выполнения задач, поставленных на расширенном совещании проведённом под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по мерам по обеспечению бесперебойного снабжения населения энергоресурсами в зимний период, а также в целях обеспечения выполнения поручений, данных на совещании по стабилизации ситуации в энергетической сфере под руководством Главы Администрации Президента, членами «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» Мехриддином Абдуллаевым изучаются меры, предпринимаемые по добыче природного газа.
Члены «Рабочей группы» во главе с Председателем Правления АО «Узбекнефтегаз» находятся в Устюртском регионе, в период продолжающихся аномально холодные дни, для ознакомления в управлении выполнения геологических технических мероприятий, запланированных на 2023 год, в частности, с работами по увеличению запасов углеводородов, увеличению добычи природного газа с месторождений и вводу в эксплуатацию технологических объектов, а также с условиями, созданными для работников, работающих на местах.
В целях оперативного контроля работ в рамках Программы по увеличению запасов углеводородов в Устюртском регионе изучено состояние процессов бурения на разведочных скважинах №5 «Куйи Шаркий Бердах», №4 «Куйи Шимолий Бердах», которые проводятся для изучения перспектив нижних пластов существующих месторождений.
В Устюртском газодобывающем управлении на месте проведена контроль за работами по бурению эксплуатационных скважин №100 «Шаркий Бердах», №11 «Куйи Шаркий Бердах», запускаемых с бурения в направлении увеличения добычи газа с месторождений.
Следует отметить, что капитальный ремонт скважин также важен для обеспечения стабильности добычи газа, для изучения состояния работ в этом направлении члены «Рабочей группы» побывали на скважинах №32, 33 и 35 месторождения «Восточный Бердах».
Затем были изучены работы по бурению на поисково-разведочной скважине №1 перспективной площадки «Шаркий Арслон». В ходе изучений также были рассмотрены условия труда и проживания работников. Руководителям организаций даны поручения по созданию необходимых условий с учетом температуры холодного воздуха.
На рабочих местах с руководителями подрядных организаций были обсуждены существующие проблемные вопросы, руководителям департаментов и Устюртского управления АО «Узбекнефтегаз» были даны указания по закреплению ответственных за бурение на каждом участке скважины, организации ими постоянного контроля, поставке необходимых материально-технических ресурсов. Также отмечена ответственность руководителей подрядных организаций за своевременный ввод скважин.
В 2023 году в рамках геологоразведочных работ в Устюртском управлении запланировано 102 мероприятия, в частности;
– бурение 30 скважин, в том числе 7 разведочных скважин;
– проведение капитального ремонта и интенсификационных работ на 67 скважинах;
– ввод в эксплуатацию 5 технологических объектов, в результате чего будет добыто 1,8 млрд кубометров природного газа и 15,8 тыс. тонн жидких углеводородов.
С начала января 2023 года по Устюртскому газодобывающему управлению после бурения введено в эксплуатацию 3 скважины, из них 2 новых - скважины №24 и 26 «Куйи Сургил» и после капитального ремонта еще 1 скважина - №5 «Шарқий Бердах», в результате достигнуто увеличение суточной добычи природного газа и составляет 850 тыс. тонн кубометров.